Piersicute de iulie august (27)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna dimineata,

Si noi avem somnul dereglat de luni de zile. Cred ca pe la 5-6 luni a dormit legat ultima oara cate 6-7 ore sau mai mult. Acum il culc pe la 8, se trezeste prima oara intre 10 si 12, apoi cu mine in pat si treziri la 1-2-3 ore, depinde de noroc... Trezirea finala intre 6 si 8, cel mai des pe la 7. Eu m-am obisnuit sa zic asa, desi dorm f prost. Solutia ar fi sa dorm in alta camera, poate, desi s-a trezit si cand nu eram eu in camera. Oricum nu e posibil inca sa ma mut din camera lui.
Despre "programe de reglat somnul copilului" sunt si eu curioasa, desi sceptica. Oricum cred ca la 8 luni e cam tarziu...

Maraie, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Revin pe fuga ca al meu e Duracell azi.
Ada, cu placere . Culmea ca aveam impresia ca am linkul de la tine...
Sa va zic un pont de la tanti de la gradi, pt bebei mofturosi: ii dau la prima masa, de pe la 9-10, legumele si carnea, cica dimineata sunt mai infometati. Si intr-adevar a papat tot (avocado-vita-dovleac, cu un pic de cereale). Dupa amiaza pe la 4-5 ii dau cereale-branza-fructe, pe astea le papa oricum cu placere.
Roxy, eu i-am mai dat pepene galben, kiwi (in amestec cu alte fructe) si mai intentionez pepene rosu, zmeura.

Acuma a dat-o pe plans cu suspine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Fleur, ms de.sugestii :) fructele.astea i le-ai dat la borcanel sau proaspete?
Carmen - pe unde esti?
Piticot mi-a scos peri albi aseara, a fost f activa, la.12 ea era ocupata cu rostogolirile in loc sa se culce...a adormit f greu, abia pe la 2, dp ce am luat-o cu noi in pat si s-a plicti de foiala. La 8 mi-a dat trezirea, a papat un san si apoo nani pn la 11 cd a inceput sa ma strige si sa ma mangaie pe fatza <3
Acum pe dp masa a apucat-o o maraiala maxima...nu am idee de la ce. M-am gnd sa-i dau Chamomilla, dar nu stiu in cata apa sa dizolv cele 5 granule k pe tub nu scrie nimik...a papat piureul, la tzitzi n-a vrut, a papat putin muls, iar maraiala...intr-un final am pus-o inpatutz si a adormit...desi abia se trezise de o ora. Cred k recupereqza somnul de noapte.
Am facut o ciorbitza de vacutza cu sotzulache si niste rasol de vita cu hrean...o bunatate!

Azi trebuia sa fac curat, dar mi-e lene asa k nu mai fac nimik!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara, buna seara...
Va dau niste dovleac copt, dulce, cald si bun!

Ca_Mila, cu dintii cum e? V a supt f des noaptea (din ora in ora) de la dinti. Nu de foame, dar nici suzeteala nu era (caci suzeta nu l-a ajutat cu nimic, i-o ofeream).

Porumbita, mie cel mai mult imi place explicatia ca treaba asta cu somnul este un milestone, tine de dezvoltare, si "sleep maturity" se atinge mai devreme sau mai tarziu oricum. Majoritatea cartilor vorbesc despre importanta unei rutine, a meselor suficiente ziua (ca sa nu se trezeasca de foame), se vorbeste despre a evita crearea de asocieri gen san-somn, eventual de schimbat asocierile (de ex introducerea unui obiect de atasament). Nu cred ca-ti spun nimic nou... In tot cazul, faptul ca exista atatea carti, si ca sunt si populare, ar putea sa insemne ca de fapt multa lume se confrunta cu "problema" asta, copiii care dorm 8+ ore de foarte devreme fiind exceptia si nu regula.

Despre noi - am avut o zi buna, am fost plecati vreo 4 ore, la piata, in mall si la cumparaturi... V a dormit cam dezordonat, asa ca nu stiu ce ne rezerva noaptea asta (acum doarme si nici n-am apucat sa ii punem scutecul de noapte, contam pe inca o trezire curand). Aa, astazi a inceput sa se ridice in picioare, tinandu-se de... parul lui tati.

Mananca din ce in ce mai bine, azi la legume a avut dovlecel si broccoli, ii plac amandoua mult. Nu stiu sa echivalez in grame, dar mananca cu placere si in mod clar mai mult decat cand am inceput. Cere lapte oricum repede dupa mese. Cred ca si diversificarea, si treaba cu dintii, suptul des noaptea, au ajutat mult lactatia, ca mi se pare ca mananca si lapte mai bine acum. La greutate nu se simte f mult (o sa va anunt cand ajunge la 7500 :) ), dar asa il vad eu, mai mancacios zilele astea, sa nu-l deochi...

Ma pregatesc pentru noapte, somn usor va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor, am si eu cateva intrebari, legate de minunata diversificare, as vrea maine sa-i introduc si masa de fructe, e prea devreme? Diversificarea am inceput-o sapt trecuta, deci azi avem 7 zile. Am inceput cu piureul de morcov-pastarnac/patrunjel + dovlecel.
La masa de fructe as incepe cu marul. Sa il dau copt sau crud?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Lorena, e ok sa bagi si fructe. Marul il recomand copt k e mai dulce :) succes!
Ana, pup Vladi mancaciosul :) s-o tina.tot asa! Aveti scutece speciale pt noapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

lore eu votez pt copt
mai ales ca Onutza a avut problemute cu scaunul, la fel ca si Ana mea.
eu din cauza asta ii dau doar copt, doar avocado i-am dat crud, in rest totul copt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Tot copt zic si eu.

Roxy, nu, scutecul pe care nu il mai schimb pana dimineata decat daca e urgenta maxima. Suntem tot pe Babylove, am trecut la nr 4 si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Lorena vezi ca goldenul este dulce si bun.Anei ii place, cele rosii au fist putin mai acrisoare cand le-am copt. Si noi numai ce am trecut la nr 4, si nu avem speciale de noapte, am avut la un moment dat probleme ca se uda noaptea, dar nu-i strangeam eu destul pampersul, acum m-am luminat si ii ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Concurs la baby expo

http://www.babyexpo.ro/b/index.php?op=baby_star

Noi azi am avut o zi buna. Nu mai inteleg nimic, o zi asa, o zi asa, dar zic sa ne bucuram. S-a jucat singurica destul de mult, a si dormit peste zi vreo 3 ore, de sa recupereze noaptea trecuta cand s-a culcat tot la 2 ca Anto. Pe la 11 noaptea adormise, am pus-o in pat, se trezea si asa mi-a facut de mai multe ori...[bang
Azi am avut musafiri o familie cu un copil de 4 luni, sa-o vedeti pe Onuta ce primire i-a facut. Dupa ce nu s-a sinchisit si a dormit vreo 2 ore in prezenta musafirilor care nu erau chiar linistiti, cand s-a trezit era toata un zambet chiar daca nu-i vazuse in viata ei. Pe Petru (bebe 4 luni) l-a luat de manute, il mangaia pe fata, a fost o gazda desavarsita.
Asadar, azi a fost o frumoasa zi de duminica!
Va pup!

Mergi la inceput