Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Casandra, de ce vrei sa-i faci vaccinul anti-tetanos?
Bacilul tetanic traieste in pamant si excremente de animale, nu prea cred ca se va rani prea curand un bebe mic iar rana sa fie fie expusa la pamant si excremente de animale...Eventual cand incepe sa mearga, si mai cade...Desi, eu am crescut la tara la bunici, m-am intepat, ranit de nenumarate ori, am mers cu rana prin praf, si n-am avut nimic, si nici n-am auzit de cineva care sa aiba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Vreau sa zic ca eu nu l-as face nici p-asta...
ROR si rotavirus- clar NU.
Anti-hepatita B- nu vreau, dar sa vad cum ma fofilez in maternitate, n-am chef nici de discutii...Mi se pare mega-inutil la un bebe mic.
BCG- ma mai gandesc. Este un vaccin foarte vechi, teoretic ar fi sigur, la noi cazuri de TBC cam sunt...dar TBC-ul nu se transmite usor...nu stiu...
pertusis- eu am avut cand eram mica, si n-am patit nimic, difterie- n-am auzit de vreo epidemie, si se trateaza, oreion - mai bine sa faca cat e mic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Ah, nici eu n-as face niciun vaccin, dar copila are 2 parinti care trebuie sa ajunga la un consens.
Articolul ala, Felicitas, zice de vaccinul ala ROR, o mare idiotenie care contine si tesut de fetus avortat...Doamne apara! Pe asta sigur nu i-l facem.

Noi vom face doar vaccinurile vechi, rastestate pe care le-am facut si noi, adica BCG, anti hepB si cel pt poliomelita. In rest, sunt boli normale, mai ales cele ale copilariei, care e bine sa le faca atunci cand e copil,nu cand e matur.

Dupa mine, ideal ar fi fost sa-i fac cat mai tarziu vaccinurile, insa, mai mult ca sigur va fi expusa in medii diferite, f populate si atunci trebuie sa aiba imunitate...

Ce vreau totusi sa ma asigur este provenienta vaccinurilor si sper din adancul inimii sa fie ok.

Ma bucur pt mamicile care aleg sa nu faca, Doamne ajuta sa fie sanatosi toti bebeii!

Happy33 cu o buburuza
AMR 7sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Si eu in privinta BCG-ului am dubii sa fac, sa nu fac ?
In rest nici unul nu ma convinge mai ales ROR-ul.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Antipolio- da, as face, mi se pare o boala grava, cu care nu-i de joaca...
Elena, nu cred ca ai facut vaccinul anti-hepatita B la 1 zi...
Si chestia este ca are efecte vreo 7 ani...Deci cam cand incepe copilul sa mearga la dentist, etc- s-a cam dus...tb facut iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna dimi burtici cu ochisori:)
Hop si noi cu vesti de la eco,fetita a crescut binisor,are 1600 +-200g,colul este inchis si are 25mm(dr a zis ca e ok pt varsta asta de sarcina),am vb putin de nastere,mi-a zis ca e convinsa ca voi putea naste natural chiar si fara anestezie la cum e colo acum:).Aaaa,motata asta mica si-a tras fular in jurul gatului,i-o fi fost frig Dr mi-a zis ca nu are nimic dc cordonul e in jurul gatului chiar si de mai multe ori atata timp cat stii si actionezi imediat ce iese.(mi-a zis ca inainte nu mai erau ecografe si multi se nasteau si cu dubla sau tripla circulara de cordon).
De cateva zile am o tuse seaca enervanta care ma chinuie mai ales noaptea,a mai patit careva,ce ati luat?


30+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Arriana , felicitari pentru rez bune si stai linistita ca mai ai ceva saptamani in care poate sa scape de fular care oricum nu creeaza probleme daca este doar odata infasurat.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 34+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Arriana , si eu am avut la un moment dat o tuse enervanta si desi am incercat cu tot felul de siropuri de plante, mie mi-a trecut cu ceai de nuci. La 1L de apa spargi 4-5 nuci si le lasi sa fiarba cam 5 min. Il bei caldut. Nu este rau la gust dar nici bun si un pic uleios.Multa sanatate

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 34+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mara ma bucur ca ati trecut cu bine! Sanatate.
Au fost destule cazuri in care chiar vaccinul a produs poliomielita.
Anti-hepb are "garantie" fix 5 ani. Stiu ca mi-am facut si eu pe cand aveam vreo 21 de ani din motive foarte obiective.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Arianna felicitari pentru grasunica si vesti bune!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput