Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Neata,

Ioana, nu ne-a ingropat zapada, din contra nu mai ninge si e mai rezonabil ziua (acum dimineata: -18...).

Aseara am fost la botez si a fost f frumos. Eric impecabil, de la 5 si ceva la 8 so ceva a stat cu noi la masa in scaunel, disperat sa apuce tot ce era pe masa, a trebuit sa facem vid pe masa in jurul lui. Pana la urma i-am dat o chifla sa o molfaie, un deliciu, si i-am dat apoi si papica lui. De la 8 a dormit in carucior pana am plecat pe la 11, intr-un vacarm de muzica disco la maximum . Nici acasa nu doarme asa bine, am zis ca de acum ii punem muzica disco la culcare, dar ne e mila de vecini...

Cand sa plecam la botez, am facut pana la masina. AM luat-o pe cealalta, in fine, acum tb reparata pana.

Dintisorul lui E. se pare ca a erupt, simt margine tare pe gingie. ieri la petrecere nu l-a mai durut deloc.

Muraturica, de vis ce pove acolo.

Ioana, multumim de info despre iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ioana felicitari pt evolutia Anei! La mai mare! Deci faci tu gimnastica cu ea?

Muraturica, ai parte de rasfat maxim! Ma bucur pt tine!

Pupam Mattia vorbaretul!

Fleur, bine ca nu mai e asa frig la voi! Multumim pt retete!

Porumbita, tare Robert la 4 ani!

Maria ce -ti fac pui?

Iluli, ce mai invarte Mihaita?

Carmen, am aparat-o eu pe bona la inceput, dar se pare ca nu merita din cate povestesti. Nesimtirea s-a cronicizat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fleur, concluzia mea e: trebuie sa o tineti intr-o petrecere. Nu-i prieste linistea lui Eric. Uita si de dintisori can e vorba de disco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetele.

Fleur ce petrecaret ai acolo.

Muraturica suna bine ce spui tu acolo, ma bucur ca iti prieste.

Balanta si inghidul OMS se recomanda branzica facuta in casa din lapte de vaca, intervalul de introducere fiind 6-9 luni. Si noua pediatra tot din lapte de vaca ne-a recmandatsa o facem.

iaurt la fetita am folosi Covalcat si Olimpus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Lorena, pe mine ma obosesc cumplit petrecerile. Asa ca il trimit numai pe Eric de acuma sa benchetuiasca.
Apropo, era o fetita de 9 luni si ceva la petrecere, o dulceata. Ma uitam la ea cum statea pe scaunel vs. Eric. Fetita statea absolut cuminte, papa cate ceva de la mamica ei, in rest nu se foia, nimic. AL meu zici ca era o morisca, dadea din manutze, ar fi maturat tot de pe masa din fatza lui, voia sa apuce ce aveam noi in farfurie, morfolea disperat la chifla de s-a facut numai firimituri de sus pana jos. Un alt baietel, la noi la masa, mai marisor, un an si ceva, s-a apucat sa sparga pahare...Deh, baietii...

Iiuli, LML lui Mihaita, ce baiat mare, felicitari pt bilant, noi avem exact aceleasi dimensiuni acum, la 7 luni si 3 saptamani.
Ioana,felicitari si Anei pt dimensiunile de balerina, sa fie asa toata viata!

Maria, ce mai fac puiutii tai, ati scapat de raceli?

Ali, Aruba, voi?

Pup toate piersicutele, noi mergem sa papam micul dejun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Lorena deocamdata sunt bine copii, multumesc.Ce face Oana? Cum merge diversificarea?

Silvi are deja primul dintisor, ne pregatim de al doilea. La Ana la gradi este epidemie de varicela asa ca tot week-endul am controlat-o . Sunt in dubiu daca sa o mai las la gradi zilele astea sau nu, pe de alta parte daca e sa fi luat virusul asta s-a intamplat deja. imi fac probleme pentru Silvi, ca ea as vrea sa o faca acum cand e mai mica.

Carmen ai trecut la program de 6 ore? Dusa rau e bona aiai a ta, bine ca vine mama ta sa te ajute.

fetele, voi cand dati apa bebelusilor, imediat dupa masa sau inte mese si in ce cantitate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Maria, daca ar face si Silvi, ar face o forma usoara. Stiu insa ca nu e placut!

Onuta nu e inca diversificata! Noi am incercat de 2 ori sa ne diversificam, sper ca a treia oara sa fie un succes!
Prima oara la 4 luni jumatate, am inceput cu suc de mar (pediatra de familie), vine pediatra curenta si incepe, NU, nu diversificare de acum si nu cu suc de mar la reflux ( era perioada in care Onuta regurgita si voma mult si des). Pe mine ma incantase sa incep asa ca sa o rezolve cu constipatia. Dar nu, am oprit! Intre timp, am facut tratamentul pt reflux, iar acum la 3 sapt dupa oprirea tratamentului nu au mai aparut sintome asa de severe, deci lucrurile s-au ameliorat simtitor.
Tentativa nr 2, acum 3 sapt cand de la cereale mi-a facut caca cu sange. Am zis sa incep cu cereale ca poate mai ia si ea in greutate.
Intre timp am fost si racite, asa usor, dar sacaetor.
De maine se incepe tentativa nr 3, piure de legume. O sa incepem cu morcov si patrunjel/pastarnac 4 zile. Pe urma introducem si dovlecelul. Iar dupa alte 4 zile o sa incerc sa introduc iar cerealele - schimbam firma, sper sa nu mai fie probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fleur, mare bandit Ericutul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

In legatura cu socializarea si noi stam prost la acest capitol. Dar am observat 2 comportamente diferite ale Onutei atunci cand suntem musafiri (mai rar) si atunci cand avem musafiri.
Daca suntem musafiri nu este suparata, este chiar fff curioasa. O incita atat locul cat si oamenii. In deplasare nu mancam si nu dormim, avem alte treburi.
Daca avem musafiri este primitoare, zambeste la toata lumea, dar cand obosim devenim maraite si trebuie laptic si somnic.

Iar cu leganatul pe picioare mi se pare o metoda prin care au crescut cred ca multi copii pana acum. Chiar eu mi-am leganat verisoarele pe picioare (aveam 11 ani) si nu au patit nimic, sunt intregi, cu capul pe umeri si nu au nici un fel de probleme de sanatate. Normal ca nu e bine sa-i zdruncini prea tare.
Acum la Onuta nu am adoptat aceasta metoda din doua motive, unul ca Onuta a avut acest reflux mai acentuat si asta ii mai trebuia leganat pe picioare, doi cred ca este un pic cam demodata metoda. Iar eu am ales cred ca cea mai proasta varianta, cantatul si leganatul in brate, la verticala cei drept, dat in brate! Oana nu a adormit niciodata singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur suntem aici.mersi de intrebare
Pup ericutzul petrecaret cu Inca un dintisor.
Si la Denis daca ii dau o chifla in mana e cel mai linistit si fericit.azi mi a "furat"din mana o Eugenia si a savurat o cu o mare placere de s a facut din cap pana in picioare.daca vroiam sa i o iau plangea si se uita in stanga si dr disperat dupa ea.
Noi suntem bine in general doar ca sunt ffff stresatA cu dintisorii Lui rafi ca se apropie data de 14 si mie parca tot mai frica.as vrea sa renunt dar iar mi e frica sa nu il apuce durerile ca stiu ca sunt nasoale rau.
Nu stiu ce s a mai discutat ca sunt in urma cu cititul.am citit doar ultima pag .poate recuperez acum

Mergi la inceput