MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

la mine nimic nou....62 kg, stagnez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna dimineata!
Meniul de azi:
dimineata- brinza cu smintina
ora 10 -un iaurt
-prinz-friptura de curcan la cuptor
-ora 17-o felie cascaval
cina-muschi file,cascaval si iaurt
Sper sa dau cu aspiratorul si sa sterg pe jos ,in loc de miscare.
O zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neataaaa
Adina, eu iau si linte rosie si verde. cea verde se preteaza la mancare si salata - isi mentine forma mai bine dupa parerea mea. cea rosie e minunata pentru supa.
Ariel, sper sa scapi de perioada asta de stagnare cat mai curand!
ieri am facut o supa de broccoli minunata - broccoli, o ceapa mare, 3 catei de usturoi, o felie de telina si vreo 5-6 ciuperci. fierte, pasate, apoi am adaugat ulei ev de masline, un strop de smantana, ardei iute uscat si chimen. am mancat-o de cina, plus niste fasole batuta.
meniu de azi:
md: lapte batut
g: portocala, cred
p: fasole batuta, ardei, 2 felii de jambon (cred ca asta am luat )
c: supa de broccoli

Andreea m, welcome

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adinag
Buna dimineata,Bigboy, tu esti acelasi Liviu care a slabit cu succes cu Monti acum... nu mai stiu, vreo 5-7 ani? Daca fac o confuzie, imi cer iertare.

Da, eu sunt.
Citat:
citat din mesajul lui andanii
Liviu post negru ??? nu stiu, nu as incerca variante de genul asta ... cred ca as pica pe strada plus ca nu e sanatos pe organism si se poate supara urat de tot de acumuleaza dupa si apa ce-o bei

Postul negru il folosesc pt a regla functionarea organismului, nu pentru a slabi. Cred ca am facut pana de curand excese alimentare mult prea mari, organismul meu are nevoie de o pauza. Nu e nici o problema, am mai tinut post negru si stiu exact ce fac. Primele 3 zile sunt mai complicate, apoi totul e liniar. In fine, hai sa ne intoarcem la Monti, mie imi face placere sa va citesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui big_boy

[quote]Postul negru il folosesc pt a regla functionarea organismului, nu pentru a slabi. Cred ca am facut pana de curand excese alimentare mult prea mari, organismul meu are nevoie de o pauza. Nu e nici o problema, am mai tinut post negru si stiu exact ce fac. Primele 3 zile sunt mai complicate, apoi totul e liniar. citesc :)

Cite zile vrei sa tii post negru ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

adinag eheiii .... eu cred ca din graba ieri nu am specificat eu calumea, eu am dat raspunsul pentru general cum e permis si cum ar trebui sa faca un incepator .... nu am specificat ca eu painea cu tarate o mananc doar in perioadele de mentinere si ca in perioadele in care vreau sa slabesc nu ma ating de paine in nici un fel de combinatie, nici macar combinata cu rosii .... combinatia de paine cu pateu vegetal si paine cu urda merge pentru incepatori si la mine a functionat la inceput pentru ca nici pateul vegetal si nici urda nu contin grasimi dar cum am mai spus eu nu slabesc mancand paine sub nici o combinatie .... pentru mine painea combinata cum am spus e pentru mentinere iar daca o combin cu grasimi e pentru ingrasat clar
Eu acuma nu mai slabesc nici mancand linte, naut, orez, macaroane integrale desi monti le recomanda in combinatii permise .... cu aceste chestii acuma 5 ani am slabit si apoi m-am mentinut eroic exact cu aceleasi combinatii ... deci eu acuma ca sa mai slabesc trebuie sa elimin carbo complet ... sunt mai stricta dar n-am ce face, altfel nu mai merge, s-a obisnuit organismul probabil .... deciii cam asta e la mine :)

liviu am inteles ca stii ce faci cu postul negru .... dar te intreb eu oare nu lesini ????? cum rezisti ??? ce mananci totusi ??? cate zile nu vei manca nimic ???
Tin minte ca ai slabit atunci vorba lui adina "cu succes" .... ce s-a intamplat de te-ai ingrasat asa de mult inapoi ?? nu ai reusit sa te mentii ??? mare pacat ca ai permis ca sa se adune asa de mult ... a doua oara e mult mai greu sa dai jos la fel ca la inceput ... intotdeauna o dieta tinuta prima oara functioneaza mult mai bine si rapid

roxanaz asa e ... lintea verde nu se sfarma asa tare ca si cea rosie ... totusi mie-mi place mai mult cea rosie ca se sparge ... eu facand mancare scazuta cu ceapa, rosii, ardei, frunze e delicioasa asa mai sfarmata
si eu pe diseara am programat crema de broccoli ... tu ai fiert ceapa si usturoiul inainte in crema sau le-ai pus crude ???

dulcetica eu cand ma pun sa fac curatenie, sa dau cu aspiratorul ma gandesc la beneficiile aduse ... nu mai consider ca mi-e greu sa le fac

apropo de miscare ... ieri am facut pana acasa pe jos 50 minute, 5850 pasi, 4.85 kg, 210 calorii ... nu e mult dar nici putin , avand in vedere ca daca merg cu masina nu dai nici o calorie jos atunci e mirific nu ???

ariel asa scurta esti azi cu noi ?

brandusik te-ai mai linistit ??? te-ai mobilizat ???

lorelei nu ne mai iubesti ??

carmen pe unde esti ???

ninha ce mai faci ??? nu mai spui nimic ??

somleac te-ai mai eliberat ???

child, genna ??? pe unde sunteti ????

puisorule ce faci ?? nu ne povestesti cum a fost la Arieseni ???

o zi minunata va doresc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andanii, am calit ceapa si usturoiul in ulei de masline. apoi am pus broccoli si telina, apa, sare+piper, iar mai spre sfarsit ciupercile.
ce super, 210 calori mergand!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani is pe cai acu...cel putin incerc ma simt ajutata de suplimentele de Crom

Md: wasa cu brinza camambert si sunca presata (mno sijuma de pahar de fresh de portocale cu mango ca imi iau in fiecare dimi suplimentele de omega3+vit d+ multivitaminele)
G: banana, ceai de fructe
P: ciorba de afumatura
G:para
C: ananas, struguri albi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello-Yellow!

sunt pe aici, dar nu prea am avut chef de scris, ca nu am fost in apele mele, nici conforma. adica am fost conforma pana seara si apoi... prostii: ba niste chec, ba o felie de paine cu unt...
nici supa de telina nu mi-am facut-o. poate in seara asta.

Incerc sa-mi amintesc meniul:
Sambata:
MD o omleta simpla cu rosii
P: fishfingers si un fel de tocanita din conserva cu fasole, porumb, sos de rosii
C: chec
Duminica:
MD: oua fierte cu rosii
P: supa de cocos, pulpita de pui cu o salata facuta din fasole rosie, ruccola, ceapa verde, andive, ridichi, rosii cherry
C: chec
Luni
MD: kefir si o gogoasa
G: zmeura (de)congelata
P: ceafa de porc la cuptor cu iahnie de fasole si salata de sfecla rosie
C: o merdenea si o felie de paine prajita cu unt si usturoi
Marti:
MD: un covrig
G: arahide
P: humus cu vita si o lipie mica
G: portocala si doua mere

Deci.. dezastru!!!

Nu gasesc pe nicaieri IG-ul lintei rosii. Voi il stiti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Cristina, ce reteta faina si rapida! Numai buna de mine, mai ales ca ador curry si am si un praf de curry din Africa de Sud in frigider (asa mi s-a zis sa-l tin...) iute, abia astept!

Oricum, daca vad ca imi e bine cu lintea, voi manca mai des, ca imi place tare. Doar sa nu stagnez sau chiar mai rau de la ea...

Roxana, buna si reteta ta, mie imi plac mult broccoli si ciupercile... si pentru restul casei le pot face niste cartofi in plus, alaturi si sunt toti multumiti :)

Liviu, am recunoscut stilul . Stiu ca atunci erai foarte radical si supravietuiai cu o gramada de ton cu lamaie, corect? Esti un ambitios si sigur reusesti si de data asta!

Ninha, lasa ca iti revine si tie ambitia!

Meniul meu azi:

MD: doua felii cascaval si doua pahare suc de portocale proaspat stors (stiu, combinatie aiurea, dar daca mi-a facut omul si mi-a pus sub nas, nu era sa refuz!)
G: vreo 5 rosioare cherry
P: mancarica de varza cu lapte acru (nu mai repet combinatia, m-am deranjat sever la burta)
G: o patratica de cioco (dar doar una!!! )
C: sper un platou cu cascaval, ceva peste poate, iaurt... sigur nimic altceva

Am de ieri o perioada grea, in sensul ca imi vine sa ma las... nu vad stiu eu ce rezultate, mi-e mereu pofta, of.

Nici eu nu am pastrat greutatea. Acum 7 ani am slabit muuult, ca nu ma mai puteam opri. Ajunsesem la 50-51 kg. Prea putin, dupa parerea mea si gandindu-ma retrospectiv. Am crescut apoi pana la vreo 57 kg. Ma simteam excelent asa.
Apoi am fost din nou insarcinata, si cu toate ca imi propusesem sa nu mai iau in greutate ca prima data, am luat si mai mult . Deci dupa ce am intarcat m-am pus din nou pe treaba si ajunsesem la 56-57 kg. Ins anu ma pot mentine, trebuie mereu sa am grija ce mananc, deci clar maxim faza 2. Iar eu sunt o mancacioasa mare... Nu le am cu dulciurile, insa o mancare buna nu pot refuza...
Ma gandesc oare cum pot unele persoane sa se mentina stabil in greutate cu toate ca mananca de toate? (acri mai sunt strugurii...)

Gata cu folozofia, va doresc o seara placuta!

Mergi la inceput