Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *9*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

alayna nu esti mama rea ca i-ai dat fortat apa. Eu prefer sa le fac tot ce pot copiilor acasa cand sunt bolnavi, chiar de tipa ca nu le place , decat sa ajung in spital . Da-i cate putina apa la intervale dese, chiar si la cateva min. E greu cand sunt bolnavi, dar trece.
Poate o doare chiar si daca deschide gurita doar, si pe mine ma mai doare asa cand am rosu in gat mai nasol, e destul sa deschid gura si ma doare.

oana si eu conta am facut. Nu e printre cele mai usoare specializari. Multa bafta!

jade pare usor de facut praji. Multam de reteta! Si eu vreau sa dau colaceii jos, no chance

may sanatate! Te-a prins gerul de -10 grade?

Eu am sarbatorit ieri... stergand muci . Cu amandoi copiii pocniti, nici nu aveam alta sansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

jade nu e prea mult zahar pt blat? Tu ai facut-o? Nu e prea dulce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Suntem de ieri de la pranz internati. Dani a ajuns sa faca prea des caca apos (ieri de 10 ori), sa vomite prea mult si nu reuseam sa ii dau mai multe lichide decat scotea el pe gura si pe fund. Asa ca am facut ce nu vroiam, ne-am internat. Mai bine asa decat sa fie de rau.
Era deshidratat. E pe perfuzie cu sodiu, potasiu si glucoza pentru rehidratare. Ieri nu a mancat decat san si doar seara ca nu m-au lasat sa-i dau peste zi. Apoi nu i-am mai ascultat pe medici si i-am dat cat a vrut. Cam continuu. Mancare nu a mancat. Se simte mai bine de cand suge. Doarme des, sta putin treaz, e lipsit de energie si-i simt coastele. Cere mancare de acasa si azi i-am adus. Si a mancat cateva lingurite de mar fiert cu orez. Mai mult mi-a fost frica sa-i dau ca sa nu vomite. Dimineata a fost foarte rau. S-a trezit cu febra si aproape imediat a vomitat cateva gurite. Timp de 5 min ii venea sa vomite si horcaia si nu avea ce, continuu asa. A fost ingrozitor. Sper maine sa fie mai bine si sa-l luam acasa ca acasa mananca si bea, aici e speriat si letargic si nu vrea nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Mihaela, sanatate multa. Asa a fost Sofica pe la 11 luni parca. Avea cam 15-20 scaune pe zi, febra mare si varsaturi, insa noua ne-a dat Cedax imediat. Incet incet si-a revenit. O sa fie bine cel mic, o sa vezi, chiar daca e acum asa cum e. Iar apoi, la Sofia, a venit si pofta de mancare ca manca cu 7 guri, asa sa fie si la al tau. Sanatate multa de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna dimineatza,

Poftiti la cafeluta si ceai cald!
Nu stiu cum vadescurcati voi sa fiti asa active, eu chiar trebuie sa imi fac o intreaga strategie pt a putea sa scriu 2 vorbulite.

Mihaela - imi pare rau sa aud ca e asa rau Dani! Astazi sper sa vii cu vesti mai bune. E bine ca este sub supraveghere acolo, oricum va doresc reintoarcere grabnica acasa. Sigur isi va reveni f repede. Copilasii sunt firavi si se imbolnavesc repejor, insa au putere sa isi revina repede. La ce spital sunteti internati?

Lena, Alayna, Sei - fetele voastre cum mai sunt? Sei, ati trecut pe antibiotic sau s.a rezolvat fara?

Oana - f interesant articolul, mai greu de aplicat totusi acele sfaturi de reducere a undelor, pe mine au inceput sa ma cam plictiseasca genul care stau pe margine si dau sfaturi...sincer, as putea sa dau si eu sfaturile respective, insa in realitate ar trebui sa imi dau demisia si sa nu mai lucrez intr.un birou plin de calculatoare, imprimanta, aer conditionat, tv, etc...sa nu mai printez nimic si altele ce sunt clar nocive, dar fara de care ar trebui sa renuntam la tot...in fine! Multumim de info, oricum Aaaaaa si voiam sa spun ca imi place maxim poza lui Cateri

In acelasi registru, Dbunny, voiam sa iti spun si tie ca poza de la avatar este minunata! Daca era frumoasa de Noa fara suzi cred ca era si mai si! Oricum sunt superbi amandoi!

Camady - m-a impresionat gestul lui Razvan! Ce baiat minunat!

Ce gatiti we acesta, fetelor? Eu am luat un orez mix de la organicbaby, cu orez salbatic rosu, negru si inca un sortiment si as vrea sa fac, aveti idee daca se lasa la hidratat inainte? Vreau sa fac si ciorbita cu bors.

Noi suntem f bine, acum trebuie sa fug la epilat, diseara ies cu sotul la film

Va pup si va doresc un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna dimineatza,

Poftiti la cafeluta si ceai cald!
Nu stiu cum vadescurcati voi sa fiti asa active, eu chiar trebuie sa imi fac o intreaga strategie pt a putea sa scriu 2 vorbulite.

Mihaela - imi pare rau sa aud ca e asa rau Dani! Astazi sper sa vii cu vesti mai bune. E bine ca este sub supraveghere acolo, oricum va doresc reintoarcere grabnica acasa. Sigur isi va reveni f repede. Copilasii sunt firavi si se imbolnavesc repejor, insa au putere sa isi revina repede. La ce spital sunteti internati?

Lena, Alayna, Sei - fetele voastre cum mai sunt? Sei, ati trecut pe antibiotic sau s.a rezolvat fara?

Oana - f interesant articolul, mai greu de aplicat totusi acele sfaturi de reducere a undelor, pe mine au inceput sa ma cam plictiseasca genul care stau pe margine si dau sfaturi...sincer, as putea sa dau si eu sfaturile respective, insa in realitate ar trebui sa imi dau demisia si sa nu mai lucrez intr.un birou plin de calculatoare, imprimanta, aer conditionat, tv, etc...sa nu mai printez nimic si altele ce sunt clar nocive, dar fara de care ar trebui sa renuntam la tot...in fine! Multumim de info, oricum Aaaaaa si voiam sa spun ca imi place maxim poza lui Cateri

In acelasi registru, Dbunny, voiam sa iti spun si tie ca poza de la avatar este minunata! Daca era frumoasa de Noa fara suzi cred ca era si mai si! Oricum sunt superbi amandoi!

Camady - m-a impresionat gestul lui Razvan! Ce baiat minunat!

Ce gatiti we acesta, fetelor? Eu am luat un orez mix de la organicbaby, cu orez salbatic rosu, negru si inca un sortiment si as vrea sa fac, aveti idee daca se lasa la hidratat inainte? Vreau sa fac si ciorbita cu bors.

Noi suntem f bine, acum trebuie sa fug la epilat, diseara ies cu sotul la film

Va pup si va doresc un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Nanna, multumesc ! eu nu mai vorbesc de Inez pt ca ti-am zis pe facebook cat de mortala e!:)

Despre unde...eu acu 2 zile m-am umplut de nervi dupa ce pe un grup de pe fb s-a postat un articol cum ca ecografiile din timpul sarcinii pot provoca leucemie la copil. Ok. a fost o intreaga dezbatere pana cand am concluzionat eu ca de fapt unda electromagnetica a sondei dauneaza si nu ultrasunetele. Ba mai mult le-am postat fetelor acolo un articol de la un institut de cercetare in cancer in care se povesteste despre cum au gasit ei ca leac pt tumori folosirea ultrasunetelor (ca trec prin tesutul sanatos fara sa afecteze si sunt tintite pe tumoare pe care o incalzesc si apoi o distrug)...So, concluzia mea a fost ca pe langa ecografiile pe care le faci in sarcina ar trebui sa: iti dai demisia de la serviciu ca lucrezi cu calculatorul, sa nu mai tii laptopul in brate, sa nu te epilezi , sa nu mai vorbesti la telefon, sa nu treci pe langa obiectele electrocasnice...si lista poate continua.


acuma e alta dezbatere despre vaccinuri . bineinteles ca s-au pus articole de pe ambele baricade si chiar am citit unul foarte interesant pro vaccinare.

la sfarsit a venit o tipa si a zis ca nu e bine sa faci sex in timpul sarcinii ca nu stiu ce unde se intampla si o sa ai un copil cu un comportament sexual deviat. deci , care ati facut sex impuscati-va. eu n-am facut ...saraca Matzarebela...sper sa nu citeasca postul asta


deci...oameni si oameni, pareri si pareri. eu sper sa ajung la vorba lenei si sa ma imunizez la astfel de polemici.


Mihaela, insanatosire grabnica!

Ma duc sa fac ceva de mancare ca a inceput sotz sa oracaie deja,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

inutsa eu am pus cam 180 grame de zahar
sa nu pui o dulceata ff dulce (eu am pus gem de prune amestecat cu dulceata de gutui)
si in crema de bezea am pus sucul de la o jumatate de lamaie
despre ce colacei vb ?? ca tu esti slabaaa

may asa este cu pozele , le vazusem
nu mi dadusem seama , cu toate ca observasem ca este in aceeasi rochita (pt ca imi place tare)
ai grija cu raceala

mihaela imi pare tare rau pt Dani , of , saracutul de el
sper sa veniti acasa azi

alayna voi ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Sei, unde ai depistat ecoli... in urina? de unde stii dak e purtator activ? din analize?

Alayna si Mihaela multa sanatate la strugurasi


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



da din urina..purtator activ+ are e-coli fara simptome.. analizele se refera la urocultura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut si de la noi

Nanna, multumim de intrebare, suntem ok, noi suntem cu ecoli fara simptome :d

Sei, deci si noi suntem purtatoare sanatoase? :D

Inesa, eu la toate retetele pun cam 1/3, 1/4 din zaharul recomandat si iese ft ok
Eu am cumparat Maiei lavash, din Md si am facut placinte, ies o nebunie. Daca vrei sa imi spui sa iti dau reteta. Lavashul are termne de 2-3 zile. Am rugat pe socrii sa imi ia proaspat si am bagat la congelator ;)

Mihaela, imi imaginez ca iti este foarte greu, dar o sa fie bine.







Mergi la inceput