ASL Primul semn-Primul cuvant

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Izabela voi incerca din nou, dar ma intrebam cum voi reusi eu sa fac legatura intre semn si semnificatia sa - la 'te iubesc' de exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cred ca folosesti limbajul verbal insotit de semnul respectiv.De ce te-ai chinui sa il faci sa inteleaga doar din semne ceva ce deja stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

are dreptate caress,INTOTDEAUNA semnul trebuie sa fie insotit de cuvant,iar mana(mainile) cu care faci semnul nu trebuie sa-ti acopere fata,e foarte importanta expresia ta si miscarea buzelor.
se intampla de multe ori sa uit sa fac semnul cand spuneam ceva(lapte,apa,gata,place,doare,te iubesc etc),dar asta nu e un capat de tara,nu trebuie sa devina un stres pentru nimeni.
si nu am invatat copilul decat cuvintele/semnele uzuale,nu am gasit utilitatea semnului pentru "girafa",de ex,mare parte din cauza scepticismului ca nu v-a reusi(se pare ca am subestimat-o),dar si din cauza incidentei reduse in limbajul zilnic.
in schimb semnul pentru pisica...a fost printre primele invatate,pentru ca avem una in casa.
fa-ti o lista de baza,de max 10 semne(pentru inceput) si arata-i-le de cate ori iti aduci aminte,sunt sigura ca v-a invata in scurt timp sa-ti ceara lapte si sa spuna gata prin intermediul lor.

PS pentru cele care citesc subiectul si,cu siguranta gandesc ca-s...dusa "bini di tat",va informez ca au fost sterse niste mesaje(dreptul fiecaruia,eu ma scuz,dar nu acuz),deci nu vorbeam singura(inca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Probabil copilul stie ca-l iubesc, dar am certitudinea (avand unul si mai maricel) ca are nevoie de reamintire constanta si de ce nu si prin semne, poate sunt situatii in care nu ma poate auzi, doar vedea...
Cred ca printre primele 10 cuvinte voi introduce si 'gata' mi se pare f important sa-mi arate asta decat sa inceapa sa planga (la masa de exemplu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

ma bucura enorm hotararea ta,sper sa revii cu rezultate cat mai curand
si eu ii aratam fetitei mele semnul cand nu ma putea auzi,sau doar vroiam sa facem pe interesantele cu limbajul nostru"secret,foloseam 2 semne alaturate "mama"+ "te iubesc",iar ea chicotea si incerca sa le faca inapoi.
e un sentiment minunat cand ii vezi fetisoara puiului luminandu-se la un semn si manutele alea mici "vorbind" doar pentru tine
semnul pentru"gata" are o mare importanta pentru un copil,in felul asta te v-a anunta cand nu mai doreste ceva(in general mancare).e un semn pe care si fetita mea l-a achizitionat foarte repede si cand il facea,era respectat,fara insistente sa mai ia o gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Eu nu inteleg inca sensul acestui sistem. Eu nu m-am simtit niciodata frustrata langa copilul meu si sunt convinsa ca nici ea nu s-a simtit asa. Si nici nu cred ca acest sistem are de a face cu cate limbi vorbeste copilul. Fetita mea vorbeste doua limbi de la inceput. Nu am avut probleme de comunicare. Ne-am inteles foarte bine una pe alta si atunci cand nu spunea cuvinte.
Faptul ca un copil se da cu capul de pamant nu inseamna ca o face pt ca nu reuseste sa spuna ce vrea. Acolo era alta problema. Acolo persoana matura nu intelegea copilul. Si multe altele.
Imi pare rau sa o spun dar eu consider ca un parinte (atat mama cat si tata) are un nivel anume de comunicat cu copilul lui si nu are nevoie de anumite semne. La copii cu nevoi speciale e altceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si pana la urma care e problema daca invata copilul acest limbaj? teama sa nu fie confundat cu un copil cu dizabilitati? Dar beneficiul ca ar putea comunica si cu un astfel de copil nu se pune?
Apoi, datul cu capul de pamant pt ca persoana adulta nu pricepe e posibil sa se poata evita daca s-ar face inteles copilul chiar prin semne si nu prin vestita telepatie (in care cred dealtfel, dar nu in atotputernicia ei)
Nu inteleg (si aici ma repet) ce-i cu atat inversunare, ca doar nu obliga nimeni cu nimic pe nimeni. Nu s-a inclus in tabla de materii obligatorii la scoala. In schimb majoritatea baieteilor sunt dati la karate....foarte necesar de altfel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Cred ca suntem liberi pe acest forum sa ne expunem fiecare ideile / parerile.
Scuza-ma ca iti spun dar eu vad inversunare la tine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

nu dati cu flit,fetele,cum am mai spus,astept opinii pro si contra.
si mai ales experiente impartasite sau dorinta de a folosi semnele.
evident ca ma bucura sustinerea,dar nu ma dau cu fundul de pamant cand ideea nu place sau nu i se gaseste utilitatea
PS poate nu vedeti legatura,dar atunci cand a fost introdusa schema de vaccinare pt prima data,cred ca a fost primita cu aceeasi reticenta,inca mai sunt parinti care nu vad utilitatea vaccinurilor(de ex vaccinul impotriva HPV).

Mergi la inceput