M-am hotarat.............adoptie(87)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui printe

trandafiras, copiii cu - mama - tata ar trebui intr-adevar declarati adoptabili la 30 de zile ...atentie...de la eliberarea certificatului de nastere. Gandeste-te ca un copil lasat in maternitate ..dureaza pana se sesizeaza directia pentru protectia copilului, apoi vreo luna cauta politia parintii, apoi ar trebui primarul sa ii dea un nume si sa-i scoata certificat de nastere, dupa care se trimite dosarul in instanta...asa ca ma indoiesc ca la 3 luni e declarat adoptabil. Imagineaza-ti ca sunt copii ai caror parinti nu se cunosc si stau in spital mult timp...unii ajung la 8-9 luni si n-au certificat de nastere.


Din pacate, chiar daca gasesti bb mic in maternitate se intimpla exact asa cu spune printe, nu poti sa il ai acasa in plasament eventual plasament de urgenta mai devreme de 3 luni.
Eu am o prietena care are doi copii, ambii luati la o luna dupa atestat insa au devenit adoptabili dupa 2 ani si jumatate.
Din pacate asta e sistemul.
Fiecare insa cu norocul ei.
Bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trandafirash spune:

cum sa imi activez Pm ul?cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

irina, cum adica nu intra imediat in plasament? dar imediat dupa ce se naste copilasul unde se duce? ramane in spital 3 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ah, nu citisem mesajul lui printe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!
Azi am fost din nou trista, am picat putin pt k m-am gandit la ingerasul meu care trebuia sa fie marisor, sa gandureasca, sa-l botezam...
I-as fi facut lucrusoare personalizate, i-as fi oferit lui toata dragostea mea.Imi e asa greu fara el...imi e dor de el. Nu-l voi uita niciodata.
Imi pare rau ca va incarc cu gandurile mele, dar...
Asta e viata! Mergem mai departe!
Trandafiras, iti activezi PM undeva in profil, dar nu mai stiu exact.Dc gasesc iti zic.
LettleAngel
Printe, draga mea
Mariribela, Dacris
Irina, nu inteleg exact ce ai vrut sa zici de prietena ta:a luat copiii la o luna dupa atestare, dar au devenit adoptabili dupa 2 ani si jum...adica a luat copii de doi ani si jum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina ma bucur ca esti bine . esti o fata puternica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Trandafirash, si eu sunt la menopauza de la 23 ani, chisturi ovariene, operatii, scoase ambele ovare, tratamente incercate un timp fara rezultat pana mi s-a prescris Logest, un anticonceptional, pe care il iau deja de 11 ani incoace, fara de care nu as mai avea ciclu, care ma ajuta sa duc o viata absolut normala, nu am pb de sanatate din cauza acestui tratament hormonal, dimpotriva sunt super ok. Ma monitorizez anual (control gineco, Papanicolau, echo mamare, etc) si sper sa o tin tot asa, adica bine, ceea ce iti doresc si tie. Nu m-am ingrasat, nu am pb cu ficatul, multumesc lui Dumnezeu, uit ca nu am ovare, ma consider absolut normala.
Sunt mamica de doi copii adoptati superbi, baietel si fetita, ambii adoptati sub un an, fara nici un fel de spagi, poate suntem noi mai norocosi sau poate ca trebuie sa fiti mai optimiste unele dintre voi, acum Victor are 6 ani si Gloria face in curand 3 ani. Sunt perfecti (pentru noi, evident, ca au si defecte, ca oricine dealtfel...), frumosi, iubitori, destepti, de asemenea si faptul ca ei sunt adoptati e 99.9% di timp un detaliu uitat, bineinteles ca viitorul va genera discutii, intrebari, poate tristeti pentru ei cand vor constientiza, dar cu sanatate si iubire sigur le vom depasi pe toate.
Tuturor familiilor adoptive va uram asteptare scurta (care la noi a fost de un an si 2 luni la prima adoptie si de inca 4 ani la a doua, fiindca de la inceput am spus ca vrem si fetita si baiat si ne-am atestat ani la rand pana am reusit), sa aveti noroc ca si noi, de copiii sufletului vostru si sa ajungeti la implinirea pe care o simtim noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Nico, ai scris corect 4 ani??? mi se pare ingrooooozitor de mult. Dar ce copil ati cerut, olimpic la matematica, cu talent la pian?! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Dragele mele,
Un copil mic, abandonat de la nastere in maternitate, devine adoptabil abia dupa 1 an, 1 an si 1/5. Pana atunci el sta, saracutul, in spital, ca sa poata primi spitalul fonduri pt. el. Pt. fiecare copil, spitalul ia cate 800 lei (8 mil lei vechi). Ehhh, din ce sa traiasca si ei, saracii!!!!??? Abia dupa 1 an, 1 an si 1/5 acel copil devine adoptabil. In tot acest timp, Directiile ajung pana la rudele de grd. IV, cu tot felul de declaratii ca renunta la copil, de citatii etc. Daca se renunta la copil pana la rudele de grd. IV, atunci el este declarat adoptbil. Abia de atunci se poate depune profilul lui la ORA.
sCUZE, FETELOR, SUNT LA SERV. SI MA CHEAMA SEFUL MEU.
vB MAI TARZIU.
VA PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30
Irina, nu inteleg exact ce ai vrut sa zici de prietena ta:a luat copiii la o luna dupa atestare, dar au devenit adoptabili dupa 2 ani si jum...adica a luat copii de doi ani si jum?


Cei din spital au obligatia sa tina copilul in spital cel putin o luna juma daca nu doua, depinde de caz in parte. Prietena mea a luat copiii in plasament la o luna de cind i s-a eliberat atestatul de fam apta sa adopte, a avut copiii acasa imediat (copiii avind la momentele respective 2 luni) insa au devenit adoptabili la 2 ani juma. Ce e neclar?

Mergi la inceput