Ghiocei martie-aprilie2009 *457*Alaturi de IULIA!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Ilinca, asta e fusta.

http://s598.photobucket.com/albums/tt70/Floric_album/Cristiana%20Botez/?action=view¤t=DSCN7413.jpg

Poze Raru
Poze noi

IULIA va invinge CANCERUL

Rares Rarisel cel mai frumusel



Eeee, asta e altceva, nu e mulaciune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pisigri, este opinia ta si o respect! Mi se pare normal ca fiecare sa decida pentru copiii sai.
Eu nu pot sa nu-mi ridic muuulte semne de intrebare cata vreme cei care semnaleaza pericolul vaccinurilor sunt MEDICI, de diferite nationalitati (adica daca un medic scrie un articol impotriva veccinurilor, cu argumente stiintifice, "nu e sursa credibila, chiar daca e medic" dar daca alt medic scrie un articol "vaccinul salveaza vieti!"- daaa, atunci e credibil?...).
Ca sa nu mai spun ca sunt medici care au recunoscut ca au luat de bune toate informatiile care li s-au predat in scoala despre vaccinuri dar apoi au avut totusi curiozitatea sa studieze mai in profunzime lucrurile si au ajuns la concluzia ca propriilor lor copii le este mai bine fara vaccinuri?
Ca sa nu mai spun ca pediatra noastra cu 36 de ani de experienta considera ca vaccinurile sunt supraestimate si ca de fapt chiar pot avea efecte contrare, imbolnavind si scazand imunitatea? Etc etc.
Eu nu am nimic impotriva ca exista multa lume care imbratiseaza cu convingere ideea vaccinurilor, dar sa nu aduca totusi in derizoriu convingerea altora ca ele nu sunt chiar atat de necesare cum se propovaduieste, caci zau ca nu m-am informat pompieristic de pe blogul Mamei Omida care lupta cu conspiratia mondiala ci am citit zeci de linkuri in 3 limbi + am discutat cu medici adevarati.
Primul cui impotriva vaccinurilor l-am avut citind prospectul celor pe care tocmai le facuse fiica mea...Oare prospectele le scriu tot "bloggerii"?
Tot nu am primit un raspuns la intrebarea care este rostul a trei ture de vaccinare antitetanos la 2, 4 si 6 luni. Si de ce medicii care au studiat ani de zile au facut vaccin antitetanos unui copil muscat de deget de alt copil?
Ma rog, fiecare cu convingerea sa, important e sa fie IMPACAT fiecare parinte cu decizia lui. Cum am fost eu mult timp si cum e cuscra acum e cel mai rau: speriata, nesigura, dand pe rand dreptate si celor pro si celor contra, intrebandu-se "dar daca?...dar daca?..." si nestiind exact cum e mai bine. Eu pana la urma am trecut in tabara anti si eu una nu mai actionez cu vaccinuri asupra ei. Daca va dori sa mearga in Africa sau mai stiu eu unde, isi va face ea cand sistemul ei imunitar va fi deja "finisat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cuscra, buna si intervantia ta

Recunosc, ambele variante ma atrag si ambele imi ridica mari semne de intrebare. In plus, mie imi lipseste prezumtziozitatea de a ma considera suficient de scolita si citita in domeniul medical (AM CITIT si io 1 catralonion de pagini pe subiectul asta dar altii AU STUDIAT zeci de ani ) ca sa consider ca aleg in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mno, sa schimbam tema, ca nu mai intra nimeni;)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Mie imi place si subiectul asta, mai ales ca s-a reusit performanta de a nu improsca / cu noroi.

Crezi ca e cazul sa propun o TEMA pentru diversiune?

Voila:

1. Care e modul PREFERAT de a petrece timp cu copilul/copiii din dotare? 1 singur.

2. Aceeasi intrebare dar legata de partener. Intrebarea se refera la PREZENT, nu la placerile vinovate din trecut, nici la cele pofticioase din viitor

3. Vine primavara. Daca ar fi sa inviti la picnic DOUA tufete, care ar fi acelea?

4. Recomandati un film.

5. Cum actionati/reactionati acum cind copilul refuza sa faca ceva?

6. Ce talent credeti ca are copilul?

7. Ce adevar ascuns ati descoperit de cind sinteti mama?

8. Ce planuri de vacanta aveti?

9. Ce preferati: ciocolata sau vinul?

10. Ce preferati: sexul oral sau "normal"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ilinca, sincer, un medic de familie care isi da cu parerea pe tema vaccinurilor ma impresioneaza cam tot atat cat m-a impresionat fragmentul ala ca de ce vaccinam contra bolii X cand nu au mai fost semnalate cazuri de X de enshpe ani. Dar desigur, nu se intreaba nimeni daca nu cumva boala X nu a mai fost semnalata de enshpe ani tocmai datorita vaccinarii...

Acum eu nu contest volumul de informatie pe care l-ai citit, pun la indoiala doar faptul ca printre acestea erau si informatii care explica strict medical ce inseamna raspunsul imun, ce mecanisme sunt implicate in acesta. Si cred ca in absenta acestor informatii, este foarte greu, ca sa nu spun imposibil, sa judeci obiectiv cat de corecta este informatia prezentata in articolele pe care le-ai citit.

Apoi, un articol stiintific trebuie sa indeplineasca niste criterii si sa fie evaluat si sa fie publicat in reviste de specialitate. Accesul la ele este limitat si in general este scump, nu prea se gasesc online, pe toate drumurile. Babycenter si alte site-uri de informare generala nu sunt dupa parerea mea surse de informatii medicale. Adica citesc si io acolo cum ar trebui sau nu sa arate lohiile mele sau kk de bebelac, insa daca lohiile mele chiar arata naspa, iar caca de bebelac e dubios rau, ma duc la medic, nu mai stau pe ganduri.

Asadar, toata informatia vehiculata pt publicul larg pe tema vaccinurilor mie mi se pare dezinformare. Nevaccinarea mi se pare o moda. Nici eu nu incerc sa conving pe nimeni, nici nu ma agit in sensul asta, fiecare cu copilul lui. Mi-ar placea insa sa ridic un semn de intrebare pe tema asta, celor care sunt convinsi ca vaccinurile-s dracu.

Sincer, ma doare capul de cata lume se autotrateaza. Am intrat pe FB pe un grup al mamelor din iasi. Copil cu hemoglobina 6-7 !!!!!!! si ma-sa nu ii da fier, ca ii da lapte matern pe care tzitzele is produc fix dupa nevoile copilului, si ii mai da si outz si ficatzel de puisor.

Am intrat si pe grupul ala contra vaccinuri, sa vad ce se scrie. M=am ingrozit, cata lipsa de cunostinte medicale, si cum se afirma sus si tare niste aberatii. Persoane care nu au nici o cunostinta de fiziologie, imunologie, anatomie, you name it ! care nu prea stiu ce e aia leucocit si limfocit dar emit niste judecati...

Am mai citit despre ecografiile care se fac ce radiatii electromagnetice si determina leucemii. WTF????? Si sa nu se mai faca eco la copii...in sarcina...sa asculte moasa cu palnia si sa palpeze burta ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Eu, de ex, vin cu informatia babeasca, tocmai pentru ca nu am pregatirea si accesul la sursele stiintifice, despre care vorbea Pisigri.Intotdeauna insa ma rezum doar la ce mi se intampla mie sau celor din jur...Macar sa vin cu o poveste la prima mana.
Doar ca o paranteza, ca nu stiu cum functioneaza partea cu interpretarile in domeniul tau, Ilinca, dar intr-o teza (de ex) validitatea surselor este extrem de importanta. Daca articolul stiintific sau teza nu trateaza "vaccinul in folclorul popular", citarea unor site-uri, bloguri de genul asta are valoarea "zero".

Revenind la babestile mele...Despre tetanos. Intr-o tabara, prin clasa a 6-a, am calcat intr-un cui. Erau niste ladite aruncate in spatele unui restaurant. Pana seara aveam piciorul triplu, deliram, etc. Era pe vremea lui Ceasca, asa ca au venit si primarul si politistul comunei, unde era tabara, la capataiul meu. A venit o salvare m-a dus la spital...perfuzii, nebunii.

Nu zic, ca nu trebuie sa ne punem intrebari. Intrebarile sunt baza evolutiei, ca de la ele cautam raspunsurile. Dar pb e ...unde cautam acele raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata la pranz !!

Hai ca azi nu e zi de relaxare la mine, e foc continuu de dimineata

Pisigri mi-au placut mult mesajele tale !
Si mie sincer mi se pare o moda nevaccinarea, in ultima saptamana am primit o multitudine de mail-uri si mesaje FB, parca s-a demarat o campanie



Ilinco, ma bucur ca esti convinsa 100% si ai reusit sa treci intr-o tabara



Inapreda, multam pt tema , intru cum am o pauza sa o fac !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nu e vorba de MF ci de pediatru. Printre altele a spus ca celor din generatia mea li s-au facut vaccinuri unice, acum se fac cate 4 deodata (!!), ceea ce determina bombardarea sistemului imunitar, il suprasolicita, il face sa cada (io amu traduc in termenii mei ce mi-a spus ea in termeni de specialitate, sa ne intelegem;))). Ca vaccinul facut in maternitate e absolut inutil, ca este groaznic pentru un nou-nascut sa fie atacat asa de cum apare in lume. Ca se acopera multe chestii, cum a fost acel caz de luna trecuta cu fetita care a intrat in coma dupa ROR-ul de la 7 ani, caz pe care Sanepidul a refuzat sa-l raporteze ca avand legatura cu vaccinarea, desi era evident!! Ca multe astfel de cazuri (paralizii, declansare de dermatita atopica, de alergii, astm etc) nu apar raportate ca avand legatura cu vaccinarea, sunt pur si simplu musamalizate. A spus ca a fost la multe conferinte internationale pe tema vaccinarii si ca ea nu recomanda niciun vaccin optional, deoarece inca nu au suficienta vechime sa se stie sigur ca nu au efecte adverse in timp, ca sunt sigure. A spus ca are colegi medici (de alte specialitati) care nu si-au vaccinat copiii. Chiar toti sunt nebuni? Chiar e atat de inofensiv un vaccin care inoculeaza un virus, nu conteaza ca-i viu sau mort si care contine si altele precum formaldehida, mercur etc? Daca vaccinul e atat de safe de ce nu se recomanda sa se faca copiilor care sufera de alergii sau alte boli? Ei au voie sa faca poliomielita sau tuse convulsiva, cu ei nu se intampla nimic daca nu sunt vaccinati? Prospectele vaccinurilor mint? Chiar vaccinurile sa fi eliminat bolile, nu conditiile sporite de viata/ igiena, descoperirea de noi medicamente, antibioticele? Daca vaccinul da imunitate de ce se face cel antipolio de 5 ori pana la 7 ani?! Etc etc. De aia am ratiune sa mi-o folosesc, nu pot sa iau de-a gata chiar tot ce mi se zice pe principiul "argumentum ad verecundiam". "Argumentum ad verecundiam" e un sofism, nu-l pot accepta ca argumentare, ca rationament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si ma opresc aici, fiindca chiar nu vreau sa conving pe nimeni si tind sa fiu luata exact cum ii consideram si eu acum cativa ani pe cei din curentul anti-vaccinare: niste sectanti, paranoici, ignoranti...deci chiar nu v-as condamna daca m-ati considera voi acum asa:))

Mergi la inceput