Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna fetelor, sa stiti ca eu nu uit subiectul meu de suflet si mai vin in vizita aici timpul meu e putin mai limitat acum cu pustoaica mea care a facut deja un an.
Am vazut ca a-ti discutat despre trompe, eu am ales sa le clipsez, nu stiu daca a fost o alegere perfecta, dar stiinduma cu aderente foarte multe si in inposibilitatea de a suporta o operatie clasica si apoi FIV am ales sa le clipsez, sa blochez hidrosalpinxul, care putea sa-mi otraveasca embrionul.

misspii
as avea o rugaminte, daca ai putea sa treci pe prima pagina ca info, numele doctorului si adresa de la Viena, sau sa-mi trimiti pe privat.multumesc mult

Ar fi foarte util sa avem info pe prima pagina si despre ce tratamente mai urmam sa tinem enometrioza sub control, in afara de diphereline.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catarrina spune:

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum, si din pacate ma alatur si eu voua, deoarece tocmai am fost diagnosticata cu endometrioza, am chiste ovariene endometriozice bilateral, sunt la dl dr. Niculescu de la giulesti, si la urmatoarea mestruatie trebuie sa ma duc pt operatie. Imi este foarte frica de gandul asta, dar mai ales de gandul ca nu voi putea avea un bebe. Am citit discutiile de pe aici,si m-ar interesa si pe mine cam care sunt preturile pt o laparo la giulesti,cam cat timp dureaza recuperarea, si tot ce imi mai puteti spune. Va multumesc si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Bun venit Catarrina si sedere scurta! Si eu am fost pacienta dr Niculescu, dansul m-a operat laparoscopic. Nu trebuie sa-ti fie teama de operatie pt ca nu este dificila, recuperarea este foarte rapida, in 2 zile esti acasa. La mine prima operatie a fost destul de complicata pt k am avut f multe aderente, chisturi mari de 6-7 cm, sudate intre ele, prinse de colon, de vezica etc si.cu toate acestea recuperarea a fost usoara, in 2 zile eram acasa iar dupa 2 saptamani deja functionam la.fel k inainte. A doua operatie a fost mai usoara. Ca si tarife, mie dl.dr nu a vrut sa-mi ia nici un ban, la anestezista am dat 150 ron (asta in 2010). Din cate am auzit la colegele.de salon ceilalti.dr au primit cam 400-600 ron...akum depinde...
Dk mai ai intrebari, aici ma gasesti :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catarrina spune:

Multumesc din sufler Roxxy. E bine sa stii ca nu esti singura in lupta asta pt cel mai de pret lucru din viata unui om: un bebe. Ma simt bine cand vad ca nu sunt singura, imi sunt de mare folos mesajele voastre si sunt si eu alaturi de voi incepand de azi. Sper ca va fi bine, intre timp am luat si rezultatul de la Ca125 si este cam mare mai exact 61. Ai idee daca este normal sa creasca in endometrioza???? Va pup si va doresc tot ce e mai frumos pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

CA marit este unul din indiciile care conduc la depistarea endometriozei. Eu il aveam peste 100...Nu mai retin exact cat dar stiu k era aproape de 9 ori peste limita maxima.
Nu esti deloc singura in aceasta lupta si stai linistita k endometrioza nu inseamna chiar imposibilitatea de a avea un BB. Mie peste 10 medici renumiti mi-au spus k nu voi putea avea copii, insusi Niculescu dp 2 operatii mi-a spus sa iau in considerare adoptia pt k boala mea are o evolutie galopanta si nu stie ce sa-mi mai faca...practic a renuntat la mine k sa zic asa...dar eu nu m-am dat batuta, mi-am pastrat speranta, am insistat f tare sa ajung la un medic pe care mi l-am dorit f mult si Dumnezeu mi-a ajutat si a infaptuit un miracol, iar astazi imi tin in brate minunea mult asteptata! Natural, fara tratamente, cu un sg ovar si ditamai chistul de 6 cm!
Asa k iti spun si tie ce le-am spus de atatea ori fetelor de aici: nu iti pierde niciodata speranta pt k boala asta nu e mai tare k noi!
Suntem toate aici alaturi una de cealalata si te primim cu drag in grupul nostru :)_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catarrina spune:

Multuesc mult roxy pt lamuriri si pt incurajari. Sper ca Dumnezeu ma va ajuta si pe mine pt un BB si pe toate fetele care isi doresc. Tin pumnii tuturor si sper sa auzim vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

catarrina, nu trebuie sa te sperii, iar rezultatul la CA125 nu e deloc mare, eu am avut 180, ceva de genul. Chist de 7 cm pe ovarul stang si de 3 cm pe ovarul drept si cu toate astea am ramas insarcinata si am aflat de endometrioza la eco din timpul sarcinii... Capul sus ca sanse exista, e drept ca sansele astea variaza mult de la un caz la altul, sunt multe povesti de succes pe acest forum, dar si multe fete care nu au reusit. Nici un medic nu iti poate spune cu siguranta ca ai sau nu sanse sa ramai insarcinata... Dar trebuie sa fi optimista si sa iei lucrurile pe rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

ce inseamna CA?
Salut fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catarrina spune:

Buna fetelor. Didi multumesc mult pr sprijin. pt mine conteaza foarte mult. Noi toate trecem prin momente nu foarte fericite cand aflam de aceasta boala, mai ales ca eu am aflat de ea in urma unui avort spontan, aveam deja simptome de gravida, ma buram , si la 5 saptamani s-a produs avortul. In urma ecografiilor am descoperit endometrioza, am un chist de 6 cm pe un ovar si de 5 pe celalalt. Psihic am cazut in momentul avortului, apoi cand am aflat de aceasta boala. Cat despre CA 125 este un antigen tumoral, de obicel creste in endometrioza dar si in cancerul de ovar. Va pup si multumesc mult tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Salutare...
Eu azi am primit rezultatul de la CA .ESTE 8.62 !!!!!!!
Super Luni ma duc la sibiu si medicul zicea sa-l fac la 3 luni ,eu nu-l facusem din oct ,asa ca am zis sa ma duc.
Maine fac ecografie mamara si luni la SB.
Dar pe mine ma mai doare si sper sa nu fie iar functional.
Dupa oricum ma duc si sa vad daca am ceva la coloana....
Dar cred ca tratamentul e bun dar trebuie rabdare .si eu nu am deloc ....
va pup si sper va spun ce am facut luni.

Lelu - in Viena este d-na dr Aurelia Branetti .

Mergi la inceput