Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Bunny .. mananc nuci si semninte in prostie... astept sa imi fac analizele si zic.. Acelasi lucru zic si eu cu alimentele .. mananca ce mananc eu, insa selectiv.. daca eu mananc o ciocolata eu ii dau o patratica.. Si nu ii dau alte dulciuri prelucrate, si ciocolata black..

OANA .. asa facea si a mea , deschidea gura.. ma simteam josnic.. ca o minteam , tradam.. de asta am zis ori ma abtin.. ori ii dau sa guste .. si nu mananca mult o jumatate de patratica, sau maxim una ii ajunge pt o saptamana ..

LALI.. noi nu am mancat niciodata gras in casa.. dulciuri mancam de cand ma stiu, pe asuns.. insa mama avea muta grija la alimentatie
Cartofi prajiti.. a mai ascapat la cate unu , de vreo 3 ori pana acum.. acadea i-am dat odata ca ma termina intr-un magazin si i-am inchis gura ::)
Eu nu sunt fan MC .. deloc.. sotu mai scapa la KFC.. gust si eu insa rar... Insa i-am dat pizza :)) si ii place ...

LENA.. eu am acut quinoa gen orez in lapte si cu sirop de capsuni deasupra.. apoi cu lapte vanilie , scotisoara fructe uscate.. aveam impresia ca pun pesti morti pe bot.. deci pt mine ... iac iac iac
Maia nu zice nimic cand te vede ca tu mananci altceva? Elena sare din scaunul ei sa vada ce mananc ..
CU NU.. ziceam ca exemplu.. eu ii zic NU SARI.. de pe masa .. NU te urca in picioare pe masa/scaun... si eu sunt disperata de : atat e de rau (copilul) .. La naiba e un copil ... nu bibelou in vitrina .. Insa am momente in care zic Nu de 10 ori pe secunda: NU in picioar pe scaun, Nu te urca pe dulap, Nu e voie cu cutitul, Nu aruncam apa pe jos.. insa ii explic de fiecare data .. de ce NU.. Nu aruncam apape jos ca ne udam , si apoi racim, si daca racim ne doare capul, mergem la dr si luam medicamente.. etc..
EU nu te vad ciudata .. doar cu mult timp liber ..(adik timp pt MAIA).. sotu nu pretinde mancare, servici nu.. cand eram acasa era altceva.. acum....
EU nu ma adresez tie, credeam ca eu sunt singura care ii da ciocolata..

Sa va spun ca in afara de ciocolata , corn /covrig.. NNU manaca bicuiti napolitane.. etc.. ii dau praji.. dar atat. :)

Mihaela.. pai eu ii dau ciocolata dupa ce se trezeste.. si eu ii iau numai black.. desi mai mananca si alte chestii ca sotu ii mai aduce milka sau heidi.. Kinder o face rosie :)

Rach.. eu cu conservele nu sunt de acord.. dar.. ce sanatoasa e fasolea sau varza... Bomboane de ciocolata..... fura de pe brad si ascundea.. nu stiam eu de ce venea murdara la gura :).. pana am luat bomboanele de la mana ei

Si mie imi ia guma din gura .. insa nu am lasat sa bage in gura.. o tinea in mana si o studia

trimit mesajul ca nu se stie ...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena..pune mana si croseteaza-i una din bumbac :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

m-ati zapacit cu emigrantii.. am deschis citit un articol cum tipa e terifiata e ca are 57 i e umflata.. ii place la 47.. oase si piele.. asa ca papa ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, eu pt cateri am cojit pielita aia de pe bobul de naut. aia baloneaza de fapt. eu nu mai mananc ca mi a fost mult prea rau dupa el..

qinoa nici mie nu mi place...deloc


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ce-a scris o amica azi pe forum despre bona lor de 6 ani de zile(bona la primul copil, si acum bola la al 2-lea)

pe scurt: ieri a fost prima zi in care am inregistrat bona (pe baza un feeling). azi o dam afara. din "fututi ceara matii" nu l-a scos pe Alex toata ziua, in 8h nu s-a jucat nici macar 1 minut cu el, m-a mintit ca a mancat la pranz cand ea nici macar nu a incercat sa ii dea de mancare. si cate si mai cate.
acum plec spre casa, sa ii dau banii si sa ii urez drum bun.
este de 6 ani la noi in casa si ceea ce am auzit a fost un soc total.
la noapte alex pleaca la bunici ... apoi ii vom cauta o cresa si o alta bona pentru a sta cu el dupa cresa, pana ajungem acasa noi.
vom pune camere de luat vederi, candva in perioada cat va sta la bunici.
vreau sa va spun tuturor un lucru: cand aveti un feeling, o senzatie, o impresie legata de copil vostru mergeti pana-n panzele albe sa aflati adevarul.


:((



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Si noi ii vom cauta curand lui Dani bona. Si vom pune camere garantat. Nu ma intereseaza daca bona pare ok sau nu, nu merg pe aparente cand e vorba de copilul meu. Cand a vazut filmuletul ala sotul m-a luat de mana si mi-a zis serios ca ar fi omorat-o pe femeia aia daca ii facea asta lui Dani. Eu nu merg asa departe dar as fi ezitat intre a face plangere penala si a o bate. Si pana la urma, in ciuda dorintei de a o bate pana nu mai stie de ea, as fi dat-o pe mana politiei si as fi facut plangere penala. Pentru ca Dani are nevoie de parinti, nu sa stam in inchisoare pentru ca ne-a luat valul.
In ce priveste gradinita, o sa cautam una privata cu camere de luat vederi. Sau o sa il dam la gradinita de-abia dupa ce vorbeste bine si se invata sa spuna cand cineva ii face ceva rau, fie el copil sau adult. Cred ca si la gradinita exista riscul ca educatoarele depasite de numarul de copii sa incerce sa fie mai dure cu ei. Daca nu au nici un fel de control.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Of Bunny, si ea ce a spus cand i-ati spus hotararea voastra ? Va imbratisez , e greu cand esti dezamagit astfel de oameni in care iti pui toata increderea. Ii pui viata coilului tau practic in maini pentru alea 8 ore, si ea ce face ? In fine, cuvintele sunt de prisos ... Dani nu v-a spus nimic pana acum ? Sau cum a venit feelingul ?

Mihaela, pune camerele inainte sa angajezi bona , la angajare spui scurt si la obiect ca e supravegheata , chiar fara sa stie unde sunt camerele,nu de alta,dar sa nu fie vreuna care se ascunde bine, si cand nu vede camera sa "atentioneze " copilul. Camerele alea rotunde puse pe mijlocul camerei eu zic ca sunt cele mai eficiente,sa nu scape nici un unghi. Si cu sunet neaparat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Of Bunny, si ea ce a spus cand i-ati spus hotararea voastra ? Va imbratisez , e greu cand esti dezamagit astfel de oameni in care iti pui toata increderea. Ii pui viata coilului tau practic in maini pentru alea 8 ore, si ea ce face ? In fine, cuvintele sunt de prisos ... Dani nu v-a spus nimic pana acum ? Sau cum a venit feelingul ?

Mihaela, pune camerele inainte sa angajezi bona , la angajare spui scurt si la obiect ca e supravegheata , chiar fara sa stie unde sunt camerele,nu de alta,dar sa nu fie vreuna care se ascunde bine, si cand nu vede camera sa "atentioneze " copilul. Camerele alea rotunde puse pe mijlocul camerei eu zic ca sunt cele mai eficiente,sa nu scape nici un unghi. Si cu sunet neaparat .


nu, nu de noi e vorba, de o colega de la fulguleti care ai are un bebe...de 20 de luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali: Eu am inteles ca nu era bona lui DBunny ci a unei prietene. Mie cel mai dificil mi se pare sa gasesc niste locuri unde sa le ascund. Noi, mai ales in sufragerie, avem f putin mobilier. Traim ca spartanii. Am zis ca ne vom lafai cand scapam de credit, pana atunci, strangem din dinti si achitam anticipat tot ce putem. Dar pentru Dani, nu se aplica chestia cu traitul ca spartanii, evident.
Apropos de Dani, ma bate gandul sa ii luam aquadoodle. Ca si el ar mazgali peste tot si nu il las asa ci doar pe hartie. Dar mi se pare dificil sa il tot restrictionez asa. Cu ala nu ar putea practic sa faca praf peretii si altele dar s-ar juca fara sa-i iau din mana "creionul".

Mergi la inceput