Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata si de la noi.am fost la endocrinoloaga:nu suspecteaza nimik legat de sanii intariti-dar mi-a dat o droaie de analize de facut ,inclusiv o eco de ovare-uter-col....
vineri mergem la spital si va mai tinem la curent.
pupici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

haideti ca va innebunesc si pe ziua de azi:
ce cereale folositi 6+ fara gluten???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

valy eu astea le folosesc https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10020544

se fac cu apa, am mai luat de la ei si altele care se fac cu laptic

eu lapte praf am luat tot de la topfer, mie mi se pare foarte bun.

Aruba ce faci?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Am vrut sa dau eu cafeaua in dim asta dar a inceput pitikul sa planga si nu am mai reusit. Sa stiti ca sunt mai mereu prin zona dar abia apuc sa citesc, de scris nu prea am sanse ca Eric a cam devenit anticomputer, asta pt ca stau destul de mult cu sotzul pe sk si saracul pitik se plictiseste. Plus ca starea mea emotionala mn-a fost prea buna, iar acum e dezastru, desi de cateva zile a venit sotzul acasa pt 2 sapt.
Sa va povestesc ce-am patit ieri, un cosmar din care abia imi revin. De vreo sapt ma durea glezna stanga, am fortat-o la sala si dimineata am fost sa-mi fac o radiografie de frica sa nu fie ceva rupt pe acolo. Totul ok, o tendinita care se rezolva cu antiinflamatoare. Ma lasa sotzul acasa si pun pitikul in patutz si merg sa ma schimb. Incepe sa maraie asa ca il iau in brate si...ma iau intre papuci covorasul din camera copiilor si ma intid cat sunt de mare, cu copilul in brate, pe jos. A fost vorba de o fractiune de secunda, am incercat sa atenuez socul si am pus genunchiul si cotul inainte, dar din viteza tot am dat pitikul cu capul de parchet. Mie mi s-a parut ca s-a auzit o bubuitura zdravana, m-am ridicat si copilul doar maraia, avea ochii intredeschisi si mi se parea ca e apatic, ca nu reactioneaza la stimuli- l-am aruncat in aer, l-am pus in fata oglinzii, ce stiam ca are efect imediat ca reactie. A fost un moment de groaza, stiind ca el la mici lovituri urla cat il tin plamanii. Am iesit cu el pe scari, cu hainele in brate si l-am chemat pe sotz. Eric era somnolent, vroia sa doarma dar nu-l lasam. Era ora lui de somn, dar dormise inainte de eveniment pe drum asa ca nu tb sa fie atat de obosit. La urgente au fost toti f draguzi si prompti, i-au verificat capul, reflexele si mi-au zis ca la prima vedere nu ar fi complicatii. I-au facut pentru orice eventualitate o radiografie craniana, rmn nu mi-au recomandat decat dc apar reactii suspecte. Piticul intre timp si-a revenit, era cuminte dar receptiv. Mi l-au dat pe semnatura acasa, cu instructiuni de urmarire a posibilelor reactii:
- somnolenta accentuata/ fontanela ridicata-sub presiune/voma in jet.
Azi noapte l-am pazit, a fost destul de marait, conectat mai tot timpul la tzata. I-a aparut o umflatura moale in partea unde s-a lovit, un fel de cucui si il doare cand il ating mai tare sau ii pun caciulita. Dar in rest e ok, vioi, mananca, se joaca, dar eu tot speriata sunt.
De mine nu mai spun ca n-am mai simtit nimic - dar am genunchiul drept umflat, abia merg, glezna dreapta ma doare....dar totul trece dc copiii sunt bine. Inca nu-mi revin si tot imi reamintesc momentul.

Vroiam sa va impartasesc si voua din experienta mea. Am avut totusi mare noroc ca nu am avut colturi de mobila in cale, ca era parchet, ca nu am cazut peste copil- il tineam pe sold. Dra o secunda de neatentie sau ghinion poate avea urmari de cosmar.

Va pup si sa-mi spuneti cum as putea sa intru pe chat, ca mai stau pe tel online si as putea sa mai vb cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

offff mygirl- groaznica sperietura ai mai tras.bine ca piticul e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare si de la noi!

Mygirl, nasol! Si eu cred ca as fi stat sa o pazesc toata noaptea.

Ioana, si eu zic sa mai vorbesti o dara cu ea.

Gabi, pe unde umbli?

Fleur, sa ne povesteti de Eric cum a fost azi. I-auzi la ea, vin! Iti faci de cap! :))

Va servesc si eu o felie de tort virtual (ca altul n-am), pt cele 5 lunite ale piticei mele.

Am iesit din sapt 19 (cea calculata dupa DPN) si am obs niste schimbari la ea: cu exceptia noptii de luni, vreo 3 nopti a avut o singura trezire si finalul la 7 (partea asta nu ma incanta ca noi dormeam pana pe la 9-10). Si de 2 zile a inceput sa mearga inapoi. Se ridica pe palme, ridica si fundul si se taraste in spate.
Acum mai trage un pui de somn pe mine. Astept sa se trezeasca, sa pape si sa mergem si noi afara. Pare ca sta sa ploua, dar termometrul arata 7-8 grade.

Valy, bine ca nu are nimic piticuta la tzatzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

eeeeee ne investigam si dupa ce ne ies analizele pot sa spun sigur daca e ceva sau nu la tatica....o fii de la hormonii mei de la fiv-ca ce am bagat in mine nici nu vreau sa-mi amintesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna tuturor!

Mygirl, o sa fie bine, de acum va trece socul si o sa vezi ca e si Eric bine..

Vera, ce frumos sta in picioare! Mie mi-a zis un nene oarecare, dar se vedea ca glumeste... De obicei lumea ma intreaba daca sta bine acolo si raspunsul meu e mereu "Daca n-ar sta bine ar plange/n-ar dormi".

M-am uitat si la alte poze noi. Ecaterina parca e mai rotunjoara in obraji acum, iar carliontii... o dulcica!

Fleur, cum a fost a doua zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Noi am lipsit de la apel , sunt cu Andrei la mama . Este ft marait de la dinti si simteam ca nu mai fac fata singura cu el . Ma durea splina ingrozitor de la oboseala . Am de recuperat din urma , nu am apucat sa citesc . Ma simt mai bine , i l-am lasat noaptea cu lp si am bagat si eu o noapte de somn . Am mai furat si pe timp de zi 3 ore De azi se incheie sederea la statiune mergem acasa si o luam de la capat . Dintii astia , pana cand ies .... la 3 ani sunt gata iesiti ???? ca sa stiu la ce ma astept . Ohooo colicii au fost parfum !

Va pup pe toate si pe piersicute . Diseara ma pun pe citit daca ma lasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Hai sa va zic repede cum a fost a 2 a zi la cresa. Cand m-am dus sa-l iau dormea tun baiatul, adormise in scaunul de masa.
Nici o problema nu a fost, a fost cuminte si vesel ca deobicei, ma rog, totul dupa spusele lui tanti, dar nu are nici un interes sa vb prostii. A dormit la pranz in patut. A stat cu tanti, mi-a zis ca nu prea mai e interesat sa stea in funduletz, numai in picioare.
A mancat tot ce i-am dat de dimineata, plus o masura de lp in mancare.
Ei, aici a fost (singura) problema. I-am dat 2 castronele, unul cu fructe-cereale-branza, altul cu peste-cereale-legume, 1/2 castronel fructe si un iaurt de 125g. Pt 2 mese. Fetelor am exagerat rau cu mancarea, iaurtul il pusesem cu gandul sa fie de rezerva daca refuza lp, in fine. D-na constiincioasa i-a dat tot si el mancacios a papat tot.
Acasa a supt parca mai putin ca de obicei. Dar toata noaptea a partzait si la 6 dimi plangea de mama focului ca facuse un mega kk. Dupa juma de ora, inca unul, la fel. N-as zice ca e chiar diareic, dar cu totul diferit ca si consistenta, pastos, fainos si f deschis la culoare, de miros nu mai spun. Clar s-a stricat la burta baiatul meu.
Azi si restul saptamanii il tin acasa sa i se regleze stomacelul si de-acuma ii duc la cresa strictul necesar de papa, nu mai bagam in el ca disperatele .

Mygirl, bine ai revenit, vai dar ce sperietura! Noi tocmai ne gandeam sa scoatem mocheta (avem in tot aprt) sa lasam parchet dar m-ai pus pe ganduri. Mocheta trebuie aspirata des, dar parca e mai safe si nu derapam deloc. Pupam Ericutul sa se retraga cucuiul!

Kimmy, deci ies dintisorii de sus. la noi nici o noutate.

Il pupam si pe Nectarel cel doritor de companie, pe Mattia cel umblator si pe toate piersicutele!

PS Pana am scris, a mai facut o data. Uff, cred ca-i fac niste mucilagiu de orez, ceva.
Mama nebuna care indoapa copilul!

Mergi la inceput