Licurici de ianuarie-februarie 2009 mutati!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Micola

Dark ma bucur ca sunt vesti bune de la dr. La voi de la ce varsta se recomanda amniocenteza?

Miere imi place programul vostru

Porumbita vad ca sunt de bine schimbarile de la gradi. Taxa a ramas aceeasi?

Oau, ce avansat e Robert, bravo lui! Bafta cu kineto sa fie cu folos. Dar de ce folositi ghetuta cu talonet la Robert, asa v-a recomandat medicul? La cine ai fost?

Daca gasesti unde sa-l dai la inot sa-mi zici si mie ca si pe noi ne bate gandul sa-l ducem pe Razvi.

Noi suntem mai bine, nu mai muceste, insa mai tuseste. Vedem la controlul de vineri. O sa o iau si pe mandra mica ca vad ca de vreo cateva zile tot isi baga degetelele in urechi, sper sa nu aiba nimic.

Saptamana viitoare merg cu ea la cardiolog, trebuia sa repetam ecocardiografia de acum 3 luni, dar nu am avut nici timp nici bani (atatea vizite la gastroenterolog si laptele special m-au cam uscat la buzunar) sa vedem ce se mai intampla.

fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Wow suna tare bine ideile noii patroane de gradi, Porumbita! Si ce multe stie Robert sa faca! Clar ca nu e de grupa mica. Mister acum invata literele, le stie pe majoritatea dar inca nu pe toate, cifrele le stie pana la 100 dar mai incurca 57 cu 75 cand le vede scrise (numerele la autobuze), abia acum am inceput cu adunarile: 2 stegozauri si inca un stegozaur, cati stegozauri avem in parcare La scris nu ne bagam, ni s-a zis sa ii lasam sa invete la scoala. Mult succes in continuare cu kineto pentru Victor. Inotul e tare bun, tati si Mister merg la bazin de 2 ori pe saptamana, fie marti, fie joi plus sambata, le place tare mult si e "timpul petrecut intre baieti".

Inca nu l-am anuntat pe Mister de bebe, asteptam scanul si dupa aceea va fi "oficial", dar ... astia mici sunt plini de surprize. Cumnata e si ea graviduta cu bebe 4 , va naste in mai, si jupan a vazut-o cu burtica de sarbatori, mai sunt vreo 2 mamici gravidute la gradinita, plus destule cu bebelusi, asa ca stie ca bebe creste in burta la mama lui - iar acum cateva zile i-a zis lui Niall "mummy has a baby in her tummy". Cand Niall l-a intrebat de unde stie el de asta, raspunsul a fost "all the mummies have babies in their tummies, and the baby comes out in summer, 'cos all the babies are summer creatures" Cand i s-a zis ca el a venit pe lume iarna, a ramas un pic zapacit, a scos un "ah!" si nu a mai continuat Oricum, el a zis ca vrea clar fratior, nu surioara

Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Crisspy, aici din cate am inteles amniocenteza nu se recomanda automat, deoarece exista riscul de 1% de miscarriage (2% in cazul testului CVS), ci doar daca ies probleme la testul combinat (scanul nuchal + analiza de sange). Asta daca nu sunt alte motive de ingrijorare - la mine principalul motiv, pe langa varsta (eu fac 39, tati 43) e ca sora lui tati a avut o sarcina, care s-a pierdut, cu probleme de acest gen. De aceea am primit "de citit" literatura, o sa discutam, si eu si sotul, ne mai gandim, ne mai interesam, iar peste 2 saptamani, dupa ecografie, o sa ne intalnim cu consultant-ul sa vedem ce decidem.

Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

In ce am rezerve, e riscul de miscarriage, risc tot real, v-am spus ca a mea cumnata e cu bebe4, dupa problemele de la sarcina anterioara a facut CVS in saptamana a 12-a sau a 13-a, parca, si era sa piarda sarcina, doar printr-o minune medicala a reusit sa o pastreze (a avut noroc ca obstetriciana ei elvetiana a indraznit sa foloseasca o procedura destul de noua, cvasi-necunoscuta si rar practicata inca, daca ar fi fost in UK, Germania, nu mai vorbesc de Romania in situatii ca ale ei se face automat avort terapeutic deoarece pierduse aproape tot lichidul amniotic).

Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Te-am intrebat pt ca au am facut amniocenteza ....bine la mine au fost cele cateva catralioane de pitici de pe creieri, nu aveam nici o indicatie medicala survenita in urma triplu testului sau ceva de genul.

Initial dr nu a vrut sa-mi faca, dar na...banul primeaza la noi, asa ca s-a razgandit.

Ce vreau sa-ti spun este ca, in cazul in care hotarati sa o faceti si pe asta, procedura este foarte simpla, pe mine nu m-a durut deloc, deloc...am plecat acasa imediat dupa procedura, avut o jena pentru cateva ore. Ca si masura de precautie, ginecologul meu mi-a dat sa iau antibiotic.

Bafta multa si sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos fie ea amniocenteaza ori ba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy


Porumbita vad ca sunt de bine schimbarile de la gradi. Taxa a ramas aceeasi?

Oau, ce avansat e Robert, bravo lui! Bafta cu kineto sa fie cu folos. Dar de ce folositi ghetuta cu talonet la Robert, asa v-a recomandat medicul? La cine ai fost?

Daca gasesti unde sa-l dai la inot sa-mi zici si mie ca si pe noi ne bate gandul sa-l ducem pe Razvi.

Noi suntem mai bine, nu mai muceste, insa mai tuseste. Vedem la controlul de vineri. O sa o iau si pe mandra mica ca vad ca de vreo cateva zile tot isi baga degetelele in urechi, sper sa nu aiba nimic.


aceeasi
pai l-au vazut 2 ortopezi, evaluatorul de la kineto si un doc specilizat pe medicina recuperatorie
e doar taloneta, sa o mutam dintr o incaltaminte in alta


dark noi adunam cu mere si scadem cu pere :)
tare cu summer creatures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Porumbita, deocamdata, tot cu alergia aia e, daca alergie o fi, intr-adevar, azi mi s-a parut ca, in loc sa cedeze (ia Aerius), se extinde.

La gradi nu mai merge.

In rest, e plina de energie, de cand sta acasa, are tendinta de a nu mai dormi la pranz, ceea ce nu prea imi convine, ca imi bruiaza programul de lucru.

In plus, m-a speriat cu o chestie, o fi de la otita, n-o fi, zice ca nu aude. Ea doarme dincolo, in dormitor, eu pun la PC muzica de delfini, ii place ei, si, desi e tare sonorul (pe mine ma deranjeaza stand aici), ea zice ca nu aude. Am facut un test, statea cu tati in dormitor, eu rosteam clar un cuvant aici, in camera mare, tati il auzea, ea, nu, daca o rugam sa repete ce am spus, repeta aiurea, total altceva.

Asa ca, o sa le luam pe rand, repetat exudate, urocultura, mers la urechi, mers la ochi (sta extrem de aproape de TV, o trag in spate si iar merge aproape), mers la alergolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna si de la noi!

In primul rand, La multi ani licuricilor sarbatoriti! Sa ne traiti, sa fiti sanatosi si cumintei!

Porumbita, nu am mai facut ziua Alexiei la restaurant sau la un loc de joaca. Am papat tort si am baut sampanie in familie. Cei de la gradi i-au organizat o petrecere draguta, au adus animatori, baloane, tort si toate cele. Noi nici nu am avut cu cine sa organizam la un loc de joaca sau undeva pentru ca, majoritatea copilasilor cunoscutilor nostri erau raciti. Plus ca eu nu am iesit timp de 2 saptamani din casa: o saptamana cat a fost Ale bolnavioara si o saptamana pentru ca eu m-am imbolnavit. Asa ca am decis sa serbam pe 17 martie, de sfantul Alexie.
Mi se pare ca gradinita lui Robert este foarte ok. Succes la grupa mare!!!
Cami, sanatate! Din cate stiu, cu timpul, suflul dispare.
Dark, imi place sa citesc cand scrii despre sarcina. Iti doresc sa fie o sarcina usoara, o nastere pe masura si un bebe sanatos! Cat despre amniocenteza, nu stiu de sa spun. Daca voi mai ramane insarcinata, avand in vedere si varsta mea, cred ca voi face. Mie hematologul mi-a spus ca, dupa 35 ani, este obligatorie procedura.

Ma pregatesc sa plec la cursurile de sofat. Am carnet, dar nu l-am folosit, asa ca mai fac inca o data scoala. Am niste emotii...

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Selene, uneori otita poate duce la pierderea auzului temporar din cauza lichidului ramas in spatele timpanului. Dupa ce se duce lichidul se rezolva si problema.

Dark, bafta in luarea unei decizii, si eu as face amnio dupa 35, aici se recomanda dar nu este obligatorie.

Porumbita, Aidan inca mai doarme la pranz la gradinita, anul viitor cand va trece in grupa urmatoare nu va mai dormi. Felicitari pentru Robert, el si David al Leditiei sunt nemaipomeniti!!!

Crisspy, ai pus undeva film cu Andruska? Vreau sa o vad si eu! e pe FB? Nu mai am timp deloc pt computer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

seara buna fetele

multumesc mult de rasp referitoare la vaccin
am inteeles deci stau linistita acum

dar PETRA MEA ARE INSUFICIENTA MITRALA
OFFFFFFFF
si e congenitala
cica e o boala de inima rar intalnita congenital vorbind
sunt super suparata
asta e diagnosticul pus de un cardiolog bun din cta
vreau sa merg cu ea la tg mures
offfffff
nu are voie sa faca infectii
tre sa am grija la eventualele operatii sa anunt
sunt varzaaaaaaaaaa

Mergi la inceput