Ghiocei martie-aprilie2009 *457*Alaturi de IULIA!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Peisajul JAKE este din desenele Jake si Piratii din Tara de Nicaieri (parca asa se cheama). Este pe Disney Junior.

Cat despre costumatie...ma voi executa din nou eu. Sper sa imi iasa. Adica, ii tai un tricou alb (caci asa am vazut in imagine), dar cred ca totusi ii voi pune si pe dedesubt o bluza cu maneca lunga caci nu e de maneca scurt acum. La confectionarea vestei voi avea emotii...Si la cizmulite. Adica le voi face din material nu va ganditi ca ma apuc si de cizmarie.

Ina, imi place programul tau cu Valentin.

Eu am primit invitatie pt 8 martie. Nu prea ma atrage suma si mai ales compania muzicala (o formatie veche, antica si de demult si mai ales de muzica populara, in principal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Salutare tufete!

Mada, felicitari again, sa va traiasca voinicutul si sa fie sanatos!

Noi nu avem planuri nici de Valentine's si nici de Dragobete, n-am niciun fel de dispozitie romanticoasa oricum, asa ca nu cumpar nimic, si nici nu cred ca o sa primesc ceva... Dar tot ma bucur pt fetele care si-au facut planuri, romanticoase sau nu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Felicitari Mada!!! Sa-ti traiasca flacaul si sa aduca numai bucurii!!!

Acu asa dau si Buna ziua!

Ca tot intreba Kea ieri de costumatia copchiilor mei de carnaval, vom face parte din familia pisicilor: Gabitu-TIGRU, Maria-PISICA si ma-sa-LEOPARD(cu fusta scurta). Costumele lor le aveam de anul trecut, inca le mai vine, sunt cam scurte la picioruse, dr au cizme si nu se baga de seama.
Aici Carnavalul incepe de maine cu Joia ia o pauzarilor(nu prea stiu cum sa o traduc), cand acestea ies pe strada costumate si cu "tzoiuri" legate de gat(nu de alta dar sa nu li se usuce gatul de sete) si taie cravatele barbatilor; apoi merg in diferite locuri: Primarie, gradinite, scoli unde canta si danseaza dar si in baruri, Magazine, restaurate unde mai mult beau decat mananca... Pe seara sunt aproape toate bete, la propriu...
Duminica dupa-amiaza se organizeaza Carnavalul Copiilor cu cantece, joculete pt cei mici si dansuri, iar luni defileaza Carele alegorice cu mici si mari...
Cam asa vom petrece noi...

Si apropo de storcator de legume-fructe, eu am unul de la Philips, cu tubul fff larg, de poti baga un mar intreg si apoi vreo 5-6 morcovi deodata. Il am de vreo 5 ani si sunt super multumita de el si se spala si usor si repede.

De Valentin nu prea petrecem...

In rest va pup si Karnaval cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Pun cafeaua si un croissant langa !!


Magdy, distractie placuta !! sa faceti multe poze


Se apropie wkd-ul asa ca sint tare tare happy !!

Aseara am avut in vizita o colega de gradinita de-a Adei, asa frumos s-au jucat 2 ore , nu am avut nicio treaba cu ele, s-au impacat tare tare bine asa ca o sa ne facem vizite saptamanale de acum, mai ales ca stau f aproape de noi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata dragelor,

va invit la o cafea si va doresc o zi cu soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

va flutur pe la nas o prajitura
tocmai ce am gasit reteta si pare promitatoare
http://delly.garbo. ro/articol/Retete-culinare/13293/prajitura-cu-ciocolata-si-nuca-snickers.html?utm_source=newsletter-culinar-20130207&utm_medium=email&utm_content=culinar-20130207&utm_campaign=Newsletter-Culinar
am de gand sa o fac in wk asa ca luni va pot da verdictul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

1. Felicitari MADA!!! Bine ai venit bebe VICTOR!deabia astept poze si povesti...

2. am avut cateva zile aglomerate si inca nu s-a incheiat nebunia dar imi era dor de voi, si mai ales ardeam sa vad ce face Mada.
Crina e tot acasa cu mama, nu a mai facut febra de marti deloc dar are inca muci si tuseste. deseara mergem iar la dr.

3. nu prea sarbatorim valentines day, decat daca se nimereste sa fie Flo acasa si atunci iesim pur si simplu in oras. nu cumparam cadouri.

magdy, petrecere frumoasa!
dodo, ti-am admirat creatiilede storcator nu stiu ce sa iti zic, am unul de cand era C mica, nu stiu cum se numeste dar nu e bun de nimic, ramane jumatate din fruct/leguma nestors.
floric, sper sa reusesti sa realizezi un costum frumos si sa nu uiti de poze.
novus, am avut si noi o perioada in care venea fetita sefei mele si se jucau impreuna. la inceput s-au jucat foarte frumos apoi insa nu stiu ce s-a intamplat ca nu se mai intelegeau atat de bine iar acum C nu o mai vreae adevarat ca venea si destul de des fetita...poate ca asa mai rarut e ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Pupam mai intai pe Mada si pe Victoras. Pana cand stau in spital?

Intai vreau sa va propun un joc si apoi mai vad daca mai am timp sa scriu si altele. As vrea sa spuna fiecare un joc/ o activitate/ o poveste, ceva ce face/asculta copilul cu placere. Nu conteaza ca s-a mai spus sau ca pare banal, poate chiar ajuta pe altii. Eu am impresia ca la noi la gradi nu fac mai nimic cu copiii. Nu le cer marea cu sarea, dar cand mai aud si ca s-a jucat singur 3 ore, ma apuca pandaliile. Asa ca, pana vad incotro o iau, daca il mut sau ba, treb sa fac eu ceva cu el. Si nu prea stiu ce.
Noi facem:
1. Avioane de hartie;
2. Vulcan ( in chiuveta punem un pahar ingust si nu prea inalt, in el bicarbonat sau praf de copt si apoi turnam otet pana erupe vulcanul;
3. Alegem patru obiecte diferite ca forma/culoare/utilizare ( ex: o cana de plastic, o minge mai micuta, o masina, un cub) , intai ne uitam bine la ele, apoi copilul se intoarce cu spatele si eu ascund unul dintre obiecte, iar el treb sa ghiceasca care. Apoi e randul meu;
4. Luam 4 obiecte cat de cat asemanatoare dar de culori diferite( tineti minte piramida/ turnul ala de la Chicco cu cercuri pe ea/el) si pe principiul jocului de mai sus, treb sa ghiceasca care lipseste. Asta e greu;
5. Obiectele de la punctul 3, le bagam sub patura si pipaindu-le, trebuie sa le ghicim. Dar cu asta va jucatu dupa jocul nr.3, ca sa fie deja obisnuit cu obiectele;
6. Luam mai multe perechi de sosete cat mai diferite ca model, culoare, dimensiune, le amestecam bine si copilul treb sa faca din nou perechile la loc.

Cine preia stafeta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Stiu ca tocmai s-a discutat, dar eu as vrea exemple concrete. Daca ii plac povestile, care anume ii place cel mai mult, ca poate nu spun eu ce poveste trebuie de n-are rabdare. Sau daca faceti din caietele de activitati, ce tip de exercitii le plece cel mai mult. Ieri am tras o portie de plans, mi se pare total nefericit copilul la gradi si in primul an nu ai voie sa-l muti. Nici in urmatorul nu-ti garanteaza nimeni ca pri esti .oc acolo unde vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Lui Ian ii plac cifrele si literele; de asemenea, i-a placut, de mic, "sa scrie" Prin urmare, avem multe "materiale" cu cifre si litere: carti de joc, magneti, caiete speciale pentru prescolari, creionul fermecat, marul fermecat, fise. Ii place sa adune, sa scada, sa faca multimi, sa spuna care e mai mare sau mai mic. Sa spuna echivalentul in engleza. Ian numara si socoteste cu orice: masini, bile, creioane etc.
Caietele de activitati care ii plac au urmatoarele cerinte:
-sa gaseasca perechi si obiectul care nu are pereche
-labirinturi
-sa faca multimi
-sa gaseasca deosebiri intre 2 imagini aparent identice
-sa incercuiasca obiectul mai mare/mic/gros/lat/inalt/scund/etc
-sa coloreze obiectele mijlocii/din aceeasi "familie/etc
-sa gaseasca perechi de obiecte mici/mari/mijlocii
-sa identifice obiectele care contin cercuri/patrate/romburi/etc
-sa continue siruri logice
-sa coloreze dupa o anumita logica
-"ecuatii" simple: 5-?=2
-diverse exercitii legate de anotimpuri: de ex sa coloreze cu culoare potrivita frunzele toamna, respectiv, primavara
-sa incercuiasca obiectul mai mare si sa coloreze cu verde obictul mai mic
-sa gaseasca corespondent intre o cifra si un numar de obiecte
-etc. etc (daca te intereseaza, iti mai spun)

Ne jucam cu popicele zilnic. Dar trebuie musai sa cistige. El face si regulile care difera de la o zi la alta. In general, ele are popice galbene si verzi iar eu rosii (ca sint fata :-))) si cistiga cine darima mai multe. Dar ale lui le aranjeaza grupat, ale mele le pune in 3 directii diferite :-) L-am invatat sa faca tabel si sa tina scorul :-)

Jucam carti; avem unele cu cifre si cu "angry birds". Cartea mai mare duce.

Pictam. Ii plac mult desenele facute doar pe jumate pagina pe care o indoim si iese un intreg.

Ii place sa se uite in reviste; uneori, doarme cu ele; are cu Cars, Thomas, Tom si Jerry sau Scooby; sint reviste cu activitati conforme virstei.

In carti-enciclopedii pentru copii ne uitam la imagini si punem intrebari si eu si el.

De citit, ii citesc doar carticele cu povesti in versiune scurta. Varianta lunga i-o spun eu dar fara sa am suport carte.

Cu cartile de joc nou achizitionate -cele cu animale- invatam despre mamifere, care fac oua, care beau lapte, care sint carnivore/ierbivore etc.

La dush il las si o ora: spala, aliniaza masinutele; spala gresi/faianta :-), maninca "frupte" etc.

Il las sa construiasca circuitul pentru trenuri (il si ajut)

Mergi la inceput