Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

Hop si noi. Ne pregatim sufleteste, de fapt mai mult eu, pentru primul vaccin al veveritei,maine la 10. Deja imi plange inima de mila ei, offf,sper sa treaca repede si sa nu reactioneze prea urat.
Dupa noul trend cu papat manutele, noi o facem la greu, cauta mereu sa le apuce, isi mai si trage cate un pumnisor in cap sau peste ochi si fetelor a mea baloseste la greu.nu exagerez, ii curge din gura non-stop, stau cu baveta in mana sa fiu pe faza ca altfel schimbam pijamalele din ora in ora.
De batista bebelusului stiam si eu ca nue recomandata sub 3 luni pt ca este mult prea agresiva.
ANGELIQUE ma bucur nespus ca e bebi mai bine, sa ne tii la curent cu rez la analize. Sanatate multa.
MENA ce a crescut Gabriel, a facut si el un pic de falcute.
BIOANA si Irina e o dulce si o ochioasa.
A.C. ma bucur ca au trecut bubitele. Petrecere frumoasa la botez!
BUBU si voua la fel. Tot asa frig e la voi?
ASCHIUTZA daca m-as lua dupa retetele nemtilor as ramane nemancata. oricum sunt disperati dupa carnati,cartofi si merein orice combinatie, asa ca ramanem la bucataria romaneasca, si eu stau f prost cu timpul pt gatit , mai ales ca Raissei incerc mereu sa-i fac o mancare calda ca daca ar fidupa mine as manca numai sandwich-uri, dar nu se poate.
Noi azi am iesit pt prima data cu fata din oraselul in care locuim, la vreo 40 km la mall sa mai cumparam hainute, m-am uitat si dupa ceva pt botez pt amandoua fetele dar nu mi-a placut nimic asa ca vom lua pe ultima suta de metri din Romania, in schimb eu m-am mai pricopsit cu o rochita, un sacou si o fusta, deh, reducerile astea, , si sunt happy ca am ajuns la masura mea dinainte de sarcina, 36
va pup pe toate si va doresc o noapte linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ela, multzam de idei

Adriana, sotul meu e exceptia de la regula nemteasca: nu ii plac cartofii. Drept care eu ii maninc cu ajutorul ocazional al fiului. Iar pt sot am nevoie sa fac mincaruri cu orez, cu paste sau cu galusti (pe care le cumpar de-a gata ). Iar lui daca nu ii pun carne in fata parca ii pun vint . Asa ca alternez retele pt silueta mea cu retetele pt foamea lui... In schimb cirnatii ii plac .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

imi vine sa plang de nervi... ieri am inceput sa ii dau iar fier; azi nu mi-a dormit deloc de dureri de burta si de agitat ce a fost; cum Doamne iarta-ma are el anemie, alaptat exclusiv fiind, iar eu nu am? iau cantitati industriale de fier doar o ajunge si in lm...nu se presupune ca lm e "personalizat"? aaa si a facut iar kk cu mult mucus:(((

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Aschiuta, iti da fata o reteta super bunaciune- daca sotul tot e amator de paste:), e rapida si bunaaaaaa (e o reteta italiana)

1.Fierbi 400 gr paste (eu pun macaroane, de regula); le clatesti si le lasi la scurs.
2.Incalzesti cuptorul.:)
3.Intre timp, tai marunt, cubulete, 2-300 gr sunca presata si 200-250 gr cascaval (sau, mai rapid, eu folosesc cascaval deja ras, din acela la punga, pt pizza)
- amesteci 4 oua cu 5-6 linguri smanatana, sare +piper.

Pui pastele in tava yena (unsa cu unt), adaugi peste ele sunca taiata cubulete, presari din greu cascavalul ras, pe toata suprafata,adaugi amestecul de ou batut cu smantana-peste tot, mai arunci cateva felii subtiri de bacon,sau sunculita presata pe deasupra si dai la cuptor 30 min.E rapida si buna buna buuna!

pup fata, spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Mena mi-e groaza si mie ca o sa trebuiasca sa ii dau fier.Pupam pe Gabriel sa ii treaca crampele.

Reteta pt cine a cerut scz ca nu am retinut.
ceapa,morcov taiat rondele,ardei gras,cartof,o cana orez ,sos de rosii,bucati de carne cruda,ulei un picut mai mult,patrunjel le ameste#259;i pe toate si le dai la cuptor.apa pui cat sa acopere tot,cand crezi ca s a fiert cartoful adaugi si sosul de rosi,mesteci un pic sa nu se prinda de tava de preferat de yena si mai adaugi apa calduta si dai la cuptor iar.E gustoasa,eu am facut ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

eu cand fac papa tai toate legumele le pun in farfurii,scot tot ce imi trebuie asta cat dmoarme Stefanut apoi dau drumul la aragaz si mergem in dormitor.Si merg si pun ingredientele repede si vin inapoi nu dureaza nici jumatate de minut.Mai ales la ciorbe procedez asa si la cele care nu necesita sa le mesteci intruna.Usa o las deschisa si aud orice scancet în jumatatea aia de minut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angelique,mamico, de ce nu dormi la ora aia asa matinala?
Eu dupa ce am scris mesajul cu reteta am scris unul lung pe care l-am pierdut si am zis ca renunt, asa ca acum ca iar sunt in fata calc., scriu scurt:

si bebelusii vostri isi pierd perisorul?ca la N a inceput sa cada mult, zici ca naparleste.Daca nu as fi citit ca asta e normal pana la 6 luni, fiindca isi schimba parul, m-as fi speriat.Dar:la ai vostri cade?

azi noapte si-a facut o super zgarietura cu un coltisor de unghie pe care il vizam pentru taiat la prima ora:(Am zis ca mor cand l-am vazut, saracutul, toata ziua l-am, blescait cu galbenele, poate se mai repara un pic,e fix in jumatea obrazului:(

Mena draga, linisteste-te, de regula se spune ca fierul nou introdus da dureri de burtica.Poste totusi e prea mult pentru el??

Eu cred ca daca i-as acoperi manutele m-ar bate:) copilul asta nu a tinut mainile sub ceva nici un minut, de cand s-a nascut, nu suporta.Le tine sau pe langa urechi, sau sub cap, sau ca avionul, laterale, relaxat-asta cand doarme.Daca nu, le are pe post de morisca, nu stau nici o secunda.Macar nu isi mai da in cap si peste fata, cum facea in primele 6 saptamani si plangea, ca se lovea rau si il durea, chiar daca avea manusi..

Adriana multumesc frumos, Doamne-ajuta, sper! ca am niste emotii cat casa si da, inca e frig,sunt -13 gr acum,sa vedem ce o fi in weekend..

AC

e 23.11, greierele meu doarme in aceeasi pozitie de la ora 19.15.. Colicii au durat doar doua ore noaptea trecuta, insa l-au lovit si in dupa amiaza asta, saracutul..Cand scapam de ei ma imbat!

va pup, dragelor, sa aveti o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Bubu, am scris si eu acum cateva zile de perisor, dar cred ca a trecut neobservata...da, si noua ne cade, muult...A inceput cu cateva firicele pe cearceaf iar acum are pete golase pe cap...naparleste si Victor. Si eu stiu ca e normal, am intrebat-o si pe pediatra.
Sa aveti o zi frumoasa sambata si cat mai calda!
Azi noapte Victor a fost treaz de la 2 la 4!!! A dormit de la 8 seara la 2, apoi s-a trezit pt. papa si l-a apucat veselia, radea si avea niste ochi maaari, si uite asa ne-am plimbat prin casa pana la 4 cand, obosita fiind (imi era teama ca-l scap din brate, plus ca e si destul de greut) l-am luat cu noi in pat. S-a foit cat s-a foit si greu de tot dar a adormit, pana la 7...Acum e 13.40 si doarme de vreo 2 ore...cred si eu ca ii e somn. Nici ieri peste zi n-a dormit deloc...s-a acumulat.
Multumim de retete, si eu sunt in pana de idei ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Angelique,mamico, de ce nu dormi la ora aia asa matinala?
Eu dupa ce am scris mesajul cu reteta am scris unul lung pe care l-am pierdut si am zis ca renunt, asa ca acum ca iar sunt in fata calc., scriu scurt:

si bebelusii vostri isi pierd perisorul?ca la N a inceput sa cada mult, zici ca naparleste.Daca nu as fi citit ca asta e normal pana la 6 luni, fiindca isi schimba parul, m-as fi speriat.Dar:la ai vostri cade?

azi noapte si-a facut o super zgarietura cu un coltisor de unghie pe care il vizam pentru taiat la prima ora:(Am zis ca mor cand l-am vazut, saracutul, toata ziua l-am, blescait cu galbenele, poate se mai repara un pic,e fix in jumatea obrazului:(

Mena draga, linisteste-te, de regula se spune ca fierul nou introdus da dureri de burtica.Poste totusi e prea mult pentru el??

Eu cred ca daca i-as acoperi manutele m-ar bate:) copilul asta nu a tinut mainile sub ceva nici un minut, de cand s-a nascut, nu suporta.Le tine sau pe langa urechi, sau sub cap, sau ca avionul, laterale, relaxat-asta cand doarme.Daca nu, le are pe post de morisca, nu stau nici o secunda.Macar nu isi mai da in cap si peste fata, cum facea in primele 6 saptamani si plangea, ca se lovea rau si il durea, chiar daca avea manusi..

Adriana multumesc frumos, Doamne-ajuta, sper! ca am niste emotii cat casa si da, inca e frig,sunt -13 gr acum,sa vedem ce o fi in weekend..

AC

e 23.11, greierele meu doarme in aceeasi pozitie de la ora 19.15.. Colicii au durat doar doua ore noaptea trecuta, insa l-au lovit si in dupa amiaza asta, saracutul..Cand scapam de ei ma imbat!

va pup, dragelor, sa aveti o zi buna

!Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)


Si noi naparlim, nici o grija. La Nati ma speriasem si eu ca o spalam in cadita de la masa de infasat si dupa ce scurgeam apa ramanea o gramada de pufulet in cada. E absolut normal sa cada, desi nu se intampla la toti. Au unii niste plete la o luna ca nu-ti vine sa crezi :)
Cat despre unghiute, mare grija. Sunt tare ascutite, si oricat le-am taia, tot ramane un coltisor cu care sa se zgarie. Sara mea s-a zgariat pe ochi intr-o seara si nu il mai putea tine deschis. Si lacrima. Si a stat asa cu ochii inchisi pana dimineata, indiferent ca era treaza sau nu. Pana dimineata se rezolvase.

Si.. Buna dimineata! Ca am uitat sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Wow ce de retete super.
Daca va plac chestiile mai condimentate, eu mai fac repede mancare gen orientala: prajit legume congelate in putin ulei si sos de rosii, amestecat cu orez fiert sau paste de orez, trantit un ou si prait impreuna, asezonat cu sare, piper si curry. Cateoata mai pun inauntru si fasii de pui sau vita fripte si gata. Masa e servita.
Saaau pun felii de carne in tava, torn un borcan de zacusca peste, niste apa si niste condimente si bag la cuptor. Iese un sos de te lingi pe degete.
Sunt experta la gatit viteza pentru ca urasc sa stau in bucatarie.

Emei nu-i cade inca parul (nici nu prea are de unde) si nici la nas nu se scarpina.

Azi noapte a fost pt prima oara cand a plans noaptea in loc sa doarma. A dormit de la 10.30 pana la 3, apoi de la 3.30 pana la 5.30, apoi s-a trezit in plansete la 6.30 si de atunci suntem la a treia masa deja. A si vomat de vreo 2 ori, deci cred ca de asta ii e foame, ca are stomacelul gol. Intr-un final a reusit sa traga niste parturi acum vreo 15 minute si a umplut si pampersul, deci sper ca s-a linistit.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput