Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Oferim si noi un cappucinno cu multa frisca, o placinta cu branza si stafide si o cupa cu crema de zahar ars, toate fresh, abia facute - sa rontaim azi cu o ocazia celor 3 luni implinite de scumpul nostru Nicholas!
Si eu am gasit dimineata un buchet superb de trandafiri rosii si o cutie de bomboane (in forma de inima) cu 3 feluri de bomboane cu Ferrero, as manca din astea non stop!:)
Mai am de gand sa fac diseara, pana vine tati, un tortulet in forma de inimioara hi hi

suntem arhi fericiti, se pare ca la implinirea a 3 luni, bobocul nostru a primit un dar la are visam de mult timp: doar o ora de colici, ora care a trecut repede si usor, asa ca notam in calendar un somn de la ora 19.00 pana la ora 6.20 am, cu o singura trezire de papa, la ora 1.15 am.11 ore de somn lejer, ceva ce nu am mai avut noi pana acum!avem 8 ore legate, dar 11!! o ora de colici, din cele 5 la inceput, apoi patru si in ultimele saptamani aprope 3! doamne, cred ca in curand scapam! desi nu ma pot imbata, asa cum am zis:), o sa sarbatorim noi cumva:):)

Pupam toti sarbatoritii si alaturi de ei, toate minunile langa ale caror mamaici care am trait emotii de nedescris
Si pentru ca si la noi sunt 0-1 grade, am inceput si noi sa ne plimbam pe afara, uraaaa!

Angelique, sper ca Stefanut e bine si voi la fel!

va pupacim cu drag!Cand avem poze, le punem pe site si va dam de stire!

Cristina, bun venit si salutari vesele si cu balutze de la Nicholas al nostru pentru Nicholas al vostru:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

suntem internati la budimex,cel mai probabil amanam botezul,a avut scaun urat de tot,inca nu stim nimic sigur,cati medici atatea pareri.eu sunt disperata,mi e atat de greu sa imi vad puiul la perfuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

suntem internati la budimex,cel mai probabil amanam botezul,a avut scaun urat de tot,inca nu stim nimic sigur,cati medici atatea pareri.eu sunt disperata,mi e atat de greu sa imi vad puiul la perfuzii.

Mamica printului Stefan Lucian

Angelique, ma rog pentru tine, doamne prin ce treceti si eu ma lamentez aici cu transpiratiile mele nocturne si mastita. Sa-ti dea Dumnezeu putere si incredere si sa va ajute sa scapati cu bine de aceste chinuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Ca vorbii de mastita, m -am dus in seara asta la Filantropia cu febra 38,9 ca nu mai puteam de durere. In plus, de la febra transpiram ata tde rau ca schimbam hainele la 30 de minute si treceam de la transpiratii la frisoane si tot asa.
Fetelor, experienta mai horor decat mulsul unui san angorjat cu mana nu exista. Ma durea fiecare celula s corpului. Oricum am fost trimisa la medic sa ma vada pentru a asistentelor nu le placea deloc cum arata sanul asa ca mi-am luat picioarele la spinare si m-am dus la doctorul meu cu care am nascut.
Cand m-a vazut si i-am zis cum eu 3 luni am pompat zi de zi la 3 ore s-a crucit di mi -a explicat cam ce le-am facut eu sanilor mei in acest interval. Ca una e sa suga piticul si apoi sa pui pompa sa golesti si alta e sa pui pompa exclusiv. Am cazut de acord sa oprim lactatia cu Dostinex, mi -a dat Oxacilina si anitetermce pentrufebra mea care nu cedeaza si acum astept sa vad cum o gi.
Sanii dor foarte tare, nu stiu cum va fi sambata, a ficulmea sa bolesc si sa nu pot participa la botez si ziua mea in acelasi timp.
Sunt foarte demoralizata le de o parte insa pe de alta parte dunt impacata ca am luat o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Lacramiora eu am vrut sa-ti spun dar stiu ca in astfel de cazuri pana nu te lovesti nu ai cum sa crezi.
Cel mai bine e sa te mulgi singura cu mana. stiu...eu ziceam ca eu niciodata nu am sa fac asa ceva. sa ma traumatizez sigura.
dar e mult mai usor decat cand o face altcineva.
Da drumul la apa calda si spala sanul usor cu sapun, apoi incetisor cu degetul mare cate un pic cat suporti. La inceput nu suporti f bine...poate un minut dar dupa 2 zile deja o sa ti se para altceva.
Mie mi s-a stricat pompa elecrica la maternitate si am hotarat ca eu numai cumpar alta.
A trebuit sa o dau la sterilizat in maternitate ca fata era la prematuri si ma mulgeam acolo.
Pt ca pompa ramanea acolo peste noapte ma dureau sanii de inebuneam. Si pompa mea era acolo. asa ca a trebuit sa ma mulg singura.
Acum mi se pare ca iese mai mult lapte la mulsul manual decat la pompa.
Angelique multa sanatate si aveti grija de voi.
Eu am o experienta naspa cu budimexul cand am fost internata cu baiatul pt enterocolita si imi spuneau ca ii fac antibiotic. Cand au venit rezultatele si nu a fost enterocolita am vrut sa plec si atunci am aflat ca de fapt ii faceau baiatului vit C. Am facut crize de nervi pe acolo ca mi-au chinuit baiatul cu branula aia pt vit C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

:( Angelique, draga de tine, puiul mic iarasi cu probleme, of, suntem alaturi de voi si ne rugam sa treaca si sa primim vesti bune.Bun nebun spitalul ala e spital de copii si de bine de rau il poate supraveghea cineva de specialitate, poate asa sunt in stare sa stabileasca ce nu e in regula si sa "repare" problema.
Te rog fii curajoasa si incearca sa stai linistita alaturi de el, ca sa ii transmiti si lui o stare de calm, de care are mare nevoie.

Lacramioara, saracuta de tine, prin ce ai trecut si tu.. multa sanatate si sper sa re refaci repede
Eu am sa repet.Lp nu e cea mai buna solutie, dar e singura acolo unde lm nu e atat cat trebuie sau nu e, asa ca nimeni nu e vinovat de nici o parte, nu trebuie sa te chinui, o mamica chinuita nu e solutia cea mai fericita pentru un bebelus care trebuie sa fie calm, vesel si relaxat.
Ai mare grija de tine si sa te pui repede pe picioare.

pupam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Pentru ca e dupa 12 noaptea, deci suntem in data de 15, serbam aniversarea a 2 lunite implinite de puiul meu. Nu am fost la dr, mergem pe 18 noi. Dupa cum il vad are 60 de cm si 4400 grame, ceea ce inseamna ca a luat de la externare 2160 si 13 cm . Astept sa imi confirme dr ca mi se pare incredibil.
Va servim cu bomboane Heidi, praji de la Tip Top si suculet Nestea sau de fructe. I-am luat "ca cado" salteluta de activitati si un trening bestial, maine i-l spal, usuc si il imbrac pentru pozici. Pupam .


Angeliquetare rau imi pare pentru puiutul tau. Eu ti-as recomanda sa incerci sa ajungi la Dr Crisoveanu la budimex. E un om deosebit care s-a ocupat de cazul lui desert rose, daca iti amintesti. Copilul e bine merci acasa acum. Insanatosire grabnica!!!

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angelique, multa sanatate bebelusului ! Daca ai nevoie de ceva, sa zici, da?

Lacramioara, eu am avut doar un inceput de mastita, ouch!Incearca sa dormi doar pe spate citeva nopti, la mine la prima sarcina cum dormeam pe o parte cum se stringea in partea aia laptele, sau cel putin asa aveam eu senzatia...

Angiuta, hehe, i-am facut cadou o varza a la Cluj. Si citiva pupici. Da nici de ziua lui nu i-am facut cadou (daca nu o pun la socoteala pe Lili). Sper sa ajung macar de ziua de nunta sa gasesc ceva frumos pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragele mele, scuze pentru greselile de ortografie, scriu de pe telefon si e tare peste mana.
Am in continuare febra 38,3 acum, sanii sunt 2 pietre tari, abia astept ora8.00 cand iau o alta jumatate de Dostinex ( tratamentul consta intr-o jumate de pastila la 12 ore timp de 2 zile). Ar trebui sa se detensioneze dupa primele 2 doze.
Trebuie sa ma fac bine pana sambata! E musai musai musai.
Ela, da, cred ca e mai ok sa te mulgi si gura insa la mine situatia era deja prea avansata, canalele erau asa blocate ca nu mai curgea lapte nici dupa dus fierbinte(or inainte imediat tasnea dupa dus).
Bubu, multumesc, scap eu pana la urma. Si cum ziceam, ca d vad problemele pe care le are Angelique mi se pare ca eu chiar sunt norocoasa.
Va pup cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

[bAngelique] multa sanatate lui Stefanut! Si tie putere sa treceti peste asta!

Luminita medicamentul ala o sa scada productia dar trebuie sa scoti ce mai e in sani. Nu uita de frunzele de varza si ceai de salvie. Incearca sa reduci cate se poate consumul de lichide. Multa sanatate si sa dea Domnul sa fie mai bine pana la botez!

Mena la multe lunite! Ati crescut nu gluma

Aschiutza pai cu Lili sigur i-ai facut cel mai frumos cadou pe care l-a primit vreodata . Apropo de zi de nastere, in curand e ziua lui sotulica si-i doreste ca de obicei ceva pentru computer...
Flori nu am primit ieri dar l-a dat fiusu aseara de gol ca o sa primesc pe 24, de Dragobete . Vladut cica o sa-i ia si el Nadiei un buchet mic de flori.

Bubu[/b] multumim de tratatie!
La multe lunite ui Nicholas!


Mergi la inceput