A te baga sau a nu te baga...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc pt ultimul tau mesaj, Alice, asa ceva asteptam e, si de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:


Astept de 3 zile telenovela si cam stagneaza.

Draga XIO, dar spune-i draga odata nevestei, nu ne mai tine atat pe jar! Ce atata filosofie, "sa ii spun, sa nu ii spun"? Daca TU vrei sa ii spui, pai spune-i! Nu te mai justifica in nici un fel. Ca tii la el/ca nu tii prea tare, ca o cunosti pe nevasta/ca nu stii prea bine ce e in familia lui, ca sunt discreti/ca i-ai prins in baie, ca are IQ mare/ca nu stie sa isi managerieze viata, ca ... /ca ....

Ah, de fapt nu e vorba daca sa ii spui nevestei, ci daca sa vb cu el ... ce?

Daca as avea un amant, cel mai tare m-ar enerva ca prietena mea cea mai buna sa imi tina teorie despre cum gresesc. Ca si cum as fi un copil mic si nu as putea constietiza singura la ce riscuri ma supun. Ca si cum ar trebui sa cer voie comunitatii daca sa am o mica "romanta" sau nu! Chiar, poate i-as cere prietenei ma "acopere" intr-o zi. Daca este prietena mea, ar trebui sa tina cu mine. Si daca eu vreau sa risc, ea, ca prietena, ar trebui sa ma accepte asa cum sunt si eventual sa ma tina de mana cand voi cadea. Ma astept ca ea sa fie prietena mea nu a barbatului meu. Daca relatia mea extra va duce la divort, as vrea ca prietena mea sa fie alaturi de mine, nu sa ma "frece" cu ce am pierdut si ce "proasta" am fost. Dar ... tu nu esti chiar cea mai buna prietena a lui. Sau da? Defineste-te!

Dar draga XIO, just do it! Din prisma personala, pentru tine esti mai importanta TU insati. Este mai important sa iti satisfaci nevoile tale inaintea nevoilor prietenilor tai. Nevoia TA personala este nevoia de a-i vorbi acestui barbat. Pai descarca-te! Fa-o! Vorbeste-i! Iti esti datoare tie cu asta.

Ma duc sa pun de popcorn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Xio, am vazut atatea tzatzisme cand am lucrat la firmele din Romania... nu m-ar mira ca cineva sa-si bage nasul in viata colegului si sa mearga sa-i spuna familiei ce face el pe langa lucru.

Dupa ce-am plecat din Ro am aflat ca aveam colege care veneau mai devreme la lucru ca sa-mi citeasca emailurile personale, ca intre timp descoperisera ce parola aveam eu la emailul personal. Au facut asta mai mult de un, zi de zi. N-am inteles niciodata ce cautau, probabil ca faceau asta la mai multi, nu numai mie.

Cand o sa-l ai acasa pe "the right one", cu IQ-ul mare, daca asta admiri la un barbat, n-o sa ti se mai para seful sexi. O sa ti se para libidinos daca-ti face avansuri. : )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Hai, ma Alice, ce-s verdictele astea? Parca daca ai acasa barbatul ideal ( pt tine), iti pui marama-n cap, ochelari de cal si n-ai voie nici sa mai privesti catre alt barbat. Nu inseamna sa sari pe orice barbat care ti se pare nu stiu cum, dar sa mai admiri un altul o data la 5 ani nu face rau niciunei relatii, dimpotriva chiar. Dar asta e alta discutie.
In orice caz, nu se cheama ca esti indragostita de orice fiinta masculina de care itj pasa intr-un fel sau altul. On topic,, raman la aceeasi parere: xio, daca ai deschide gura te-ai linisti pe tine si doar pe tine, n-ai aduce un beneficiu situatiei. Lasa-l sa traiasca cum ii vine. Dar nu-l mai acoperi nici in cel mai banal mod in fata nevestei, tot rau faci. Pana la urma, omul sa-si asume ce face, nu sa se bazeze pe rusinea altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu e bre chiar asa. Iar deviem subiectul dar ...

Uite eu am acasa un barbat super sexi, care mi se potriveste ca manusa, aventuros, romantic, calm ca un neamt ce se afla, generos, familist si asa mai departe. Si il iubesc si apreciez, practic mi-a pus Dumnezeu mina in cap cind mi l-a scos in cale. Na ... Si cu toate astea nu pot sa nu observ ca X sau Y e sexi sau atragator sau interesant. Doar constat, nu ma intereseaza, dar observ, ca nu am orbit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

XIO, esti (inca) FOARTE tanara. Si (inca) ai impresia ca viata e alba sau neagra, fara nuante de gri. Asta nu e nici pe departe o critica, e doar o constatare.

Sfatul meu: priveste in jur cu atentie, ia aminte si poate iti va folosi mai tarziu. Nu comenta, nu spune nimic, pe scurt nu e treaba ta (fara rautate ti-o spun). Experienta m-a invatat ca-i mai bine sa nu spui niciodata niciodata si ca trebuie sa ai grija ce-ti doresti, ca poate se implineste (as vrea sa fie o gluma, da nu e).

Si ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile cu adevarat cand esti casatorit, iti dau primul exemplu care imi vine in minte: la mine la serviciu sunt 14 angajati, toti casatoriti. Dintre ei, stiu SIGUR ca 10 au inselat, inseala sau au fost sau sunt inselati. Dar isi continua casniciile, fericite sau nu, pentru ca o casnicie n-are neaparat legatura cu fericirea, mai ales daca exista si copii la mijloc. Ca e bine sau rau, nu are importanta, important e ca viata e, de obicei, tare complicata. Stii care sunt cele mai realiste filme? Telenovelele...

B.

PS: In adolescenta, zici ca-i sexi barbatul frumos. Pe la 25-30, iti imaginezi ca e sexi un IQ mare. Dupa 40, te cam doare undeva de IQ-ul barbatesc... Barbatii, in schimb, nu considera niciodata ca e sexi o femeie cu IQ mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

filme? Telenovelele...

PS: Barbatii, in schimb, nu considera niciodata ca e sexi o femeie cu IQ mare.



Cum?Barbatii sint superficiali?Ce veste mi-ai dat.Groaznic!
Ramin la parerea mea ,totusi ,ca barbatii trebuie sa fie inalti ,destepti si cu bani si dupa 40 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Cum?Barbatii sint superficiali?Ce veste mi-ai dat.Groaznic!
Ramin la parerea mea ,totusi ,ca barbatii trebuie sa fie inalti ,destepti si cu bani si dupa 40 de ani.

dulcetica


Pai depinde ce vrei sa faci cu ei. Daca vrei sa te mariti cu unul, da, trebuie sa aiba mai multe calitati. Daca nu vrei sa te mariti (statistic vorbind, probabil ca dupa 40 de ani esti deja maritata cu unul, eventual inalt, destept si cu bani), nu vad ce relevanta au banii, IQ-ul si, la o adica, chiar si inaltimea (da aici depinde de gusturi).
Iar eu n-am zis ca sunt superficiali, am zis doar ca nu-i excita un IQ mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NoUserName spune:

Ok, eu cred ca am inteles de ce Xio a vrut sa vorbeasca cu omul. Nu ca i-ar fi placut ca amant, nu ca i-ar fi fost prieten apropiat ci pur si simplu pentru ca e un om pe care, intr-un fel, l-a apreciat. Prin "apreciat" inteleg comunicativ, sociabil, capabil sa poarte o discutie, cu care poti sa joci un fotbal, o gramada de motive pentru care o persoana poate sa-ti fie agreabila fara insa a avea vreo conotatie romantica sau sexuala. Probabil daca respectivul ar fi fost femeie, ar fi procedat la fel. Deci pentru mine n-are nicio legatura cu tzatzismele sau romanismele de care s-a tot discutat mai sus ci doar cu faptul ca se simte prinsa undeva la mijloc: fara voia ei a vazut ce se intampla si tot fara voia ei asista la scene deranjante. Intr-o atare situatie, mi se pare corect sa vorbesti cu omul in sensul de: uite, nu ma intereseaza ce faci tu cu fatuca aia, dar nu ma mai pune pe mine in situatia de a ma simti prost, atat in fata voastra cat si a lu' nevasta-ta, ca nu-mi esti atat de prieten incat sa mint pentru tine.
Dar, Xio, ai evitat, intentionat sau nu, a doua intrebare: el cum a reactionat? Ti-a multumit ca i-ai deschis ochii sau s-a simtit deranjat de discutie si ti-a spus ca o sa fie mai discret?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Eu as discuta doar cu fiu-meu daca ar face asa ceva, mi s-ar parea etic sa-l trag de maneca sa-i reamintesc ca nu e bine ce face, dar cu nimeni altcineva.

apoi conteaza si cum aduci discutia, ca la prima vedere pare o "judecata" nicidecum un ajutor. poate asta si e. eu daca as avea o aventura si m-ar lua Xio departe (presupand ca mi-e prietena buna), as trimite-o la plimbare. daca am chef sa discut cu ea despre problemele mele (ca mi-e prietena), discut cand doresc eu...si daca doresc. daca nu discut, atunci nici ea sa nu o faca.

Mergi la inceput