Piersicute de iulie august (27)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ina da-mi si mie pe pm dc vrei, numele agentiei si detalii gen cat costa si ce face de banii aia, comision agentie, etc. multu

Azi am fost la serv, sedinte, etc n-am apucat sa intru. S-au cam epuizat variantele de bone, deci cred ca incep sa strang avizele pt cresa :(((

Eu am luat de la tei un marsupiu pe care l-am returnat fara probleme dupa o sapt. Pitic nu l-a suportat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Mey fete, ati mai patit careva sa va vina alocatia prin postas dp ce luns anterioara a venit pe card???
Eu am cerut sa vina pe card, luna trecuta cd a venit prima oara a intrat pe card, dar azi mi-a zis tata k a gasit aviz in usa de la posta si k scrie alocatie...astia sunt cretini sau ce? Vireaza dp cum ii taie capul?
Carmen, parca tu ai av probl k au virat pe alt card la um mom dat...cu cine.tb sa vb k sa ramana pe card?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Doamne,fetelor, greu e fara femeie!!! Nu stiu cum va descurcati, zau, jos palaria la mine e jale, bine, suntem si multi, dar e ceva de groaza, dupa o zi nu mai am un vas curat in casa, o oala, nimic, ca sa nu mai zic ca trebuie sa facem ordine din ora in ora -- jucarii, carti, haine, pantofi... mi se pare o eternitate pana marti, cand se intoarce femeia din vacanta de anul nou chinezesc...

Voiam sa zic si eu despre bona -- stiu ca sunt si in Romania bone filipineze. Nu stiu cum se compara la salariu cu cele locale, nici nu stiu daca exista optiunea sa nu locuiasca in casa angajatorului, insa stiu ca sunt minunate. Extrem de eficiente la curatenie, copiii le iubesc, sunt ascultatoare, se adapteaza extrem de usor la case diferite... Am intalnit acum 2 ani cand am fost in Romania cateva filipineze in Herastrau si se vedea de la o posta diferenta dintre ele si bonele locale...

Ieri dupamasa, fetele au mers la patinoar cu alta familie, am avut doar baietii acasa cateva ore. A fost liniste... Apoi insa a venit familia respectiva la masa, 5 oameni, plus noi 6, iar s-au terminat toate vasele si s-a intors casa cu susul in jos...

Acum ma pregatesc sa duc toti 3 copiii mari in vizita la alta familie cu 3 copii de aceleasi varste, stau acolo la masa de pranz, iar eu ma duc in vizita la o prietena care a nascut acum cateva zile. Al treilea copil, a nascut natural si a stat in spital 7 ore (SAPTE ORE!!!) asta record. Io ziceam ca 24 de ore ale mele (ce-i drept, dupa cezariana) sunt record...

A mai trecut o saptamana... luni incepe scoala...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

CARMEN iti scriu aici detaliile poate mai intereseaza pe cineva si iti dau pe PM numele agentiei.

eu am sunat acolo si am discutat cu o tipa, angajata, care m a invitat la ei sa discutam de profilul bonei pe care o vreau eu. i am spus ca nu am timp deloc si sa facem asta la telefon. te intreaba ce preferi: varsta aproximativa, fumatoare/nefumatoare, experienta inainte pe un post de bona, ce program vrei (nr ore/zi), ce salariu esti dispusa sa oferi. dupa care iti zice ca va cauta in baza lor de date si te suna cand au candidatele disponibile, ca sa mergi la sediu sa le vezi si sa ai un interviu cu ele. sa i spui ca sa iti caute minim 3-4 persoane si doar asa sa te cheme la interviu.

eu vroiam ptr 6 ore/zi si nu am stiut cam care ar fi salariul si am intrebat o pe ea si a zis ca 600 ron/luna. ptr 8 ore/zi, cam 800 ron/luna; 10 ore/zi, cam 1000 ron/luna.
binenteles ca sunt bone care au pretentii mult mai mari, dar eu cautam unele cu acest pret.
multe vor 10-12 ore ca sa fie si sal de 1000-1200ron si nu vroiau program scurt.

a revenit cu un tel peste 1 saptamana si mi a zis ca a gasit 3 canditate. din cele 3 am ales una, care a venit deja de a 2-a zi acasa la noi si a si ramas.
eu i am spus clar ce astept de la ea, ca nu vreau sa aibe initiative si vreau sa aibe grija de copil cum vreau eu, si daca e ceva sa ma sune. de asemenea i am spus ca avem camere si microfoane instalate.

de banii acestia am cerut sa aibe grija de copil: schimbat, hranit, plimbat, aranjat camera cu cu jucarii. mancare isi aducea ea de acasa. cand mergea la gradinita: il lua ea la pranz, il culca si in timpul asta ea s a oferit sa mai calce, sa spele vase, sa mai gateasca (copilul dormea 2 ore) si i am mai dat in plus la salariu cate 100-150 ron/luna.

pe urma a urmat o perioada cand am avut nevoie doar 3 ore/zi plus bucateareala si ii dadeam 300+100/150 Ron. acum sta 4 ore plus bucatareala si ii dam 400+100/150 ron. daca vad ca a mai bagat aspirator, sters praf (pe langa spalat vase si gatit) ii dau in luna respectiva 150 ron in plus.

cand e singura cu copilul NU are voie sa faca nimic in plus, tb sa stea doar cu el. face in plus cand doarme copilul sau mai suntem noi pe acasa si ne suprapunem cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

acum 2 ani, in saptamana mare a Pastelui, am intrat in criza de timp ca NU reuseam sa fac curatenie serioasa, singura in toata casa. asa ca martea dupa amiaza eu sunam la agentia de bone sa mi caute o menajera. prima data mi au zis ca dupa Pasti si eu disperata i am zis ca am nevoie maine. s au cam codit, dar SURPRINZATOR a 2-a zi m au sunat sa mi zica ca au gasit 3 persoane si sa merg la interviu. am mers miercuri la pranz, mi a placut de o doamna, a 2-a zi, joia era acasa si facea curat. de atunci tot ea vine la noi la curatenie, saptamanal.

precizez ca nici bona, nici menajera nu au facut "postii", de genul incalcat regulile mele, furat, ca altfel zburau imediat (eu sunt destul de drastica in privinta respectarii cerintelor mele).

si sa stii ca sunt o MULTIME de femei la agentia de bone care vor sa faca treaba, asa ca ai de unde alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata, va las ceai si cafeluta ca pitik nu mai are somn de la 7.40.

Eu m-am tot foit in pat pana la 3, asa ca acum nici nu vad bine tastele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Roxy, sotul cand a depus actele pt alocatie a optat pt card si a lasat si extras de cont. Alocatia insa a venit prin posta. S-a dus la primarie sa le faca scandal si au zis ca nu mai depind de ei, sa mearga la Directia Sociala sau ceva de genul. Acolo n-a mai ajuns ca au program pana la 4, asa ca la noi vine prin posta pana ajunge acolo sa vb cu ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata.nu apuc niciodata sa va dau cafeluta-dar intentii bune am.

nimik nou sub soare.pitik mea e fascinata de cucu-bau..isi acopera singura fata si si-o descopera.asteapta sa spunem noi...bauuuu

stranuta de zor de vreo 2 zile-parca si ceva mucisori..de....era de asteptat dupa plimbarile noastre pe la spital.am bagat ceva oscilo,si m-am gandit la vit C-poate i-o mai creste si pofta de mancare.

o zi bune si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

buna dimi

Carmen succes cu bonele, pana la urma gasiti voi una potrivita pt Patrick.

Fleur pana la urma Eric a acceptat carnita, ca era vegetarian intr-un timp? vrea de sapt viitoare sa-i bag si Anei carnita.

Balanta cum mai sunteti cu rostogolirile in somn, si Ana se foieste mult cateodata pana isi gaseste ea o pozitie, deobicei se foieste pana ajunge cu picioarele pe gratarele de la patut si ramane cu ele asa suspendate in sus. Au papat baietii dovleac? Ana a mancat piersica, pot sa zic ca a balotat , i-am zis ca a primit-o de la Marc si de la Eric de ziua indragostitilor.

Kimmy voi cum sunteti?

eu am visat ca am nascut din nou, iarasi fetita, dar era asa mai mare de vreo 3 luni arata, si eram in dilema ca nu stiam cum sa le alaptez pe amandoua, plus ca soacra era teribil de suparata ca mi-a ami trebuit un copil, si fata avea o ureche tare stramba, asa mai in spate era, si la nari , avea 4, Doamne fereste, nu stiu de unde mi-a venit visul asta groaznic, eu eram necajita, dar ziceam ca-i a noastra si se face ea bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi.Delia ce viata Activa aveti...imi place.cum tu ne admiri ca ne descurcam fara ajutor asa te admir EU pentru faptul ca ai avut curaj sa faci 4copii.si ptr felul in care te ocupi de ei .
Noi suntem bine.a dormit neintors,nu l a durut ,nu a FAcut febra...
Acolo a fost nasol rau...bine ca am fost acasa si a stat sotul ca EU nu stiu cum rezistam.i au dat ceva siropel care l a ametit de cap.dupa care l au dus in Sala...toate bune si frumoase I au scos 8 dintisori.si l au adus in Alta camera cu Paul.aici a inceput stresul...a avut frisoane,sangerarea nu se oprea,el plangea...aparatul de la puls tot piuia(ii scadea).asa ca sotul era terminat.au venit dr la el si l au tot intrebat daca a mai avut probleme,daca s a mai lovit si I se opreste greu sangerarea.paul nu ii prea intelegea...asa ca I a spus sa cheme de urgenta pe cineva care stie limba...ceea ce l a panicat mai rau de I a venit sa lesine...a sunat o pe sorasa care nu mai ajungea....pana la urma a sunato pe maicasa in ro si I a dato la dr la tel.apoi pendulau dr disperati pe langa el si ziceau ca nu se poate asa ceva sa nu I se opreasca sangerarea.cand I a vazut Paul asa disperAti pe ei care nu stiau ce e de facut...l a luat lesinul din nou.dar a zis ca ISi impunea sa ramana tare ptr rafi desi I se inmuiau picioarele.pana la urma l au trimis la spital...pana au ajuns acolo a inceput sa I se opreasca.
Bine ca a trecut si ca nu am fost acolo
Miha multa sanatate clarei.
Valy multa sanatate piersicutei tale


Mergi la inceput