Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

umbra, eu am ramas insarcinta inainte sa stiu ca am endometrioza. La prim eco am descoperit ditamai chistul pe un ovar, care ulterior s-a dovedit a fi endometriozic (de 7 cm si inca unul de 3 cm pe celalalt ovar). Deci aveam endometrioza pe ambele ovare si totusi am ramas fara sa fac nici un tratament, nici investigatii nu am apucat sa fac pt ca am ramas la putin timp dupa ce ne-am apucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

Didi81 un caz fericit ...la mine is prinse trompele in tesut ca medicul ce m-a operat pana acum de doua ori a zis ca nici nu avea rost sa se apuce sa lucreze la trompe ca-s varza ( asta mi-a zis dupa a doua operatie, la prima cica erau ok ) plus de asta mai am si tesut pe acolo peste toate....o cacealma lasata acolo din comoditatea medicului !!!
Sper ca acest medic la care merg sa aiba chef sa curete tot (asa mi-a dat de inteles ca e mai tipicar si mai meticulos de felul lui .
Crede-ma ca ma incurajeaza faptul ca se poate si cu endometrioza, am si eu o vecina ce a ramas natural dupa ce i-a scos un chist, mai citesc si pe aici cazuri fericite si sper si eu intr-o minune .

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

umbra draga mea, trebuie sa ai incredere in medic , mai ales ca l-ai ales pe spanceana'...insa cu ramasu natural, fiv sau deloc e asa o loterie...sunt fete aici care au facut si al doilea bebe cu endo si fara un ovar sau trompa, unele natural sau cu fiv, unele care au facut multe proceduri de fertilitatea asistata si nici un rezultat....deci e chiar loterie...eu zic sa-ti faci un plan si sa stabilesti pana unde te poti duce, aici ma refer financiar, psihic si fiziologic...si aopi sa iei lucrurile asa cum sunt, in primul rand trebuie sa fii sanatoasa , apoi bebe o sa vina cumva
eu de exemplu mi-am stabilit ca imi trebuie sanatatea ca sa aduc un copil pe lume, apoi cand s-au mai complicat lucrurile , tot la sanatate m-am gandit, trebuie sa nu am dureri sa fiu o mama vesele si sa-mi cresc copilul bine....acum fie ca-l nasc eu sau nu
si tu ai facut amh-ul? ai grija de tine si iti transmit o imbratisare virtuala
didi ce balauri ai avut si tu...
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Uf, da... loterie intr-adevar. Si totusi am constatat ca e foarte raspandita boala asta despre care pana anul trecut nici nu auzisem . Am aflat dupa aceea ca inca 2 cunostinte de-ale mele au asa ceva, s-au operat si apoi au ramas insarcinate. Stiu ca depinde cum iti e norocul, dar spun toate astea pentru a ridica moralul, pana la urma si asta ajuta

Eu sper sa fie bine, nu stiu ce sanse am sa raman iar insarcinata, dar sper sa fie bine. Si cum ai spus si tu xdidi, in primul rand trebuie sa fim sanatoase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

xdidi si mersi de incurajari, Le cantaresc pe toate...dar nu prea ajung la o concluzie...clar sanatatea e pe primul loc si o sarcina m-ar ajuta cu endo asta, cel putin pt moment. Ce sa zic...cum a vrea Dzeu. !
AMH-ul (= 2.5) si toate celelalte pana acum is ok, le-am facut in septembrie. O sa vad ce mai ramane dupa operatia asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Didi -m-ai intrebat ce tratament iau.nu a schimbat ff mult.
Tratament:
zilnic 1 tableta de agnucaston
belladona - supozitoare din prima zi de CM 10zile.
progesteron supozitoare - din ziua 16 - 10 zile (inainte luam 12 zile din ziua 12)
am o solutie preparata cu multe D-uri si ceva "ierburi" 10 picaturi de 2 ori pe zi
am o crema pt san ( ca am un san mai tare de la progesteron) cica de 2 ori pe zi dar dimi nu am cum .
si mai am enzime 2 inainte de masa cu 1/2 de ora dar e cam greu ....ca nu prea am cum .

va pup!
si DISTRACTIE PLACUTA !!!!!!! 14 feb .acum 4 ani eram in spital,pe 10 feb ma operasem .Finutza mea e nascuta pe 12 feb si in fiecare an am avut ceva la mot m-am operat,la 2ani eram pe dipherelin ,la 3 ani sarcina ,probleme... de cate ori e ziua ei am ceva emotii oare ce mai patesc? dar sambata chef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

misspii de data asta sa chefuiesti pt toti anii, cat despre tratament e ceva , ai multe de luat, in functie de ce analize ti-a dat schema?
vad ca endo face dereglari majore si la sani...eu de fiecare data cand m-am dus la eco la san mi-a zis ca am chisturi din cauza dreglarilor hormonale...eu vreau sa iau mastodinon, asta dupa eco...acum sa vad cand imi vine si dupa menstra ma duc la revizie...
eu m-am mutat in casuta mea si acum incep sa ma obisnuesc cu atata spatiu si sa le fac la toate loc...imi vine sa renovez de numa', insa la capitolul finante stam cam prost acum...asa s-au aglometar toate si impozite, plus chealtuieli neprevazute la apartament...am imprumutat mai putini bani decat prevazusem ca am zis ca ne descurcam, dar am uitat de dr...sper ca la anu sa reusesc sa fac si dosarul pt adoptie, pana atunci ma tin si datoriile si vreau un an de liniste...doar eu si sotul...
va puuuup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

umbra, loterie e putin spus. eu am ramas gravi prima oara foarte usor, in a doua luna de incercari. cand avea fii-mea un an jumate am zis sa mai facem un bebe si am ramas insarcinata imediat. apoi am pierdut sarcina si am aflat cu groaza de chisturi si de aceasta endo nenorocita. ca125 era 107. daca stau si fac acuma legatura cu toate simptomele pe care le aveam eu, cred ca am endo de cand mi-a venit ciclul prima oara. cand m-am maritat eram de-a dreptul ignoranta si nu ma cautam la medici, chiar daca aveam dureri. cred ca eram deja insarcinata in doua luni cand am mers la ginecolog.

mie medicul nu mi-a dat nici un fel de tratament dupa laparo, nici nu mi-a zis mare lucru, decat ca era destul de extinsa, dar nu mi-a zis daca aveam si in alta parte in afara de ovare. mi-a zis doar ca a fost, asa cum am cerut, o operatie conservativa, adica nu mi-a scos ovarele (ca aveam chisturi pe amandoua).

ca sa te incurajez: m-am operat in aprilie si am ramas gravida in iulie acelasi an. am nascut in martie 2012.

didishor, te pup dulce. fetele mele cresc si se hranesc cu ficat de mama pe paine. Sofia este un tiran vesnic infometat. Cred ca toata lupta mea de a o aduce pe lume i s-a transmis cumva, pentru ca este o mare razboinica.

nici eu nu am mai fost la medic de asta vara, desi incep sa simt razboaie din ce in ce mai mari in burtica. si am o idee fixa, sa-mi mai fac un ca125. Doamne-ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

neatza fete

Irina d15 te-a binecuvantat Dzeu cu doua fetite...cred minunate . Asa ma bucur sa vad ca sunt cazuri cu endo care au ramas si au nascut natural . Dupa a doua operatie si al doilea tratament si eu am sperat o sarcina naturala dar cum operatia a fost facuta de cacao iata ca cu pasi repezi ma indrept spre a treia operatie, nicidecum sarcina , pt moment .
Aseara citeam si io ca o sarcina la persoane cu endo e destul de grea, cu risc de avort .
Sa-ti dea Dzeu sanatate si putere sa le cresti.
Mai am un pic si io si merg la operatie.....apai ce-a vrea Dzeu .

pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

umbra o sa fie bine, trebuie sa ai inc redere in Dumnezeu si in medic sa ai o pozitie optimista, te cred ca e greu la a 3-a interventie, insa a 2-a nu se pune ca a nu a fosta facuta bine...dar sunt cazuri reusite aici pe forum si cat se poate de atipice....oricum cazul lui roxy cred ca va ramane in istoria forumului ... defapt toate fetele de pe prima pagina sunt eroine...cand te apuca pandaliile mai citeste prim pagina...desi eu sunt 100% sigura ca nu mai fac bebe ever, tot mai citesc pt neuronul meu bolnav, pt ca cel mai bun tratament pt un organism bolnav este o inima vesele, zicea cineva, nu tin minte cine....
stau cam prost cu memoria in ultima vreme , asa ca va rog sa ma crutati.
si mai merge facutul planului b, daca nu iese asa cum ar fi ideal, sa ai un plan b de atac in maneca...eu asa am facut, am zis ca merg maxim pe stimulari si ramas natural nu iese nu ma mai chinui si mergem spre adoptie...n-a mers din pacate si acum am facut un pas important in procesul de adoptie, ne-am luat casa...apoi cand ne mai revenim o sa depunem si acetele...inca mai discutam la modalitatea de adoptie, la varsta copilului...la sex eu n-am pretentii. si uite asa am mintea tare ocupata si sunt agrenata in obtineara unui copil, la fel cum eram cand mergeam pe la dr si citeam despre endo pana mi se uscau ochii.
irina ce fete mari...lasa ca e bun pateul, are fe sa le mai dai si ficatel de la tati ca si ala e buncresc parca prea repede si imbatranim si noi
ieri mi-am petrecut ziua cu o parte din finutii mei, of ce mari s-au facut si smecheri...numai prostioare fac , vorba aia e fain cand ii vezi numai invizita, sunt amuzanti.
va puuup pe toate si umbra roz , pozitiv

Mergi la inceput