Drilling ovarian- rog informatii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu ai pt ce sa imi multumesti Lorelay.
Ma bucur ca iti place numele Anna.
Stiam ca HSG poate sa doara rau si din acest motiv am tot insistat la medicul meu sa imi dea tratament de stimulare ovariana fara sa fac HSG inainte, in speranta ca o sa raman insarcinata si n-o sa fie nevoie de alte investigatii, pt ca gandeam ca trompele n-au de ce sa fie infundate si singura problema era ca nu ovulam. Dupa ce am luat pastile de stimulare in Martie, Aprilie si Mai si am obtinut ovulatii si in Martie si in Mai dar sarcina nu mi-a propus din nou sa facem HSG. I-am zis ca fara anestezie nu fac nici moarta. Teama asta mi s-a tras de la un chiuretaj cu "anestezie locala" (o amarata de injectie in fund) cu ceva gen no-spa sau ce naiba de apa de ploaie o fi fost ca am simtit tot tot tot si am urlat jumatate de ceas sau cat o fi durat interventia de m-a auzit tot spitalul.
Atunci mi-a zis ca HSG cu anestezie se poate face la spitalul Medicover si costa 600 ron deci asa am facut. Mi-au bagat ceva pe vena (Mydocalm si inca ceva) si am ajuns intr-o stare ca de transa asa, eram foarte zen, vorbeam calm si incet, vedeam totul ca prin vis/ceata, imi aduc aminte tot ce s-a intamplat, tot ce s-a vorbit cu mine, luminile de pe tavan aratau ca niste stelute care alunecau usor in toate directiile... ce sa mai.. m-au drogat si n-am simtit pic de durere .
La Laparo a fost anestezie generala. Tot pe vena, nu m-au intubat, a fost ok ca am dormit si am visat destul de frumos. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost senzatia din clipa in care au injectat anestezicul pana am adormit efectiv. Au fost maxim doua-trei secunde in care efectiv senzatia pe care am avut-o a fost de rau general, parca ma prabuseam asa in mine cu totul si se intuneca totul in jur, parca ma afundam in masa pe care eram intinsa si se apropiau brusc orizonturile. Am apucat numai sa gandesc "wow ce rau imi e, probabil cam tot asa te simti si atunci cand mori" dar sa zic ceva n-am mai apucat ca am adormit si cand m-au trezit m-am simtit perfect, nici urma de durere de nici un fel, mi-au zis buna dimineata, m-au asigurat ca totul a decurs perfect si m-au rugat sa ma ridic incet de pe masa de operatie si sa trec pe patul mobil. Am mai motait asa in starea aia euforica post anestezie vreo jumatate de ora si pe urma m-am mobilizat sa dau telefoane si sms-uri sa afle lumea ca sunt ok. M-am deprimat cand am vazut ca mi-au pus sonda urinara dar era prea tarziu sa mai comentez... M-a usturat la urinat vreo 3 zile dupa de ajunsese sa-mi fie frica sa mai merg la baie, dar a trecut cu Urinal Akut.
Si financiar a fost ok, am iesit mult mai ieftin decat la un spital privat (aproximativ 1500 ron daca imi amintesc bine).

31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Emilia , MULTUMESC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Emilia, te-au intubat la laparoscopie, se face anestezie generala adevarata, cu intubare. Doar ca intai te adorm cu anestezicul de pe vena si apoi te intubeaza. Tubul ti-l scot in procesul de trezire pe care ti-l amintesti sau nu. Eu imi amintesc cand mi l-au scos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

va multumesc tuturor pt amabilitatea si promptitudinea de a-mi raspunde! Am aflat lucruri pretioase si mi-ati dat incredere in mine:)
V-as ruga tare mult , pe cele care ati facut recent o astfel de interventie , daca imi puteti detalia care au fost costurile totale ....daca au fost 2 dr sau doar unul , cat se da la anestezist , la asistente , etc...
Va multumesc anticipat si va doresc sanatate si impliniri1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

As zice sa-ti activezi PM-ul...

_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT
AMH-3.7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Am activat PM ...adica sper ca am reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Lavi , multumesc frumos pt PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu am avut discomfort de nici un fel in zona laringelui deci am presupus ca nu a fost necesara intubarea.
170 euro medic 1
300 ron medic 2
200 ron anestezist
50 ron asistenta principala
10 ron brancardier
10 ron asistente

31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandreea spune:

buna
sunt noua p aici este posibil sa ajung si eu la drilling si imi este o mare frica. in bucuresti a facut cineva operatia?
va multumesc mult anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da, eu, la Spitalul CF2.

34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput