Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Alina, lml! Cu rana la san nu stiu ce sa zic, sper sa treaca repede! Pe mine Matei cel haplea ma apuca cu manuta de celalat san cand papa... poate te-o fi zgariat cu unghiuta?

Morcovul nu iese la spalat? Stiu de acele bavetici din plastic moale cu buzunaras, care retin resturile ce pica din gurita, dar mai sunt si bavetici cu manute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Norma, sunt super baveticile de la Ikea, imi voi lua si eu si voi mai lua una cu buzunaras, sa vedem cu care ne impacam mai bine. Abia astept sa ajungem la shopping!

Legat de achizitii incerc sa nu ma panchez, la noi e de la greutatea mare.. Pai la 4 luni aveam 9kg, cine stie cat mai avem acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Oana, sa fie cu noroc diversificarea, sa mearga struna si sa pape bine Sophia!

Stela, sincer te sfatuiesc sa nu-ti faci griji! Fiecare copil e unic si se dezvolta in ritmul lui. La Matei cred ca e din cauza greutatii mari ( de care iar nu mi-as face griji, de cand a zis Mirabela ca David era gras bine si dupa ce-a inceput diversificarea a slabit). Stefan a dormit 95% din timp pe o parte, pt ca-i dadeam san culcat in patul nostru, adormea asa, si cand se trezea si-i dadeam din sanul celalalt, il intorceam. Ma gandesc ca de asta e obisnuit sa se intoarca. Nici Stef nu prea statea pe burta, dar niciodata nu l-am fortat, daca incepea sa maraie il ridicam, chiar daca era dupa cateva secunde; am citit in carti ca nu e bine sa-i fortezi, ii lasi cat vor/pot ei, totul e sa incerci des.
Pana la 6 luni mai e cale lunga, asteapta sa vezi ce se intampla, poate pana atunci isi va tine capul mai bine, si in scaun tb sa stea SUSTINUT, nu singur (poti pune un prosep mare sau pernute sa-l proptesti in scaun). Daca dr. nu se ingrijoreaza de achizitiile lui, relaxeaza-te si lasa-l in ritmul lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Stela, am uitat sa-ti raspund la ? . Eu n-am facut exercitii cu el, doar ne-am jucat. De ex., uneori dupa ce-l schimbam de scutec, ii spuneam :"hai sus! 1,2,3 (si-l lasam sa-mi stranga degetele aratator in maini, cu restul degetelor ii prindeam incheietura mainii, sa-l tin) SUUUUUS" si-l ridicam in fund. La inceput capul ii ramanea in urma, acum e drept cu corpul. Faceam asta poate o data pe zi, inainte de 4 luni, nu stiam daca e ok; la controlul de 4 luni am ? dr. si mi-a zis ca e ok sa fac orice ii face lui placere: stat in fund, ridicat in picioare etc. Am obs. ca-i place tare mult sa fie ridicat (acum cu sapt. 19 descopera tot mai multe, vrea sa vada tot, sa simta, sa pipaie) si aproape de fiecare data cand il schimb isi ridica umerii, vrea sa se ridice, asa ca-l ridic tinandu-l de maini, e super incantat!
Sa stii ca atunci cand sta in fund si-l tin de maini, i se balangane capul usor (ii zic popica, e ca un cap din ala pe arc). F putin se misca, nu mult.
vezi si tu ce-i place, si joaca-te cu el. Eu incerc sa fie totul natural. Asta nu inseamna ca uneori cand citesc una, alta, nu incep sa ma stresez ca Stefan nu face sau nu drege, dar imi spun vreo doua si ma calmez repede .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si eu il ridic in fundic si ii place tare mult si si el misca putin din cap; si in picioruse ii place f mult. Mereu zambeste cu toata gura cand e in picioare sau in fund. Acum seara s-a intors din nou de pe burta pe spate. Prinde jucarii, gangureste, ne zambeste etc dar totusi cand am facut testul acel care e pe forum pus de kytana daca nu ma insel nu a iesit f bine la scor si m-am panicat sincer. Voi l-ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Felicitari Oana,
Cred ca Sophia e primul bobocel diversificat, nu? Eu nici nu am inceput sa ma gandesc la diversificare, sau ma rog, mi se pare foarte indepartat momentul dar acum realizez ca mai e luna si un pic.

Alina La Multe lunite! Irinukai. Vei continua sa ii dai morcovel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stela, Paul nu se intoarce nici de pe burta nici de pe spate, eu zic sa nu iti faci griji. Pana la diversificare mai ai putin, copiii avanseaza foarte rapid, uneori spontan la capitolul achizitii. Dupa cum am zis, Ana a fost diversificata pe la 4 luni, iti dai seama ca nu statea in fundulet dar ii dadeam sa manance in car seat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

norma, nu am facut inca testul dar nici nu il fac acum, ca cine stie ce imi iese si nu mai dorm la noapte. In afara faptului ca dorm pe etape din cauza meselor lui P. mai si visez la greu, uneori aberatii. Faza cea mai comica e ca ma trezesc ii dau sa manance si dupa ce ma culc continui cu visul (sau doar mi se pare ).

Va doresc somn usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Felicitaaari Oana si Sophia! Spor in continuare cu diversificarea

Stelutz, eu zic sa nu te panichezi, nici Luca nu da vreun semn sa se intoarca pe vreo parte. Ce-i drept eu pe burta nici nu prea l-am pus pt ca nu ii place deloc, cum se vede pe burtica plange si se agita. De vreo 2-3 se intoarce intr-o parte, dar ii ramane fundicul in spate, deh, are fund greu Se tot uita la o jucarie si a fost tentat de ea, asa s-a intors, poate il tentezi asa si pe Matei.

Nu am pus eu testul dar l-am facut, scor prost grav, cica ar fi dezvoltat cognitiv de 2 luni Dar consider ca intrebarile testului sunt alese in mod eronat. Sunt intrebari legate de biberon, daca il tine singur sau daca pune mainile pe el. Dar Luca (de ex) nu a papat decat in spital bibe si atat. Evident ca iese aiurea. Oricum ideea testului este buna.

A inceput si pingu mic ca faca abdomene cand ii fac baie. Il sprijin cu caputul de mine dar nu vrea, se impinge in coate sa se ridice. E tare haios. Incerc sa nu ma stresez ca nu se intoarce prea tare sau ca si capsorul se mai balangane ca unui betivan mic (de lapte)

Abia astept sa incepem diversificarea. Multumesc frumos de link! Sa vad ce pot incropi aici

Noapte buna fete dragi, Luca a adormit la 20.50 si in curand ma duc si eu. Sa aveti nopti minunate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Buna fetelor,

La ora asta, cu bebe in brate(nu vrea sa doarma...nu stiu ce are) am intrat si eu sa mai citesc si sa va mai spun despre noi.

Am vazut ca s-a vorbit de diversificare.Eu am inceput sa-i dau suc de portocale, deoarece era f constipat si nu mergea nimic...Acum face la doua zile, dar spontan si usor.Am inceput sa-i dau si cereale fara gluten, pe care le adora...bea si 350ml, ceea ce e f mult ca laptic simplu bea numai 180-210 ml si asta cam la 5 ore.Am vazut ca s-a discutat dupa fulgi de orez facuti in casa...ma intereseaza si pe mine f mult, o sa studiez

Legat de achizitii, am facut si eu acel test si s-a incadrat la mediu.Insa pe socializare ii iese f bine(desi mie nu mi se pare ca e f sociabil asa cum era surioara lui la varsta asta).De exemplu cand il tin in brate nu raspunde usor daca o persoana necunoscuta ii zambeste(desi se spune ca e varsta la care mai toti raspund prin zambete).Cand ma plim cu el prin casa nu are un chip vesel, este f analitic se uita cu mare atentie la tot.Daca este la orizontala, situatia se schimba, e vesel zambaret si ganguritor(smecherul, parca ar spune, uite ce frumos zambesc ia-ma in brate odata).Nu l-am auzit sa gangureasca in silabe ma-ma etc.Mai mult consoane si vocale separate...Motiv pentru care la verbalizare, limbaj ii iese ca este pe la 2 luniDar nu ma ingrijorez, nici fetita nu era extrem de vorbareata la varsta lui si acum si-a dat drumul, nu-i mai tace gurita, exerseaza in fiecare zi cuvinte noi.

Legat de achizitiile fizice dupa multe exercitii ne rostogolim pe burta, pe o parte, inca nu duce picioarele la gura, doar le ridica si le priveste uneori, se ridica in fund daca ii ofer degetele, dar daca este la orizontala nu poate inca sa ridice capul.Muta jucaria dintr-o mana in alta, ia o jucarie care i se ofera si cam atat.Aa uitam...poate sa stea si in fund daca il asez cu picioarele departate 2-3 minute

Stela eu cred ca Matei, fiind mai grasunel poate sa fie si mai puturosel la achizitii.INSA eu sunt o fire panicoasa si daca ar fi copilul meu as intreba totusi pediatru.Faptul ca nu se rostogolesc la 5 luni nu este o problema, insa ar trebui sa tina la aceasta varsta capul f bine si sa se ridice viguros in fundic atunci cand ii dai degetele(dar repet, el are greutate nu gluma...nu ti l-am vazut, dar cred ca e un frumos grasunel de reclame).La doua luni jumatate, la testul asta cu datul degetelor ca sa se ridice in fundic, pediatru mi-a zis ca se ridica, dar nu intr-un mod viguros.m-am speriat f tare, si am inceput sa i fac exercitii repetate.Dupa 10 zile , la 3 luni cand l-a vazut pediatru s-a minunat ca intr-o sec era in fundic

Eu acum la 5 luni vreau sa intreb de ce bebele meu e asa serios cand este in brate si nu chiuie si gangureste cand ii vede pe cei din casa, raspunde el cu in zambet la cunoscuti, dar trebuie sa zambesti mai mult...iar, atunci cand e la orizontala este f zambaret si vorbaret...S-ar putea sa o irit iar pe doctorita, ca mi-a zis deja ca nu-i place ca sunt prea stresata...Si inca mi-a mai trecut ca sunt la bebe doi, ca la fetita eram mai toata ziua la ea la usa pt toate nimicurile, insa prefer sa clarific decat sa ma tot gandesc.

Iar m-am intins...Intru rar, dar si cand intru ocup o pagina

Mergi la inceput