Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

In principiu, kick count= stai rezemata, cu mainile pe burta ( pt ca unele miscari le simti doar cu mana). Tb sa simti minim 10 miscari, oricat de slabe , in 2 h. Chiar daca bebe doarme, in 2h ar tb sa se trezeasca. Daca nu simti 10 miscari, te duci la spital ( nu suni doctorul, nu incerci mai tarziu). Altii zic sa bei ceva dulce si sa mai incerci odata, dar pe un site al unora specializati in bebeii cu probleme ziceau ca recomandarea lor asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Vevemara,la mine a fost un pic mai activa inainte,dar nu f tare,acum mai impinge in burta,se mai foieste mai trage cate un sut(dar rar) si se misca mai alert doar dc ma asez cum nu-i convine ei(atunci impinge si cu mainile si cu picioarele)
Burta mea nu face valuri,doar se mai ridica pe ici pe colo pe unde mai impinge ea si uneori cred ca trec mai mult de doua ore fara sa o simt si momentan e ok.Ce poate sa vd dr mai mult decat ca bataile inimii sunt ok?N-o pot suna zilnic,plus ca atunci cand e urat afara cred ca stie ca e si mai cuminte:)
Azi a fost putin mai activa(dc beau cafea se agita mai tare dar nu vreau s-o stresez,eu nu beau nimic cu cofeina si nici nu pap cioco deloc)
Sper sa nu fie vreo problema.


31+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut burtici!

Auram, succes luni! Sa auzim numai vesti bune! Multa sanatate tie si bebelui.

VeveMara sa stii ca si eu ma gandeam ce se intampla de nu mai creste burtica. A ramas fix la fel de cateva saptamani. Dar belele il simt mai mare, deja se intinde prin cotloane nebanuite. De o saptamana da din picioare numai intr-o parte, pe dreapta, si se si vad talpile atunci cand loveste. In rest, ii mai simt doar funduletul, care e fix sub diafragma si care imi incape in palma acum .
Luni sun si eu sa ma programez la analiza,azi m-am trezit cam tarziu si nu am mai sunat-o pe d-na doctor. Tare curioasa sunt de ce-mi mai spune. Am intrat, oficial, in ultima luna. Azi dimineata am visat ca mi s-a rupt apa si asa de real a parut, ca n-am mai putut sa adorm la loc. Deja stiu la ce sa ma astept .
Maine cred ca-mi pregatesc rucsacul cu cele trebuincioase pentru spital, pentru orice eventualitate.
Cu dormitul am aceeasi problema ca majoritatea dintre voi, program dat peste cap total. Ma culc la 1 noaptea, dupa pastila, ma trezesc la 7 pentru ovul, apoi la 11 30 - 12 00. Apropo, este recomandat sa dormi pe o anumita parte in mod special? Pentru ca la mine misca bebe pe orice parte as dormi, uneori. Si ajung tot pe spate, zic sa nu-l stalacesc, cu toate ca am perna care sa-mi sustina burtica.
Si alta chestie, Veve poate tot tu ma edifici total fiind medic. Care e diferenta intre anestezia epidurala si cea peridurala? Pentru ca d-na doctor mi-a spus de peridurala, ca acesta e termenul corect, dar toata lumea povesteste de epidurala. Stiu ca e acelasi lucru cu rahianestezia care se foloseste si in operatiile gen apendicita si ale carei efecte secundare le-am simtit la maxim atunci cand m-am operat. Banuiesc ca poate sa difere ca loc in care se introduce anestezicul, in functie de dure (membranele care protejeaza maduva spinarii). De asta ma tot gandesc daca sa o fac sau ba. Mai discut si cu d-na doctor, sa vedem ce-mi recomanda.

Cam atat de pe la noi.
Sa ne auzim cu vesti bune!


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Si eu am avut o zi in care m-am speriat un pic, nu am simtit-o pe bebe aproape deloc pana seara (desi bausem cafea!). Abia seara s-a mai pus in miscare. Probabil a fost o zi mai melancolica, a fost mai pleostita si mai adormita. A doua zi a recuperat, m-a zapacit de cat s-a miscat.

Bebe meu are zile si zile. Si la mine face valuri in burtica, a mai scos un cot langa buric etc. Am inteles ca oricum, de pe la 30 de sapt incep sa se miste mai putin si pentru ca au din ce in ce mai putin loc.
Buburuza mea e super-activa, si m-am obisnuit asa cu ea, dar am prietene care nu ii prea simt, iar doctorul le-a spus ca ... doar sunt mai lenesi.
Eu nu sunt deloc stresata, beau cafea dimineata (ea nu pare afectata de cafea, uneori o simt inainte de a ma ridica din pat, alteori nu are chef de miscare, chiar daca am baut cafeaua) dar sunt destul de activa.


31+ Bebe

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Ioana, e usor invers decat zici tu . Epidurala egal peridurala ( inseamna deasupra spatiului dural). In jurul maduvei spinarii pana la canalul vertebral format din vertebre si care con#539;ine maduva sunt mai multe straturi de " foite" concentrice care delimiteaza anumite spatii. Rahianestezia se face in spatiul subarahnoidian ( mai profund decat peridurala), spatiu care cuprinde lichidul cefalorahidian. Spatiul peridural e suprapus celui subarahnoidian spre suprafata. Sper ca nu te-am ametit. Scurt pe doi peridurala e termen mai tehnic, epidurala mai popular.

Pt nasterea vaginala se poate face epi/peridurala iar pentru cezariana peridurala sau rahianestezie sau combinat rahi-peridurala. La peridurala se l#259;sa cateterul pe loc pt analgezie ulterioara, la rahi nu se poate face decat unica administrare din momentul anesteziei.

Daca v-am ametit, revin cu lamuriri!

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Ioana, tb sa dormim pe stanga.
http://www.babycenter.com/404_whats-the-best-sleep-position-during-pregnancy_7608.bc

Arianna, ciocolata e chiar indicata, din mai multe puncte de vedere.
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1293098/A-regular-chocolate-treat-halve-womans-risk-giving-birth-prematurely.html

http://prenatalyogacenter.com/blog/eating-chocolate-during-pregnancy-can-be-beneficial/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Am primit asta pe facebook, mi s-a parut foarte draguta:

Discutie īntre doi gemeni, in uter:
- Si tu crezi īn viata de dupa; nastere?
- Desigur. Dupa nastere trebuie sa urmeze ceva. Probabil ca ne aflam aici tocmai pentru a ne pregati pentru ceea ce urmeaza.
- Ce prostie! Dupa nastere nu urmeaza nimic. Si, de altfel, cum ar putea sa arate?
- Nu stiu exact, dar desigur ca va fi mai multa lumina decāt aici. Poate ca vom umbla pe propriile picioare si vom mānca cu propria gura.
- Ce tāmpenie! Nu se poate sa umbli. Iar ca sa manānci cu gura, chiar caar fi de rās! Doar noi mānca prin cordonul ombilical. Īnsa ia sa īti spun eu ceva: putem exclude viata de dupa nastere, pentru ca deja acum e prea scurt cordonul ombilical.
- Ba da, ba da, cu siguranta va fi ceva. Īnsa, probabil, ceva mai altfel decāt ne-am obisnuit aici.
- Pai de acolo nu s-a īntors nimeni. Odata cu nasterea, via#355;a se termina, pur si simplu. De altfel, viaa nu este altceva decāt o permanenta īnghesuiala, īn īntuneric.
- Eu nu stiu exact, cum va fi, daca ne vom naste, dar desigur ca o vom gasi pe MAMA, iar ea va avea grija de noi.
- Pe mama? Tu crezi īn mama? si dupa tine, unde ar putea ea sa fie?
- Pai oriunde, īn jurul nostru. Doar traim īn ea si prin ea. Fara ea, nu am fi deloc.
- Eu nu cred asta! Eu nu am vazut nicicānd, nici un fel de mama, asa ca e evident ca nu exista.
- Dar, uneori, cānd suntem īn liniste, o auzim cum cānta, simtim cum māngaie lumea din jurul nostru. Stii… eu cred ca viata adevarata ne asteapta; abia de acum īncolo!

Va doresc un weekend placut si linistit, fara emotii puternice

31+ Bebe

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Nicole interesanta conversatia

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neatza fetelor,
Am fost si noi ieri la eco in sfarsit si venim cu vesti bune: bebe are 2100 g , rezistente pe artere bune, placenta se incadreaza in trim. 3 de sarcina, col inchis inca(nu stiu valoarea ca nu am fost atenta)...e multumita doctorita de evolutie...Eu implinesc 34 de saptamani luni si ne rugam sa mai stam 4 sapt cuminti. Undeva intre 15-20 martie facem cezariana :)) Repaos la pat in continuare cu tratament utrogestan 100/100 dim si seara, elevit, nospa si scobutil pentru contractii si mi-a zis sa iau niste magneziu ca m-am plans de dureri de maini...Voi ce luati ? In rest am luat pana acum 8 kg ceea ce ma bucura nespus avand in vedere ca sunt migniona si as fi aratat ca un balon la mai multe kg :P
Aruam bafta si tinem pumnii luni, suntem alaturi de tine chiar daca virtual :).
Pup si va urmaresc in fiecare zi chiar daca nu am scris prea mult in ultima vreme...
PS Mai pun si eu niste poze pe picassa, mai ales ca am luat patutul deja.
Anca, mami de Robert Andrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele! Un weekend linistit va doresc
Vad ca aveti insomnii de stati pe forum la miezul noptii
Eu am dormit surprinzator de bine azinoapte.Eu de obicei reusesc sa dorm 3-4 ore in reprize,automat pisu la fiecare ora si adormit cand mai da Domnul

Apropo de miscarile bebelusului Pisica-mov eu sub nicic o forma nu imi pot face fata sa se miste de 10 ori in 2h.Fata mea are 2 zile linistite cand o simt rar si slab si 2-3 zile in care nu se mai opreste. Am vb cu dr. despre asta si a spus ca fiecare copil are felul lui in burtica ca si afara.
Prin urmare eu nu mai ma ambalez deloc atata timp cat o simt indiferent cate miscari are pe o zi.
Sa nu mai zic ca pe Robert la varsta asta de sarcina aproape nu mai perceptam nici o miscare si la eco se vedea clar ca se misca si este bine.Atunci aveam placenta anterioara care face mai greoaie perceptia miscarilor.

Nicole frumoasa discutia

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 34+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput