Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Aruam, ce aproape esti!

Mda, deci daca ma iau dupa UM inseamna ca avem 34 de sapt, dar gata, nu imi mai bat capul, macar sa mai stea bebe Bocanila 3 sapt in cuptor si ma declar multumita.

In privinta epiduralei am inteles ca e f important momentul la care se face. Si eu eram cam ingrozita de ideea ca prelungeste travaliul si ingreuneaza expulzia cu necesar probabil de forceps insa am discutat cu ginecologul si mi-a explicat ca e f important momentul in care se face, adic#259; nu mai devreme de dilatatie de 5-6 cm. Asa are timp sa se instaleze efectul analgetic, fara prelungirea expulziei. Sper sa si fie asa pt ca eu ma pregatesc cu trusa de rahi-peri si cred ca il voi l#259;sa pe bebe sa decida cand si cum vrea sa vina pe lume.



33+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Aruam felicitari ca ati ajuns la termen
Eu iti doresc o nastere usoara si un bb mancacios si sanatos.Sa dea Doamne Doamne sa nasti asa cum iti doresti. Eu am o prietena care a facut epi si a zis ca a fost super ok nu a simtit nimic si a reusit sa impinga bine probabil cand i s-a spus sa o faca.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Eu inca nu am discutat cu dr despre cum voi naste, adica nu am hotarat nimic, aman momentul pana mai spre sfarsit poate poate s-o ridica placenta suficient de mult sa pot naste natural, dar o sa o intreb oricum ce posibilitati de anestezie am avand in vedere ca am o pensare de spatiu intravertebral.Asa ca o sa intreb daca pot face eventual epi sau ce fel de anestezie se poate face in caz de cezariana.Habar nu am si nu am reusit sa gasesc ceva concludent pe net.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Si cumnata mea mi-a zis ca a fost foarte ok cu epi, ea a nascut in 5 ore... deci nu prea cred ca i-a prelungit travaliul. La curs ni s-a explicat cum ca prelungeste travaliul si face ca expulzia sa fie dureroasa, pt ca blocheaza secretia naturala de endorfine si oxitocina, si in momentul in care dispare efectul, doare si mai rau decat daca n-ai fi facut epi. Insa dupa cum vad, exista cazuri si cazuri, nu-i la toate femeile la fel si cred ca depinde enorm de priceperea anestezistului.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

eu bagajul il am gata. in weekend am primit de la nanuti caruciorul si scoica auto pe care le-au folosit 2 luni la bebe al lor si deci sunt aproape noi. in weekend-ul asta tati va aranja un pic mobila in dormitorul nostru si vom face un pic de curatenie urmand ca peste 2 sapt sa sterilizam camera. eu am primit tot de la cumatra tampoane de lauze aduse de o prietena din Italia si chiloti am decis sa-i folosesc pe cei clasici fiindca nu prea mai am cum sa-i patez cu tamponoaiele alea. tampoane de san imi cumpar din DM dupa ce nasc si voi fi sigura ca pot sa alaptez iar pompa mea de san nu o iau cu mine in spital fiindca la Galati au pompa profesionala in spital . Sapt asta imi fac si eu analizele de trim 3- ca sa fie cat mai aproape de nastere. cu dormitul e si la mine o problema in sensul ca ma culc pe la 01 noaptea si ma trezesc pe la 06.30 dar n-am ce face asta-i ritmul lui bebe cred.
Luna a noua incepe de la sapt 37 - si e logic sa fie asa gandindu-ne ca sunt femei care nasc si la 41 de saptamani.
e bine ca la voi in Bucuresti gasiti produsele farmaceutice ieftin, la Galati este ceva de -ti vine sa urli . cel mai ieftin am gasit Garmastan-ul la 32 de ron, lanolina la 30 de ron, nu mai zic de biberoane si altele asemena care cred ca au adaos comercial 500%. e de groaza!


36 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png


Casandralin, mai bine vorbim pe privat, imi trimiti mie bani si lista cu ce vrei sa iti cumpar, iti iau si ti le trimit prin posta si gata. Cum sa dai pe un biberon pretul normal +500% ?
Doamne sfinte... ca nu-i de aur!

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

Hello fetelor! Aveti ceva activitate vad

Mie una preturile la privat mi se par mari tinand cont ca nu se ocupa de compicatii de nici un fel si sunt niste "domni" care te trimit tot la stat plocon daca e ceva. Eu cred ca sunt mai importante cele 9 luni de sarcina si cat de bine sunt urmarite decat nasterea in sine.

Cos_minuza DPN: 29 martie, UM: 22 iunie 2012, superstitie sau nu ce ascund in burticuta insa prefer sa fie surpriza, e doar un bebe care misca mult, nici la nume nu ne-am hotarat, o sa fie pe moment . Nu mai zic de bagaj ca nu am cumparat nimic .

Felicitari Aruma! 37 saptamani! Nastere usoara!



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Referitor la durerea de dupa nasterea cu epi ,prietena mea a spus ca dupa ce a trecut efectul anesteziei a durut-o foarte tare burta dar era fericita ca a trecut usor peste travaliu si nastere.Deh nu totul poate sa fie miere si lapte

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Totul depinde de organism. Depinde de anestezist, de momentul in care ti se face. Sunt mamici care au avut luni intregi probleme cu spatele dela epi. Sunt mamici care sunt ravasite dupa cezariana, altele sunt super ok , ajuta alte mamici, se dau imediat jos din pat. Totul este o loterie, si fiecare stie ce organism si ce fire are.
Oricum foarte urat sa treaca efectul anesteziei inainte de expulzie. Ai pus-o de mamaliga atunci. E monstruos cred sa te trezesti direct cu durerile de expluzie, care sunt culmea,culmilor. La mine a fost singurul moment in care am pierdut pentru cateva secunde controlul, simteam ca mai mult de atat nu pot.Una este sa te obisnuiesti treptat cu durerea si alta e sa te trezeti direct cu ea. Te salveaza faptul ca esti foarte interiorizata si oarecum ca o drogata pierduta asa in tine.
Plansul copilului te scoate din transa aia, atunci revii cu ceilalti.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Aruam wow mai e putin . Cred ca in curand ne bucuram de buburuze, emotii......emotii.

Daniela multumesc! Normal ca acum este un pic mai greu , mai ales ca fetele ne cer atentie maxima.

Eu inca nu m-am decis daca sa nasc la privat, sau la stat, o sa astept sa vedem ce spune Dr.

Dr meu e Radu Vladareanu -Elias. DPN dupa UM 11 martie 2013.





Danina 35 sapt. cu Anastasia-Maria

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Felicitas , tare bine ai spus-o

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput