Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, sa fie ok si rezultatul restului analizelor si sa se gaseasca cauza problemelor voastre. Dar e vb de coprocultura clasica sau ceva mai elaborat? Caci mie rezultatul la coprocultura mi l-au dat in 30 de min, cand am fost si eu la spital cu Victor, tot pe motiv de mucus (care s-a dovedit a fi numai in inchipuirea mea, din fericire). Sa treaca odata si colicii...
Nicoleta, ft. frumoase fetitele tale, dulci foc!
Fug la pui, e ora de papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Angelique draga mea, putere multa si o imbratisare! Totul o sa fie bine ai sa vezi, pruncul vostru e puternic, inclin sa cred ca are o intoleranta ceva, sa ne zici cand vin rezultatele.

Mena pupici si tie, ai un frumos si ochios, l-am admirat in poze.

Bubule tin pumnii sa se mai incalzeasca vremea pana in weekend. Musai trebuie dezbracat si daca e asa frig?

Noi suntem toti in afara de Riana cu gripa, tuse si febra :( Noaptea dorm cu masca si nu pot respira, abia astept sa treaca iarna asta.

Mena am tot uitat sa te intreb, e mai bine bebelusul de care ai scris ca era internat?

Pupici si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

daca intereseaza pe cineva :
http:// totuldespremame.ro/copilul-tau/sanatate-si-dezvoltare/batista-bebelusului-pro-sau-contra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Doura, mi-a mers la suflet articolul pe care l-ai postat.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor,

O sa intru mai rarut, tata s-a internat de urgenta, el are probl cu inima, care s-au agravat, nu mai poate merge, nu mai poate respira singur. Este la terapie intensiva, pe oxigen.

La voturi, ca ati intrebat, sunt pe locul 3. Momentan imi trebuie 5 voturi sa "detronez" cealalata burtica :p
Multumesc pt voturi fetelor, daca mai puteti intre tp sa ma mai votati, va multumesc mult.

Cum am tp pun poze si pe picasa. Eu am primit user+parola mai demult, la inceput, tot alea sunt ?

Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

daca intereseaza pe cineva :
http:// totuldespremame.ro/copilul-tau/sanatate-si-dezvoltare/batista-bebelusului-pro-sau-contra

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si bb Layla(24.11.2012)




Am citit Doura, o sa imi cumpar si eu batista de tras cu gura. Eu infiecare seara ii scoteam secretiile nazale cu batista bebelusului pe care bebe chiar o aprecia( face o fata uimita si amuzata cand il aspiram in cele 3 secunde pe nara).

Insa daca opiniile sunt atat de impotriva, ma conformez si voi folosi aspiratorul nazal de tras cu gura.

Multumim de articol.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, ma bag si eu ca musca in lapte, dar parerea mea e sa nu mai agresezi degeaba in fiecare seara nasucul bebelului, daca nu e racit si nu are mucozitati care-l impiedica sa respire.
Uite ce am citit pe un blog de pediatru (trecand peste faptul ca tanti asta zice ca poti folosi batista bebelusului, lucru cu care eu nu sunt de acord din cauza motivelor din articolul postat de Doura):

"Ceea ce trebuie retinut este faptul ca batista sugarului se foloseste doar cand sugarul este RACIT, ii curge nasul/ are nasul infundat, pe o perioada scurta de timp si nu zilnic. Pentru curatirea de zi cu zi a nasului este suficient serul fiziologic alternativ in fiecare nara.

Sugarul din garda suferea de o infectie la nivelul cornetului nazal, o stafilococie cutanata care din pacate avea si un punct de necroza, cu o evolutie foarte rapide - in 24 de ore pe nas ii aparuse initial ca un cos (relatau parintii) care s-a extins rapid. Ca si fenomene generale copilul s-a prezentat cu febra ridicata -39 grade care ceda extrem de greu la medicatia antitermica uzuala. Totul este posibil sa fi avut ca punct de plecare tocmai folosirea exagerata si absolut nenecesara a aspiratorului nazal. Copilul nu era racit , dar era zilnic aspirat in nas cu batista bebelusului inca de la nastere. Riscurile acestei banale -doar aparent - infectii sunt foarte mari, incluzand mai ales apopierea locului infectiei de structurile cerebrale, comunicarile cu sinusul cavernos, coroborate cu vascularizatia locala foarte bogata. In concluzie riscul unei meningite sau ale unui sepsis fiind extrem de mare copilul primeste antioterapie cu spectru foarte larg, chiar doua antibiotice din doua clase diferite, tratament local realizat de medicul ORL-ist si probabil o internare de durata."

Pasajul este de aici:
http://www.pediatricblog.info/2011/01/batista-bebelusului-din-nou.html

Noi ne descurcam foarte bine cu ser fiziologic si o pompita simpla.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Hello fetele,

intru rar din lipsa acuta acuta de timp,stau cu amandoi picii si e destul de complicat :).
Andrei creste,avea la 2 ;uni 5kg si 58 cm(na luat 1,5 kg intr-o luna si 6 cm),evesel tare,ca frate-su.gangureste, ca deh, vine din famlie de vorbareti:)).caca face dezici ca-i diaree,colici nu mai avem
Geani,eu la C nu am alaptat deloc,decat sa te lase nervii,baga biberonu siLP si gata, copilul are nevoie de tine intreaga la cap.
apropo e tv, eu nu l-am lasat pe C de la inceput, masa a fost masa, joaca -joaca..am considerat mereu ca nimic nu se compara cu joaca pana la scoala.de tv o sa aiba timp toata viata.
Dana, eu zic cae inca mic de facut program,eu tin minte si ca la C care era pe LP a fost greu, daramite la un copil alaptat.eu una nu ma stresez inca cu program,fiindca eu cred ca depinde de copil cat mananca,pplus ca eu zic ca e foarte bine daca sta o ora sa se joace singur.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Fetelor,

O sa intru mai rarut, tata s-a internat de urgenta, el are probl cu inima, care s-au agravat, nu mai poate merge, nu mai poate respira singur. Este la terapie intensiva, pe oxigen.

La voturi, ca ati intrebat, sunt pe locul 3. Momentan imi trebuie 5 voturi sa "detronez" cealalata burtica :p
Multumesc pt voturi fetelor, daca mai puteti intre tp sa ma mai votati, va multumesc mult.

Cum am tp pun poze si pe picasa. Eu am primit user+parola mai demult, la inceput, tot alea sunt ?

Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)


Te-am votat si eu ,Mada .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Si noi ne pregatim de botez.Avem sambata asta!
Tortul l-am comandat ieri ,ultimele pregatiri la restaurant au fost facute...Speram sa iasa frumos.Avem 45 de invitati.
Maine Irina face 3 luni. Incepe sa stea pe burtica din ce in ce mai bine.E un copil vesel,energic,buuuun si cu ochii numai dupa sora-sa.Bubitele au disparut de pe piciorus.Nu-mi vine sa cred ca e atat de curat piciorul.A mai ramas zona pampers unde mai staruie cateva .In rest suntem o curatica si o frumusica.
Va pup !
Angelique,ma bucur mult ca totul e spre bine !Doamne ajuta !

Mergi la inceput