Acel "Fir-ar..."!

Acel "Fir-ar..."! | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Acel "Fir-ar.." care apare in desenele animate atent selectate cand le ofer la copiilor ma nemultumeste! Vorbesc mai ales de canalul "Disney Junior" unde incidenta este frapanta!
Acum nu stiu cum suna in engleza! Chiar am sa incerc sa aflu pe net ca acum m-am gandit!
Eu il vad ca un inceput de d'acuiala!
La noi in casa nu exista injuraturi sau d'acuieli.
Nu vreau sa ma credeti exagerata dar daca ma intreaba aia mici ce vrea sa spuna capitanul Hook cu "fir-ar.." eu ce le spun?

Nu puteau sa spuna si ei de ex. "tunete si fulgere pe barca piratilor!" ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mda, ne uitam si noi fix la aceleasi desene. Pana acum, vad ca nu s-a prins de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Si noine uitam.
La al meu copil s-a camprins acel fir-ar. Il maisi foloseste dar deocamdata s-a oprit doar la fir-ar,ca nu cunoaste continuarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

exact, si la noi s-a oprit copilul la "fir-ar", nu mai continua...

Nici la noi in casa nu se injura, in schimb eu am repertoriul meu la volan

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Si pe mine m-a energeaza acel Fir'ar!!!!!
Si copilul ii tot spune... sunt mia multe personaje de pe Disney JR care il folosesc... inclusiv in clubul lui Mikey (pluto parca il foloseste).
Este enervant!
I-am explicat copilului ca nu imi place... ca e un mod de a-si varsa nervii (asa cum si tati mai vorbeste urat) dar ca nu e bine sa-l foloseasca. La inceput abuza de el, acum vad ca s-a mai calmat si nu prea l-am auzit.
Il mai foloseste sa ma enerveze pe mine, dar atunci ma prind si o dau in gluma.
N-ar trebui folosit de nici un personaj! E o injuratura...
Putea sa fie doar "ah..."/"vai..." era suficient.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio

Si pe mine m-a energeaza acel Fir'ar!!!!!
I-am explicat copilului ca nu imi place... ca e un mod de a-si varsa nervii .......... dar ca nu e bine sa-l foloseasca.

Asta ar putea merge ca "Fir-ar ... sa fie de necaz!" dar tot ramane un suspans la care un copil istet si dornic sa cunoasca mai mult sigur va insista!
Voi stiti cum suna in engleza ca eu inca nu am aflat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si noi ne uitam la desenele astea, si noi avem probleme cu fir-ar...
i-am explicat ca nu tot ce spune unul si altul, chiar personaj de desene animate sa fie, este bun si demn de a fi copiat, noi nu folosim asemenea cuvinte. Oricum asemenea cuvinte nu se potrivesc unei fetite atat de draguta si cuminte cum e ea. Printesele nu vorbesc cu fir-ar.
O perioada mai scapa cate un fir-ar dar ii atrageam atentia si s-a oprit.
Nu stiu daca avem ce face. Si pe strada, si in parc, oriunde pot auzi cuvinte necorespunzatoare. Trebuie sa gestionam noi situatia cat putem de bine si... cat mai putem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

De auzit cuvinte urate tot or sa auda. Din parc, de la tv, din metrou sau de la gradi. Ideea e sa stie ca sunt urate si sa nu le foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tataia l-a pus la desene la ei,ca noi nu avem TV.
a venit strumf cu fir-ar si cu continuarea.
cum scap de ea???????????????

nu inteleg cum pot sa treaca de CNA.ei nu le vad? sau li se pare firesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu l-am auzit pe 'fir'ar' la desene titrate cu Winnie the Pooh si mi s-a parut aiurea, pentru ca avem desene pe dvd-uri si in engleza si germana si am auzit interjectii, dar zgomote, sunete, nu si prea multe cuvinte.

Daca stau bine si ma gandesc, o,man! e inocent, dar nu eaxct traductibil, ca noi nu folosim des 'mai,omule', ci avem alt repertoriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dar de ce trebuie sa fie Fir-ar o injuratura ? Este o exprimare a frustrarii ... continuarea poate fi "Fir-ar sa fie" care nu mi se pare asa grav ... pana la urma trebuie sa stie sa isi manifeste si frustrarea cumva, ca altfel, instinctiv, musca, plang, tzipa.

Mergi la inceput