Analize...ce fel?

Analize...ce fel? | Autor: assa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Va scriu poate v-ati confruntat cu problema mea careia nu-i dau de capat ....scriam acum aprox. 2 luni aici ca mi-a iesit aiurea o urocultura:fara infectie urinara, insa cu leucocite in numar f mare. Am repetat urocultura de inca 3 ori: nu este infectie urinara, insa de la 3 lab. diferite mi-au spus sa repet urocultura ca ar fi ceva, dar nu concludent ca sa imi faca antibiograma!?!Am facut si papanicolau, mi-au iesit niste "coci' insa dupa parerea dr nu prezinta probleme....sa fie asta cauza?
Acum eu va intreb pe voi: ce analize credeti ca ar mai fi de facut pentru ca jena si disconfortul persista, dr la care am fost urologul m-a trimis la gineco, apoi ginecologul la urolog si tot asa, dr de fam spune ca nu e nimic, dar eu zilnic ma confrunt cu aceleasi simptome.A trecut cineva prin asa ceva?
Orice info mi-ar fi de ajuns...
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ce simptome?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Frisoane, usturimi, durere chiar cateodata, stare de rau...dupa ce se goleste vezica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ar trebui sa ceri opinia altui medic urolog. pana la urma tot despre o infectie este vorba, probabil ti se va prescrie un antibiotic cu spectru larg, specific pentru acest tip de probleme.
cred ca poti lua urinal sau urinal akut pentru ameliorarea simptomelor, este recomandat si sucul de merisoare. mai poti face bai calde de sezut (cred ca asa se numesc, nu ?).
nu uita de regulile minime de igiena dinainte, in timpul si dupa actul sexual. eventual cere mai multe detalii de la medicul la care vei merge. nu sta asa, deja te chinui de 2 luni, risti ca infectia, oricare ar fi ea, sa devina cronica sau sa-ti "invadeze" si alte zone/organe. si n-ar strica sa-si faca si partenerul tau o urocultura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Corina noi ne-am facut toti urocultura, inclusiv copiilor le-am facut.Eu dupa nasterea celui mare am aflat ca am o staza pe rinichiul drept, deci sunt predispusa la infectii....ce nu inteleg eu este cum un dr cu experienta, urolog, nu poate pune un diagnostic.De-asta intrebam aici, poate cineva s-a confruntat cu asa ceva.
Cat despre urinal, urisept, uricol..toate le-am tot luat.
Azi am aflat ca inca o prietena are asa ceva, tot nedepistata cauza...cred ca trec pe la homeopat si sper sa fie mai bine...Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,
Am mai scris mai demult si la celalalt subiect: eu daca as fi in locul tau as face si o analiza de urina pentru TBC renal/urinar. E o cultura speciala, se facea pe vremuri jumai la dispensarele TBC.
Nu vreau sa te influentez dar eu asa as face.
Cere parerea medicului urolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Tonia, stiu ce mi=ai zis, am intrebat si dr si nici nu vrea sa auda...eu ce analiza sa cer in cazul asta ca merg singura si-mi fac analiza la laborator. Da-mi detalii, te rog- cum se numeste?
Te pup

Mergi la inceput