Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, Stefanut e un frumos si un dulce,veti trece si peste acest eptisod uratse si se va face bine. Mie mi se pare ca seamana cu tine
Mena, Gabriel a crescut ft. mult si frumos de la nastere, si, cum spun fetele, instinctul tau primeaza, daca crezi ca fierul ii face mai mult rau decat bine, nu i-l mai da.

Referitor la antibiotic, cam asa e...si mie copil fiind mi-au prescris medicii in nestire iar acum, daca am vreo infectie ft greu mai raspund la tratament. Insa, daca e cu adevarat nevoie, sigur, trebuie luat dupa sfatul medicului. Bine ca s-au inventat, pana la urma!
Mamicile care ati avut botezul in weekend, sa va traiasca crestinutii!!! Sa fie sanatosi si voiosi!

Noi facem in continuare kk des...Nu stiu ce sa mai fac! Azi i-am dat pt. prima data mucilagiu de orez, vreo 4 lingurite. Nu cred ca e diaree pt. ca e pastos, are o culoare galben-aurie si miroase a laptic...ca la carte arata. Doar ca face des si destul de mult, uneori si de 2 ori dupa o singura masa!!! Azi a facut de 6 ori, si e ora 22 la noi...sper sa nu mai faca (dar de obicei peste noapte nu mai face). Parca nici n-a mai luat asa de bine in greutate, doar vreo 500 de grame in 3 saptamani, dar nu bag mana in foc pt. ca nu avem cantar pt. el si il cantarim cum putem- ne urcam noi si apoi cu el in brate, scadem si tot asa... In conditiile in care el a luat in primele 2 luni cate 1.100 kg/luna, e putin... E in grafic, are aproape 6 kg la 2 luni si jumatate, dar nu a mai luat in ritmul cu care m-am obisnuit (si stiam ca pana pe la 4 luni ia constant, abia dupa 4 luni incepe sa ia mai putin).
In rest e vesel nevoie mare, activ, a inceput sa loveasca jucarioarele, zambeste la toata lumea, se roteste de pe spate pe burtica (inca nu si invers), incearca sa se ridice cand e pe spate, isi tine capul bine...e o minune iar eu nu mai pot dupa el!

Am pus si eu poze mai recente pe picasa.

Va pup pe toate si toti !
O saptamana buna si usoara sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Angelique, Stefanut e un frumos si un dulce,veti trece si peste acest eptisod uratse si se va face bine. Mie mi se pare ca seamana cu tine
Mena, Gabriel a crescut ft. mult si frumos de la nastere, si, cum spun fetele, instinctul tau primeaza, daca crezi ca fierul ii face mai mult rau decat bine, nu i-l mai da.

Referitor la antibiotic, cam asa e...si mie copil fiind mi-au prescris medicii in nestire iar acum, daca am vreo infectie ft greu mai raspund la tratament. Insa, daca e cu adevarat nevoie, sigur, trebuie luat dupa sfatul medicului. Bine ca s-au inventat, pana la urma!
Mamicile care ati avut botezul in weekend, sa va traiasca crestinutii!!! Sa fie sanatosi si voiosi!

Noi facem in continuare kk des...Nu stiu ce sa mai fac! Azi i-am dat pt. prima data mucilagiu de orez, vreo 4 lingurite. Nu cred ca e diaree pt. ca e pastos, are o culoare galben-aurie si miroase a laptic...ca la carte arata. Doar ca face des si destul de mult, uneori si de 2 ori dupa o singura masa!!! Azi a facut de 6 ori, si e ora 22 la noi...sper sa nu mai faca (dar de obicei peste noapte nu mai face). Parca nici n-a mai luat asa de bine in greutate, doar vreo 500 de grame in 3 saptamani, dar nu bag mana in foc pt. ca nu avem cantar pt. el si il cantarim cum putem- ne urcam noi si apoi cu el in brate, scadem si tot asa... In conditiile in care el a luat in primele 2 luni cate 1.100 kg/luna, e putin... E in grafic, are aproape 6 kg la 2 luni si jumatate, dar nu a mai luat in ritmul cu care m-am obisnuit (si stiam ca pana pe la 4 luni ia constant, abia dupa 4 luni incepe sa ia mai putin).
In rest e vesel nevoie mare, activ, a inceput sa loveasca jucarioarele, zambeste la toata lumea, se roteste de pe spate pe burtica (inca nu si invers), incearca sa se ridice cand e pe spate, isi tine capul bine...e o minune iar eu nu mai pot dupa el!

Am pus si eu poze mai recente pe picasa.

Va pup pe toate si toti !
O saptamana buna si usoara sa aveti!

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)



Pya si de 10 ori/ zi daca e hranit la san e ok. Nu i-as da totusi altceva decat lm. Daca banuiesti ca ar putea fi diaree, desi dupa cum descri nu cred ca e cazul, ai putea sa ii dai probiotice. Ajuta la diaree dar si la constipatie, refac flora bacteriana a intestinului. Cat despre luat in greutate de la 3 lni ia mai putin, 500 de g in 3 saptamani e super. Puii cresc si in salturi. Mari! De exemplu: Gabi, pe 17 ianuarie avea 52 de cm; pe 24 avea 53-54; acum, dupa 2 saptamani e lung cat o aleza de 60 cm. Cu greutatea face la fel. O saptamana imi ia 100 de grame in alta 400-500 de grame. Nu te stresa ca te simte. Important e sa fie pe curba de crestere.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Fetele meleeeee

Sunt mandra de nu mai pot! Nicholas a fost extrem de cuminte, a zambit non stop preotului cand citea in timpul slujbei de l-a facut si sa rada:), asa ca plansul a fost o chestie care nu ne-a vizitat decat un minut, la miruit, ca era f rece chestia cu care il tot atingea peste tot:), altfel a fost numai zambete, frumos, curios si cuminte foc, l-a laudat si preotul si a topit inimile la toata lumea, toti ni l-au laudat! ah,a fost un weekend cu adevarat minunat! sa adaug ca la restaurant micul nostru crestin a tras un somn incredibil, de la 18.30 pana am ajuns inapoi acasa, cand l-am scos din scoica, l-am schimbat, a papat si a adormit la loc instant pana la 5 am, ora de colici...
Nici treaba nu a avut el cu galagia, chiuiala, muzica, rien! La tort l-am luat in brate si i-am cantat si facut poze asa, facand nani:):)
Ce sa mai, suntem fericiti si tare mandri si ii multumim lui Doamne Doamne pentru un asa pui si pentru o asa zi frumoasa pentru botezul lui, parca si-a comandat-o!Ieri a fost un soare cald si stralucitor si numai -9 grade, desi cu o zi inainte fusesera -21 si furtuna de zapada.Rudele ns de la Toronto au plecat la 10 am de acasa si au ajuns in Montreal la 23.40 :(, pe un drum care in mod normal dureaza numai 5 ore si jumatate, asa zapada a fost, ninsoare si viscol..
Iar ieri seara a fost de vis, am dansat, cantat, chiuit, abia astept sa primim pozele de la fotograf sa le impart cu voi, momentele astea super frumoase de bucurie pura.Momente magice! a fost un weekend de vis si suntem fericiti, am avut alaturi de noi oameni frumosi la suflet si muuulti copilasi scumpi si dragalasi.

in biserica a fost racoare, dar nu frig.
Nicholas a intrat triumfal in biserica inmbracat super haios de mosii lui - si a plecat imbracat in alb, cu o caciulita ca un pinguin, dulce foc, zambind in somn.O comoara avem noi acasa, fetele mele!
Acum m-am linistit.
Ma mai rog sa ii treaca burtica, fiindca tare mi se rupe sufletul, in fiecare noapte si in fiecare dupa amiaza..O sa incerc si cu probiotic, asa cum m-a sfatuit o buna prietena, mamica de strumf o picatura mai mare decat ai nostri..

Angelique, multa multa sanatate dragului nostru Stefanut!
Mena, ai incredere in instinctul de mama, tu simti cum ii e mai bine puiului tau!

va imbratisez, dragelor, sa aveti o saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Bubu, sa va traisaca crestinutul! Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii! Razbate din randurile tale fericirea si implinirea voastra! cred ca esti tare mandra de Nicolas, si nici nu poate fii altfel. Asteptam pozele!!!

Mena, stiu ca sunt normale si 10 scaune, dar la inceput, in prima luna, hai pana la 8 saptamani. Toate cartile pe care le am spun ca in timp sistemul digestiv se maturizeaza si nu ar mai trebui sa fie atatea scaune. De mucilagiul de orez mi-a spus dr din Romania, in cazul in care vreau sa-i mai "prind" putin burtica. Tot ea mi-a spus ca la varsta asta ar trebui sa aibe 4-5 scaune si ca trebuie sa se rareasca treptat.
De greutate nici nu stiu ce sa mai zic, normal ca ia greu pt. ca elimina ft mult...
Astept pana sambata si o sa-l cantaresc la clinica, pt. ca merg si eu la control la gineco, sa vad cat are, si daca iar a luat putin/deloc, incerc sa dau de dr noastra, nu mai astept pana pe 23 cand avem programare la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Fetele meleeeee

Sunt mandra de nu mai pot! Nicholas a fost extrem de cuminte, a zambit non stop preotului cand citea in timpul slujbei de l-a facut si sa rada:), asa ca plansul a fost o chestie care nu ne-a vizitat decat un minut, la miruit, ca era f rece chestia cu care il tot atingea peste tot:), altfel a fost numai zambete, frumos, curios si cuminte foc, l-a laudat si preotul si a topit inimile la toata lumea, toti ni l-au laudat! ah,a fost un weekend cu adevarat minunat! sa adaug ca la restaurant micul nostru crestin a tras un somn incredibil, de la 18.30 pana am ajuns inapoi acasa, cand l-am scos din scoica, l-am schimbat, a papat si a adormit la loc instant pana la 5 am, ora de colici...
Nici treaba nu a avut el cu galagia, chiuiala, muzica, rien! La tort l-am luat in brate si i-am cantat si facut poze asa, facand nani:):)
Ce sa mai, suntem fericiti si tare mandri si ii multumim lui Doamne Doamne pentru un asa pui si pentru o asa zi frumoasa pentru botezul lui, parca si-a comandat-o!Ieri a fost un soare cald si stralucitor si numai -9 grade, desi cu o zi inainte fusesera -21 si furtuna de zapada.Rudele ns de la Toronto au plecat la 10 am de acasa si au ajuns in Montreal la 23.40 :(, pe un drum care in mod normal dureaza numai 5 ore si jumatate, asa zapada a fost, ninsoare si viscol..
Iar ieri seara a fost de vis, am dansat, cantat, chiuit, abia astept sa primim pozele de la fotograf sa le impart cu voi, momentele astea super frumoase de bucurie pura.Momente magice! a fost un weekend de vis si suntem fericiti, am avut alaturi de noi oameni frumosi la suflet si muuulti copilasi scumpi si dragalasi.

in biserica a fost racoare, dar nu frig.
Nicholas a intrat triumfal in biserica inmbracat super haios de mosii lui - si a plecat imbracat in alb, cu o caciulita ca un pinguin, dulce foc, zambind in somn.O comoara avem noi acasa, fetele mele!
Acum m-am linistit.
Ma mai rog sa ii treaca burtica, fiindca tare mi se rupe sufletul, in fiecare noapte si in fiecare dupa amiaza..O sa incerc si cu probiotic, asa cum m-a sfatuit o buna prietena, mamica de strumf o picatura mai mare decat ai nostri..

Angelique, multa multa sanatate dragului nostru Stefanut!
Mena, ai incredere in instinctul de mama, tu simti cum ii e mai bine puiului tau!

va imbratisez, dragelor, sa aveti o saptamana buna!

!Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)


Foarte frumos! Sa va traiasca crestinul! :)
Si eu am niste emotii cand ma gandesc la botez... Sper sa fie ca la voi si sa nu planga Sara. Gandul asta ma streseaza cel mai tare. Ca la Nati, a fost crancen... Era chiar in perioada cand refuza sa manance, nu mancase nimic in ziua botezului, plangea si de foame cred, eu eram terminata cu nervii si numai petrecere nu a fost. Sper sa recuperam de data asta. Mai e putin si vine 2 martie :)

O saptamana buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna dimineata!

Mena, la fel zic si eu sa iti asculti instinctul. Si a mea e un pic paliduta, daca o duc la analize sigur are anemie, ma gandesc ca n-o fi intamplatoare anemia asta la bebei. Ma uitam si la pozele cu mijlociul de cand avea vreo 4 luni si era mai palid decat ea.

Angelique, multa sanatate! Mai intreaba alti medici, repeta si analizele si sfatuieste-te cu alte mamici (Histamina sigur te poate orienta unde trebuie), informeaza-te bine ca sa poti lua cea mai buna decizie pt puiul tau.

Alina si Bubu, sa va traiasca crestinuta si crestinutul!

Am avut si noi o zi super sambata. Mogaldeata mea a fost cat se poate de cuminte, nu a plans deloc, a gangurit un pic atunci cand i-a turnat apa pe cap si in rest a dormit.

Din pacate tot racita e, scapam tare greu de muci. Dr mea mi-a dat eurespal, pe el scrie ca nu se da la copii sub 2 ani, mi-e teama sa i-l dau.

Noi am scapat f usor de suzeta, a tot tras cu dintii de ea pana a rupt-o si nu i-am mai cumparat alta, a supt o perioada "ciotul" ala care a ramas, dar nu ii mai placea si a renuntat rapid la ea, avea mijlociul aproape 2 ani.

Mie suzeta mi se pare utila pt ca se linistesc rapid in momente cand altfel plang mult mai mult (colici, vaccin), nu trag aer rece pe gurita iarna, ii ajuta cand le ies dintii, dar Sofia nu vrea deloc suzeta, am renuntat nu i-o mai dau deloc de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Bubu, Alina, Ary sa va traiasca micutii crestini si Dumnezeu sa le umple viata de clipe minunate!

Pya nu cred ca trebuie sa iti faci probleme legat de nr de scaune pe care le are bb al tau, cu atat mai mult cu cat e alaptat exclusiv iar consistenta si aspectul sunt ok. E mult mai usor de gestionat un bb care face caca des, dar sanatos, decat unul care e constipat. Eu zis sa lasi puiul in pace ca e prea mic pt mucilagiu si va trebui sa ii suplimentezi si lichidele asa, pt ca risca sa se si deshidrateze mai repede.
Uite, David e alimentat mixt si in mod normal facea de multe ori pe zi, dar brusc, de vreo 4 zile nu mai face decat o data, maxim de doua ori pe zi si se chinuie mititelul inainte o gramada.
puiul mic

Ary imi pare rau de raceala. Niste aerosoli ai incercat? Merg si la tuse si la muci si dupa mine sunt mult mai putin agresivi decat ce inghite. sa treaca repede

Sa aveti o zi frumoasa fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:



Iulia, ai dreptate si eu prefer sa folosesc aerosolii decat sa le dau pe gurita, numai ca ei nu stiu ce sa ii pun in afara de ser si cand i-am facut intr-o seara mi s-a parut ca e putin ragusita dupa, m-am gandit ca sunt cam reci aburii pt ea si am renuntat.
Miercuri mergem iar la medic sa o asculte la plamani, sper sa se mai amelioreze un pic pana atunci, daca nu, merg la alt dr care mi-a prescris candva o solutie pt aerosoli si poate imi poate adapta pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Bubu, Alina, Ary sa va traiasca micutii crestini.

Aty Asa mi-a dat si mie medicul cand a racit Corina dar nu i-am dat Eurespalul. In schimb i-am dat Stodal, 2,5 ml de doua ori pe zi. E homeopat si nu are chimicale in el. Si i-am mai dat si 3 picaturi de vitamina C dimineata. Sa va faceti repede bine.

Pyaoliang Nu te mai strasa cu scaunele. Bianca avea 6-8 scaune pe zi cat timp i-am dat doar san. Abia la diversificare si trecut pe LP s-au rarit scaunele, ba chiar se si constipa si era mai rau, ca se chinuia pana facea.

Lacramioara2 Legat de antibiotice fetele au dreptate. Medicii se reped sa dea antibiotic fara sa se gandeasca ca nu e mereu nevoie de ele. I-a dat si Corinei cand a racit la 3 saptamani, cica preventiv(nu i l-am dat).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Fete dragi sper ca nu va referiti la Stodal sirop pentru ca are alcool in el.
Mai bine Prospan sirop care e tot homeopat si nu contine alcool.

Mergi la inceput