M-am hotarat.............adoptie(87)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Va servesc cu o cafeluta cu lapte!(nu stiu sa pun poze).
Manuelita, ai mare dreptate k ar trebui sa fie mai permisivi cand vine vorba de vazut copiii abandonati, k nu s-ar duce la vizita ca la zoo, s-ar duce familii iubitoare care doresc sa aiba un copilas langa ei.Oricum, multi din cei care nu au habar de cum e cu adoptia, de cum sunt copiii acestia sunt asa...se uita de parca acesti copii ar trebui sa fie nu stiu cum...
Dar sa stii k se pot vizita centrele de plasament pentru copiii mai mari. Eu nu am incercat si nu stiu dc m-ar primi fara interventie.Dar cunosc o familie f cumsecade, cred k am mai zis. Am fost la un centru din judet sa duca daruri de Craciun si le-a placut de o fetita de 12 ani pe care au cerut-o de sarbatori, apoi la sfarsit de samtamana, iar acum fetita este in plasament definitiv. Nu e adoptabila, dar sigur nu o va lua nimeni. Iar ei nu au nevoie de acte ca sa o creasca si sa o iubeasca.Bine, asta e o varianta buna atunci cand deja ai un copil al tau.
Amy, ma bucur mult ca ti-ai convins sotul. Sigur de data asta va fi bine, k deja aveti vechimeeeeee. Dar nu v-au prezentat niciodata niciun copil? Care e situatia la voi? Nu sunt copii? Sunt multe familii in fata voastra? De unde din sud sunteti? Spre est sau spre vest.
Malex Voi ati optat pt copil pana in 5 ani? Si nimic? Si la al doila atestat? Of, Doamne!
Poate curand aflam vesti bine de la fetele cu vechime!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Malex, interesant detaliu, dar ori eu nu stiu cum se aduna, ori ei nu stiu sa socoteasca. Dc aduni copiii clinic sanatos, cu cei du intarzieri, cei cu dizabilitati si cei cu retard, nu bat cu totalul de 93....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

da, nici eu nu inteleg cum au socotit...ca nu prea iese totalul. Numai la aia cu 4 ani, zic ca total 3, dar adaca aduni cati sunt din fiecare catogorie ies 7
hmmm...cam fake statistica asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

pai nu ii aduni. un copil cu handicap poate sa aiba si retard/intarziere. de ex, din cei clinic sanatosi 2 probabil ca au intarziere (64 + 30 = 94)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Asa e cum zice QiaoBing, semnul de intrebare este la 5 ani(poz 2 din tab) unde din totalul de 3 copii 2 sunt clinic sanatosi si 2 cu handicap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Oricum, noua nu prea ne folosesc, k st pt adoptiile internationale. Doar asa informativ, sa vedem si noi cum se fac socotelile...
fetelor, nu mai are nimeni vesti? De cateva luni, dinainte de sarbatori, nimieni nu a mai primit nicio veste.Oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

valentina pe site gasesti mai multe statistici si despre copii adoptabii si despre familiile atestate, pe diverse grupe si categorii.
http://www.adoptiiromania.ro/statistici.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

rapoarte bla bla bla

rapoartele arata incapacitatea lor de a face lucrurile la timpul lor . nu se grabeste nimeni . de ce sa dam pe foc ? sunt doar cativa copii care au nevoie de familii . doar cativa 40.000 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Daca tot sunt in perioada de depresie post-adoptie o rog pe liliana csaki sa-mi treaca si la mine finalizat procesul de adoptie din 2012.
Suntem cu acte in regula inclusiv pasaport de ceva timp, dar eram atat de inversunata ca am uitat sa mentionez.
Multumesc

Mergi la inceput