LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

bb_yasmi- da, e tare cuminte. Eu sunt mai zuzu asa, ...mi-ar place sa se catere, sa sara, sa faca pozne...zau va spun

Aseara ii citeam povestea cu fluierasul fermecat, ..ca dehh, isi alege din biblioteca ei ce carte posteste, si pe aceea a dorit-o, ...in timp ce-i citeam, ...ii spun ca fata care traia la palat era tare trista, ..si ea repeta...''tista'', ...eu ii spuns, da mami uite in imagine, e trista, ...e suparata la care I incepe sa imite un plins de 2-3 secunde, si imi repeta..e tista mami...am ramas paf... si la final, ...fata era bucuroasa ca s-a maritat cu printul...si I incepe sa-si manifeste de data asta bucuria, dar cu cun zimbet si un ras fortat...adica, sa-mi arate cum zimbeste si rade fata... Asta a inteles ea din poveste, ..la inceput fata era tista, si la final bucuroasa, ..zimbitoare

De cand scriu la mesajl asta...s-a trezit I intre timp, am adormit-o la loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

catank bravo ei!!! eu ma minunez cand aud de copii asa cuminti...eu nu am avut parte de niciunul sa fie linistit. le-au avut in schimb pe ale lor parti bune: vorbit ff devreme, mers ff devreme, I a renuntat la pampers singura devreme....etc..etc...ehee acu' nu le putem avea pe toate

strumf, cam liniste pe aici fara tine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Noi am ajuns acasa acum de la munte, cam urata vremea, lapovita si ninsoare a fost azi, nici nu se prea putea schia ca era tare vant si n-a mai mers telecabina, era cat pe ce sa raman cu pitica pe la cota 2000 cat tati se dadea cu placa noroc ca m-a vazut nenea ala cu copilul ca umblam ca bezmetica cu saniuta si a iesit sa ma strige ca e ultima telecabina care coboara spre Sinaia!

Am pus-o pe L adormita in patut, nici n-a clintit, asa ca am timp berechet acum, putem chiar sa vizionam un film, spre deosebire de serile obisnuite cand numai pe la 12:30-1:00 a.m. se culca L

Yasmi n-am facut nicio poza cu burtica, dar o sa-l pun pe sot sa execute, oricum e mult mai mare decat la L; si ca tot zici de greutate, L are 12.5 kg si cam 86cm, e bucalata bine toata lumea zice ca e grasuna, nici nu stiu cu ce se intretine ca de alaptat n-o mai alaptez de peste 2 luni, iar mesele ti-am zis cum sunt

Astept si eu mamicile sa-mi raspunda in legatura cu vaccinul si imunizarea: Anda, Ina, Felicitas, Mada, Yasmi??

Catank te-ai gandit si sa-i faci vaccin antipneumococic daca tot o dai pe I la gradi? Mie mi-a recomandat MF sa-i fac PNEUMO23, o sa vad ce parere are si pediatra. Si mie mi-a zis tot MF sa-i dau un siropel First Defense cica e scumput dar bun, e cam 150RON, tot asta ti l-a prescris si tie? Daca nu mi-a zis ca e bun si Septilin de la Himalaya.




NB!




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!!!
Am ajuns si noi de la petrecere . A fost tare frumos, copii multi si mari si mici, eu aproape n-am avut treaba cu ai mei. S-au jucat f frumos amandoi, sunt asa mandra cand ii vad ca interactioneaza frumos cu copilasii . Doar Cata s-a contrat putin cu sarbatoritul care a vrut sa o mangaie si avea mana cam grea , apoi o tragea de varful de la dres si nu-i placea, se urca in varful patului si spunea"sunt supalata" Apoi s-au alergat, ascuns facut cu-bau cu piticul. A fost si un piticel de 5 luni pe care la- iubit foarte tare Cristi, l-a pupat mangaiat, i-a dat jucarii, vroia sa-l ia in brate, sa-l aseze langa el pe pat...este foarte dragastos cu copii mici. Cata daca ma vede in brate cu copii mici e geloasa..Cristi nu Cand voi primi poze de acolo, am sa va pun si voua s avedeti.

yvy, noi nu am facut vaccinul, desi in primul an am regretat ca nu l-am facut. Happi zicea ca e foarte incantata ca l-a facut dar nu mai stiu daca i-a facut si mariei sau doar lui Andrei. Acum le dau la copilasi, la recomadarea med, o "schema de imunizare" scumpaaaa...Alvityl Defenses care contine echinaceea, propolis si vit C (50 RON sticluta care m-a tinut cam 10 zile..le dau la amandoi) si Colostru cu probiotice 150 rON flaconul din care inca mai am...este un praf care se amesteca cu apa/lapte/suc de fructe .
Cata este foarte bine, insa lui Cristi taman azi i-au aparut niste mucisori...
Anul trecut pe vremea asta, dupa racelile care le-au avut, Catalinei i-am dat Minimartieni sirop, iar lui Cristi Ursuleti cu echinaceea si separat bombonele cu vitC si propolis - deci acelasi lucru ca si acum..nuami ca mai ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

yvy nu mai retin intrebarea , era cumva despre siropele de imunitate?? eu nu i-am dat nimic lui L inafara de vit C , nici un vaccin suplimentar (nu sunt de acord cu ele). acum de vreo 3-4 zile am inceput sa le dau dimineata polen+miere+propolis. fac o cura de 6 sapt.
astept pozicile!!!
am reusit sa il cantaresc, masor si eu k lumea pe L. are 94 cm si 14,300 gr gol pusca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvy, am citit prospectele Alvityl are Echinaceea augustifolia si echinaceea purpurea, iar Ursuletii au doar echinaceea purpurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda15

Si mai am o intrebare si plec

Ce parere aveti de metoda Montessori? Noi avem in Timisoara gradi Montessori si scoala pana la 12 ani cu toate acreditarile posibile. Ma tenteaza sa-l dau pe Alexandru dupa varsta de 3 ani desi e foarte scump, dar daca merita ne-om descurca.
Concret, as vrea sa stiu daca aveti sau cunoasteti copii care invata dupa metoda Montessori si cum s-au dezvoltat urmand principiile acestei metode?



fericita de Alexandru (11.04.2011)


eu am cochetat cu metoda asta insa nu pot sa-i duc ca nu ma descurc cu transportul..
am avut in schimb o colega care l-a dat pe fisu si nu s-a adaptat, intr-un final la mutat..
si mie mi-ar fi teama apoi cu integratul intr-un regim de statdar eu zic ca merita riscul, stii cum se zice temelia sunt cei 7 ani de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Miki, eu ziceam de chinuiala aia cu buna ziua de nu am inteles-o, dar eu zic s-o lasam asa cum a cazut , si la mine si la tine cat despre gard, ahhh... pe afara e vopsit si inauntru leopardu glumesc, dar cam aici bate ideea, mi-am auzit multe in spate, pe fata ma pupa si ma iubeste multa lumea, dar pe la spate sa te tii, eu oricum m-am invatat si ignor, chit ca-s despre familia mea si copilul meu, care habar nu am de ce se leaga de el , dar na... unii n-au treaba! plus ca cel mai tare m-am suparat cand unele persoane nu aveau ce manca si au servit ceva, sa nu spun mai urat, legat de donatiile pe care le-am facut.., de parca cineva imi tine mie evidenta banilor, intrari/iesiri, stie cineva cate donatii fac eu spatamanal/lunar???.... ca de ce am ajuns sa fac asta, nu am sa spun ce, ca bla bla... m-a luat cu rau ?! frate, daca nu vrei si nu poti, mai bine tacii naibii din gura, decat sa mananci la rahat turcesc



strumph, sicer nu mi-a picat in nici un fel mie..doar mi-am spus parerea si mi-o sustin, sincer nu ma deranjeaza, mi-e egal cu lista sau fara lista
sunt o persoana deschisa , o sa am o vorba buna oricand pt oricine intra aici, mai mult sau mai putin..daca sunt pe faza bineinteles ca am si eu perioadele mele cand nu intru, ca n-am timp sau chef
nu-mi place nici chestia asta cu zbarlitul ca e gradina noastra si am pus proprietate noi pe ea bla bla bla..eu personal o vad ca pe un site public la care oricine are acces, fie el de citit sau de scris..iar noi in momentul cand am intrat am stiut asta si am acceptat-o, deci nu vad indignare de ce unul citeste si nu intra..e dreptul lor cum este si al nostru sa scriem, fiecare ni-l exergitam cum vrem..
nu am preferinte, nu-mi plac jocurile astea, am respect pt fiecare in parte..nu sunt genul care sa barfesc, sa sar la harta, nu am facut-o niciodata, nu-mi plac intrigile, certurile..sunt de parere, si pana acum m-a calauzit in viata, ca daca nu dai ocazia, nu se ia nimeni de tine...niciodata nu m-am nimerit in mijlocul sau sa fiu cauza unor rautati, barfe,etc..nici nu stiu ce-s alea si nici nu vreau sa aflu, nici eu si nici familia mea..probabil de aceea de mica n-am avut prietene, poate o sa vi sa para ciudat, dar eu nu am/avut grup de prietene cu care sa barfesc, sa ne certam/impacam, etc.. eu am avut prieteni buni numai baieti nici macar in copilarie..
cam asta e ideea, stiu ca lumea nu e perfecta si sunt si oameni rau-voitori, insa eu n-am oki/urechi pt ei..si am si celalalt obraz sa-l intorc daca au de gand sa jigneasca.. de aceea nu pot sa inteleg rautatile, vorbele de care spui pt ca pt mine nu exista..
am ajuns slava domnului la varsta asta sa fiu impacata cu mine si cu familia mea, am sufletul deschis, nu stiu cum sa explic mai bine, dar pur si simplu ma simt atat de bine cu mine asa cum sunt.. daca sunt luat de prost, cu atat mai bine, pierderea lor..tot eu ma simt in castig..
sper ca m-am facut mai bine inteleasa acum, nu era nimic personal, mi-am expus ideea doar la topicul respectiv..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Eu am uit dupa masini....micuta, drafuta si sa consume putin , asigurarea mai mica, impozit, etc
Ce am gasit pana acum ar fi: opel corsa, mercedes clasa A, seat,skoda fabia, ford fiesta, alte ideei???? Nu imi plac vw polo, lupo chiar daca sunt firma buna. Imi plac cele frantuzesti peugeot, citroen dar nu sunt de viata lunga :) si sunt scumpe de intretinut.


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



eu nu ma priocep la sfaturi de masini, iar pt al meu nu exista decat o marca, alfa romeo insa si mie mi-ar prinde tare bine una, orice ar fi ea..si cu o dacie ma multumesc insa inghit in sec si mai astept un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Offf la ce a dus un simplu gand spus ”cu voce tare„ . Nu am vrut sa se ajunga aici si in nici un caz sa ne suparam una pe alta. Nu am intrebat care sunt preferintele vostre sau altceva ci doar ...bla,bla, bla, nu mai are rost ca deja m-am necajit rau cand am vazut ce a putut iesii din vina mea. Imi cer scuze !




Eduard Andrei 02.04.2011



eu nici macar n-am retinut ce ai zis, asa ca stai pe pace

Mergi la inceput