O radiografie a invatamantului din Romania

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap
hm, dar declararea unei argumentari ca "stupida" fara contraargumente ar putea fi considerata, oare, o marlanie fara seaman? sau, cel putin, o lipsa de educatie?


adica trebuie sa demonstrez matematic ca articolul e pompieristic, un ghiveci din care (ups!) lipsesc chiar legumele? ei bine, sufar de atata mitocanie incat nu ma sinchisesc sa fac asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

un articol stupid care, printre altele, incearca sa-i deseneze monstruos pe acei cativa care iubesc matematica (da, exista si au si ei dreptul de a fi instruiti!)

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Nu sunt de acord cu tine! Desi multe postari la alte subiecte legate de educatie le-am apreciat maxim, aici gresesti. Articolul poate fi considerat sa spunem un pamflet, un pamflet foarte lung si uneori bate apa in piua cu aceeasi idee, dar nu e stupid. E un punct de vedere al unui parinte suficient de vocal si de curajos pentru a-si asuma public un punct de vedere.

Eu ma lupt sa-l determin pe copil sa indrageasca scoala, dar cateodata ma lovesc si eu de manuale si probleme greu de inteles pentru varsta lor. Stima invatatoarei ca are metoda si majoritatea copiilor au rezultate.

Si totusi a sa o citez pe doamna noastra: "sa avem grija sa nu ne transformam copiii in masini de invatat, asa cum suntem noi masini de muncit".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

sunt destule articole bune, argumentate, privind problemele din invatamant din mai multe unghiuri, dar aici vad o vaicareala fara margini. Copilul firav de 30kg la 11 ani tarand minim 7kg zilnic (noi am rezolvat problema intern, la sugestia invatatoarei: aveam dulapior in care copiii puteau lasa manualele, evident acasa avand un alt rand - xerox sau original). Problemele ingrozitoare rezolvate prin 19 ecuatii...vazute din avion par libelule uriase... a incercat acel parinte sa citeasca un manual de metodica predarii matematicii in invatamantul primar (daca tot se repede sa-si ajute copilul si-l sperie cu libelulele)? Si cele 17 concursuri cu plata la care parintele se simte dator sa-si trimita copilul petru ca apoi sa se jeluiasca pe bloguri cat chinuie ministerul copilul dornic de afirmare (sa fim seriosi! chiar totul trebuie sa fie gratis? profesorul care asista, cel care corecteaza, secretarul care centralizeaza rezultatele ...toti sunt datori pe viata sa presteze gratuit pentru a gadila orgoliile parintilor chinuiti de remuscarile propriei lor neputinte)... Sa mai scriu? Nu...sunt suficient de lipsita de educatie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

uneori,nici "pacientii" vii nu se bucura de privilegiul unei radiografii,daramite cei decedati deja
nu va mai consumati timpul si nervii azi,ca maine se schimba legea educatiei si ramanem perplexi la noile gaselnite administrative,in timp ce copii nostri nu stiu sa citeasca si/sau sa scrie corect(din n motive)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
2. Filmele de animatie japoneze reprezinta 60% din productia mondiala in domeniu. Si pentru ca Japonia are atata succes cu desenele animate, in tara exista aproape 130 de scoli pentru actorii care isi pun vocea pe aceste filme.


Argument de rahat, scuzati-mi expresia. Sunt EXTREM de perversi.



O fi de rahat, nu sunt foarte in tema cu animatiile lor. La ce te referi cand zici ca sunt perversi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

Citat:
citat din mesajul lui corap
hm, dar declararea unei argumentari ca "stupida" fara contraargumente ar putea fi considerata, oare, o marlanie fara seaman? sau, cel putin, o lipsa de educatie?


adica trebuie sa demonstrez matematic ca articolul e pompieristic, un ghiveci din care (ups!) lipsesc chiar legumele? ei bine, sufar de atata mitocanie incat nu ma sinchisesc sa fac asta



Nu cumva esti cadru didactic, de te simti asa de atacata de articolul respectiv? Ca altfel nu-mi explic vehementa cu care negi realismul sistemulul de rahat din tara asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Exact!!! Sunt extraterestru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

De aceea sunt parintii tacuti si nu iau atitudine si-si lasa copiii sa fie bataia de joc a unui sistem perimat.

Pentru ca atunci cand o fac e musai sa apara, nu cineva cu opinii contrare - caci alea ar fi bune - ci cineva destul de vocal care stie sa manuiasca tavalugul cuvintelor necinstite pentru a-i reduce la nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
adica trebuie sa demonstrez matematic ca articolul e pompieristic, un ghiveci din care (ups!) lipsesc chiar legumele?

Majoritatea parintilor, atat la comentariile de pe site-ul respectiv, cat si aici, regasesc in experientele si gandurile autorului, intr-o proportie covarsitoare, propriile experiente si ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
Copilul firav de 30kg la 11 ani tarand minim 7kg zilnic (noi am rezolvat problema intern, la sugestia invatatoarei: aveam dulapior in care copiii puteau lasa manualele, evident acasa avand un alt rand - xerox sau original).

Si de ce sa nu ma revolt? Adica in loc ca cei responsabili cu educarea copiilor sa-si bata capul sa gestioneze eficient activitatea scolara, tot noi, parintii, trebuie sa peticim incompetenta sistemului? Cu copiii parintilor care n-au bani de dulapioare si xeroxuri ce facem?

Citat:
a incercat acel parinte sa citeasca un manual de metodica predarii matematicii in invatamantul primar?

De ce sa rasfoiasca nu stiu ce metodica a predarii, cand efectele acesteia se vad cu ochiul liber? Peste trei sferturi din absolventii de liceu nu stapanesc logica. Sunt incapabili sa lucreze corect cu unitatile de masura. Si tot asa. Este clar ca metodica, curricula, pedagogia sunt toate la un loc varza.

Citat:
sa fim seriosi! chiar totul trebuie sa fie gratis? profesorul care asista, cel care corecteaza, secretarul care centralizeaza rezultatele ...toti sunt datori pe viata sa presteze gratuit pentru a gadila orgoliile parintilor chinuiti de remuscarile propriei lor neputinte)

No comment

Mergi la inceput