LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada si eu ma mai uit la ultimele poze cu burtik....hai ca daca vrei iti mai arat o data ultimele ore cu burtosu'....dar maine dimi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza, am facut o pauza de cafea si m-am uitat pe poze.

Ce a crescut Ilinca de Alina Sunteti foarte frumosi toti 4.

Ivy arati tare bine cu burtica iar Lari e o superba.

In rest munca , munca si iar munca. Plec noaptea de aici si ma intorc dimineatza in jur de 5. Victor e racit si ma streseaza ca sambata ii tin ziua lui Alex la Deva la aquapark, sper sa se faca bine sa-l putem lua si pe el.



ps Catank si eu vreau link de unde ai luat jucariile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Miki ia uite ce am primit

Emil Cioran despre MUNCA

Oamenii muncesc in general prea mult pentru a mai putea fi ei insisi. Munca este un blestem.

Iar omul a facut din acest blestem o voluptate. A munci din toate fortele numai pentru munca, a gasi o bucurie intr-un efort care nu duce decit la realizari irelevante, a concepe ca te poti realiza numai printr-o munca obiectiva si neincetata, iata ceea ce este revoltator si ininteligibil.

Munca sustinuta si neincetata tampeste, trivializeaza si impersonalizeaza.

Ea deplaseaza centrul de preocupare si interes din zona subiectiva intr-o zona obiectiva a lucrurilor, intr- un plan fad de obiectivitate. Omul nu se mai ntereseaza atunci de destinul sau personal, de educatia lui launtrica, de intensitatea unor fosforescente interne si de realizarea unei prezente iradiante, ci de fapte, de lucruri. Munca adevarata, care ar fi o activitate de continua transfigurare, a devenit o activitate de exteriorizare, de iesire din centrul fiintei.. Este caracteristic ca in lumea moderna munca indica o activitate exclusiv exterioara.

De aceea, prin ea omul nu se realizeaza, ci realizeaza...

Faptul ca fiecare om trebuie sa aiba o cariera, sa intre intr-o forma de viata care aproape niciodata nu-i convine, este expresia acestei tendinte de imbecilizare prin munca.

Sa muncesti pentru ca sa traiesti, iata o fatalitate care la om e mai dureroasa decit la animal. Caci la acesta activitatea este atat de organica, incat el n-o separa de existenta sa proprie, pe cind omul isi da seama de plusul considerabil pe care-l adauga fiintei sale complexul de forme al muncii. In frenezia muncii, la om se manifesta una din tendintele lui de a iubi raul, cind acesta este fatal si frecvent. Si in munca omul a uitat de el insusi.

Dar n-a uitat ajungand la naivitatea simpla si dulce,ci la o exteriorizare vecina cu imbecilitatea.

Prin munca a devenit din subiect obiect, adica un animal, cu defectul de a fi mai putin salbatic.

In loc ca omul sa tinda la o prezenta stralucitoare in lume, la o existenta solara si sclipitoare, in loc sa traiasca pentru el insusi - nu in sens de egoism, ci de crestere interioara - a ajuns un rob pacatos si impotent al realitatii din afara.

Ideea din spatele citatului este ca munca in exces diminueaza personalitatea umana, cu cat muncesti mai mult, cu atat te transformi mai mult intr-un automat, robot. Ti se diminueaza sau chiar dispare timpul sa-ti pui intrebari, sa gandesti, timpul destinat contemplatiei, artei, amicilor, persoanei iubite, adica exact ceea ce ne defineste ca oameni.

Viata ti se petrece intr-o rutina obositoare (de la a da cu sapa, pana la a aduna cifrele intr-un cabinet de contabil si chiar pana la a preda aceeasi materie, ani de-a randul, elevilor de aceeasi varsta), pe care cand o termini, nu mai poti face altceva decat sa dormi, pt a o putea lua de la cap a doua zi..

Munca in exces dezumanizeaza si de aceea e imperativ sa vedem munca cel mult ca pe un rau necesar, ce trebuie evitat sau scurtat ori de cate ori avem ocazia, daca vrem sa ne pastram integritatea fizica si sanatatea mintala.

In consecinta, repet ca cei care umbla dupa placeri scumpe, chiar daca au, uneori, un mic plus de satisfactie dintr-o mancare luata la un restaurant de lux, fata de cea luata la cantina, sunt per total in pierdere, daca au facut nesabiuinta sa munceasca pentru a avea banii pentru respectiva distractie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata, va ofer si eu o cafeluta

alexina, mi-ai spulberat si ultimele mele sperante legate de produsele secom..chiar mai speram si eu ceva oricum ,n-am sa-i intrerup tratamentul..
poate facuse alergie la alte medicamente, mi s-ar parea mai probabil..nu stiu , zic si eu din experienta proprie ca mie nu mi-au facut nimic..si andra ia colostrum si probiotice din cauza infectiilor ei urinare recidivante.. si aveam si experienta tatalui meu..
aa, din curiozitate m-am uitat pe preturi si e cam 20 $ un flacon ( ne-redus, adica nu la promotie )..oricum cam asta e situatia cu toate medicamentele la noi, preturile sunt duble
daca nu mai apuc sa-ti urez, iti zic de pe acum nastere usoara si mai ales refacere rapida..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Neatza, am facut o pauza de cafea si m-am uitat pe poze.

Ce a crescut Ilinca de Alina Sunteti foarte frumosi toti 4.

Ivy arati tare bine cu burtica iar Lari e o superba.

In rest munca , munca si iar munca. Plec noaptea de aici si ma intorc dimineatza in jur de 5. Victor e racit si ma streseaza ca sambata ii tin ziua lui Alex la Deva la aquapark, sper sa se faca bine sa-l putem lua si pe el.



ps Catank si eu vreau link de unde ai luat jucariile.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011




hmm, eu nu pot sa uit cuvintele tale ce ni le-ai spus tu acum ceva timp despre copilasi..cum sa-l lasi acasa, musai trebuie sa fie si el acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neata fetele!!!
am absentat motivat..e mamaie la noi si am profitat si eu de o mica curatenie...nu cum imi dorem in profunzime dar tot e bine....
insa partea prosta e ca A a deprins niste fitze de numa...ajung si eu sa scriu ca voi ,Mada,Yvy ....bai frate dar nu ma inteleg de loc cu ea..de maica mea vb..face tot pe dos cum ii zic..un ex in prima zi o urca si cobora scarile pe A numai in brate...daca nu am si ce raspuns primesc...lasa fata...daca are cleste de ce sa mai ia jarul cu mana/....nu va zic ca acum daca-i zic si da te mai incolo annei fuge si o striga pe mamaie...aeara la 22.30 mi-a adormit dupa niste crize....plus ca ambele tzitzi s-au gaurit de tot si vad ca nici gand sa renu nte..ttot le suge ..ca una care-i place mai mult i-a prins si buza si ieri dimi avea sange si o crapatura pe buza de toata frumusetea....azi noapte a fost crunt..acum ies in oras..mai ca as ceda la o alta tzitzi..dar nu stiu ce sa fac.....

catank si roxy cand va citesc ce fete aveti..mor de invidie....glumesc..insa doamne imi amintesc ca asa cumintica era stefy..doamne cate ne mai jucam ..ii spunem ca nu are voie cu un lucru ea intelegea..ba mai avem un pisi (pisica imaginara )pe frigider care ne mai confisca lucrurile care chiar nu erau pt varsta ei..gen brichete etc....de suzi am scapat repede....off domne mi-au dat lacrimile ..am in imagine fatuca ei cu bucle blondute...desi atunci ziceam ca ma oboseste uneori,dar chiar pot spune ca a fost o minuneatie de copil intelegator.....
pai smucita asta de A ...i-am facut si eu chestia aia cu macaroane,un pahar cu capac din acela avent...pusa-n scaunel sa fac si eu niste sarmalute....nu cred ca s-a jucat cateva minute....a rupt alea repede..le-a indesat in pahar....nu a pus capacul..s-a fatait un pic..le-a aruncat pe jos..ba dadea cu ele-n mine....si tzushti s-a ridicat in picioare....a luat-o din scaunel sa nu ii vina vre-o idee sa sara din el....si gata cu linistea mea..s-a urcat pe blat..a zis ca nu-i place varza..si a inceput sa-mi arunce foile pregatie pt sarmale....luam foile de pe jos,le bagam la un jet de apa si impatuream sarmalele
de alte jocuri ce sa zic...ha ha..poate doar sa dau copy la un mesaj de-l yvyanei si sa schimb litera L cu A.....
apropo yvy am vazut cateva pozici cu L...moama mi se pare ca seama la mutra cu A....asa bretonate cum sunt...mai, poate ca de la breton li se trage.....
Bravo Mada ca ai reusit cu Cata si olita.....si de voi imi place cum ati evoluat si cat de cumitica e ...dar nu am mentionat-o mai sus pt ca, zic ca, are si Cristi un merit pt asta....am vazut ca ei sunt cumintei amandoi si ea clar se ia dupa el

noi cu olita suntem..nici eu nu stiu cum sa zic..uneori mi se pare ca o torturez cand ii schimb pampi, ca nu-l mai vrea deloc....dar si cand e fara....am mai zis..cere, o pun aici jos pe wc..sta ce sta si cum se da jos poc face pe ea....mai strang putin din dinti si cum se mai incalzeste ii cumpar chilotei si sa vad ce iese..

uff am zis ca nu ma intind ....dar uite ca iar am scris mult..intru sa vad pozicile cu burtica lui y SI copii lui A06...noutatile sa zic asa..ca am mai trecut prin picasa intr-o seara

va pupic.....pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Miki ia uite ce am primit



Munca in exces dezumanizeaza si de aceea e imperativ sa vedem munca cel mult ca pe un rau necesar, ce trebuie evitat sau scurtat ori de cate ori avem ocazia, daca vrem sa ne pastram integritatea fizica si sanatatea mintala.

In consecinta, repet ca cei care umbla dupa placeri scumpe, chiar daca au, uneori, un mic plus de satisfactie dintr-o mancare luata la un restaurant de lux, fata de cea luata la cantina, sunt per total in pierdere, daca au facut nesabiuinta sa munceasca pentru a avea banii pentru respectiva distractie

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011[/purple]




cata dreptate are
vezi, de aia fac eu pauze lungi si dese si stau cu voi
incerc sa o scurtez, dar nu prea-mi iese..
no, acum pe bune vorbind, de ceva ani buni am ajuns la concluzia asta..sper sa nu -mi pierd iar mintile si sa puna "munca" stapanire pe mine, cum eram in tinerete..nu mai gaseam placere in altceva decat in satisfactia succesului
acum, ma limitez doar la strictul necesar si ...atat; partea proasta e cum sa faci sa scurtezi si acest minim...fara sa-ti pierzi locul de munca ?
off, eu mereu ma simt ca pe un taler din ala de balanta, ba in stanga, ba in dreapta dar nicioadata la mijloc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

a, mi-am amintit ..pt asta am intrat mai mult..defapt si ptr a va saluta

am citit ca vb despre imunitate....hm..cat am imunizat-o eu pe S....cate siropele...
si degeaba....a racit..mi-a decalansat alergii ..sau poate le avea dinainte si le-a combinat apoi perfect cu racelile din parioada rece.....
la cununia unde am participat saptamana trecuta erau 2 dr. sot -sotie de la grigore ....chirug si ea nu stiu ce specialitate avea....si vb de una de alta legat de copii....si ea ne zice ca, daca un copil are carenta de Ca, de Mg, de Fe...(chiar ambii au sustinut asta)....e predispus la raceli frecvente...imunizarea cea mai buna se face cu aceste minerale...nu cu siroplele care mai de care....acum eu m-am tot gandit..pai S a mea o fi racit asa ca ea mititica a fost si rahitica....dr. ei, alergoloaga ne-a dat intr-o prima faza si Ca ....tot asa ca o ajuta sa treaca mai repede peste acea raguseala.....hm....parca din ce in ce cred mai mult in astea ,acum....
eu cei drept i-am dat lui A pe toamna Mg +b uri

ah ma tot striga mamaie...imi pierd si ideea....pup..ma duc l,a ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetele!
Uau Alexina ce aproape esti de nastere!Inca putin.
Da foarte multe produse din SUA sunt foarte slabe, pentru ca farmacopeea americana este una dintre cele mai permisive.
Eu la printesa numarul 2 nu ii fac decat BCG, anti- hepB nu ii fac pentru ca nimeni din familia care ia contact zilnic cu ea nu are boala si hep b nu se ia decat prin act sexual sau act medical nesteril, iar vaccinul anti-hep b contine mercur(mi-a dat mie pediatra cutia de la vaccin si am citit continutul), iar protectia nu este decat de 5 ani, atat, nimik mai mult.
Va pup pe toate. Ar trebui sa fac si eu niste pozici la burtica, ca azi maine nu o sa o mai am.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi



Mergi la inceput