Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Aschiutza, si mie mi-e foame mereu, mai ales dupa ce alaptez si mai ales noaptea
Inainte bagam biscuiti dupa fiecare alaptat de noapte (proasta idee, au o gramada de calorii), dar mai nou m-am reprofilat pe iaurt si compot.
Iar la mancare am trecut pe piept de pui la gratar cu legume. Si cu toate astea, de o luna n-am dat un gram jos. Si alaptez exclusiv si eu si am trecut si prin puseurile alea de crestere care m-au secat de puteri (ma asteptam ca macar atunci sa slabesc, pentru ca nu apucam nici sa dorm, nici sa mananc).
Sport inca nu m-am apucat sa fac, nici n-am voie multe lucruri pana la 3 luni si nici nu stiu cand o sa pot face, pentru ca sunt singura cu asta mica de dimineata pana seara la 8 cand vine sotulica acasa)... am cam intrat in panica, sa fiu cinstita, pentru ca inca am creo 6-7 kg in plus fata de cat aveam la inceput, cand oricum aveam cam 3-4 in plus fata de cat as fi vrut.
Si am prietene care au slabit vazand cu ochii dupa nastere si nici macar nu alaptau

Lohii inca mai am, desi au trecut 7 saptamani de la nastere si am nascut si cu cezariana. Am fost sambata la dr. si mi-a zis ca toate-s normale si sa nu-mi fac griji.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Geani, poti sa mai incerci sa schimbi tetina. Unora le plac cele de silicon, altora cele de latex.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



E acelasi biberon cu care i-am dat cand am adus-o de la maternitate. Il accepta, il ia in gurita, dar doar se joaca cu el.
Despre biberoane si tetine, sunt experta. La prima aveam colectie. Toate formele si materialele. Si colectie de marci de lapte praf... Nu stiu de ce ma mai mir acum, doar sunt surori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Fiecare copil are ritmul lui de somn / treaz la virsta asta.. Unii dorm de rup, altii stau cu niste ochii maaaaaaaaaaaaari de tot . Ghinionul parintilor cu bebeii categoria a doua...

Dana, si al meu cindva avea un plins de plictiseala, dar asta pe la luna a doua-a treia. Dar avea adesea si un plins ascutit si se facea arc de ma baga in sperieti. Sa te incurajez? Lui fii-miu i-a trecut mult din plins si suparare pe viata in momentul cind a inceput sa se tiriie. De atunci lumea a inceput sa ii apartina si a fost tot o fericire pe el sa isi bage nasucul peste tot, mai ales unde nu avea treaba (sa va spun cum mi-a sarit inima cind l-am gasit cu mina pe un stecker tocmai cind s-a oprit brusc curentul de am crezut ca s-a scurtcircuitat?). Treaba cu nasul peste tot i-a ramas inca .

Madalina, superbe costumasele. Poate iau si eu o rochita .

Fetelor care sunteti avansate cu ale botezului de unde si ce marturii ati luat?

Eu nu voi mai lua AC. Sunt deja peste 35 cu ceva ani , am avut si colestaza la prima sarcina si nu imi place sa depind de medicamente si pilule si sa tot stau sa imi aduc aminte de ele... Plus sa tot ajung la doctor pt reteta. Plus teama de efecte secundare. Am luat 3 ani cind lucram in mediu chimic si era musai sa nu ramin insarcinata dar pe urma i-am zis sotului ca eu gata, nu mai bag in mine hormoni si ii predau stafeta la controlul natalitatii . Dar acu practicam abstinenta cu mare succes, ca amindoi picam in nas seara si corpul meu inca nu s-a refacut .


------------------
Still looking for pieces of heaven...



Aschiuta, eu cred ca voi lua marturii de aici: https://www.facebook.com/cristinas.cakes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Aschiuta, din pacate, i-am facut analizele si a iesit hemoglobina de 9, minimul fiind 10 . Mi-a zis sa ii dau fier dar imi e frica pt ca stiu ce am patit cu el de la fier. Sideremia e buna, in schimb. Probabil voi incepe sa ii dau fier dar in cantitate f mica.
Cellena cum se numeste aplicatia? :D
Geani eu zic sa te linistesti. Daca tu si al tau sunteti slabuti si inalti atunci nu te astepta sa ai un bb grasun. Asta e ritmul ei, mai intai se inalta apoi pune un pic pe ea. graficul ala il are tipa gasit pe un forum american (parca).

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, ce fel de fier ii dai? Asta pt ca eu am alergie la unul dintre preparatele cu fier, deci stiu sunt mai multe. Si exista si pe baze de plante un sirop, dar nu cred ca se da la bebelusi, dar poate exista vreo varianta din plante si pt ei. Daca noi adultii avem probleme, daramite saracutii de puiuti ! (eu nu am putut sa il iau niciodata dimineata pe nemincate, imi dadea greata).

Geani, multzam de pont. Pe aici nu se poarta cu marturii, dar ma gindeam ca ar fii frumos. Numai ca trebuie sa le aduc din tara...

Cellena, daca ar fii fost numai 8 kg, ufff . Ce sa ii faci daca a trebuit sa stau numai cu fundul pe sofa atitea luni. S-a pus si tot s-a pus, peste kg alea pe care le aveam de la prima sarcina in plus . Mai astept o luna, doua si ma apuc de zumba. Deja am DVD-uri, ca nici eu nu am cum sa ma aranjez sa ma duc la sala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Mena, ce fel de fier ii dai? Asta pt ca eu am alergie la unul dintre preparatele cu fier, deci stiu sunt mai multe. Si exista si pe baze de plante un sirop, dar nu cred ca se da la bebelusi, dar poate exista vreo varianta din plante si pt ei. Daca noi adultii avem probleme, daramite saracutii de puiuti ! (eu nu am putut sa il iau niciodata dimineata pe nemincate, imi dadea greata).



Fier Haussman. Picaturi. Am intrebat daca nu e vreo alta alternativa , le-am dat de inteles ca as vrea sa nu il mai dau dar raspunsul a fost ferm: minim 4 pic pe zi ... si el la 5 picaturi facea kk cu sange . O sa ii dau 2 , trebuia sa incep azi dar nu ma trage deloc inima...

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mena, eu am avut 10 picaturi de fier la baiat. Trebua sa-i dau 10 zile. Eu i-am dat 5 picaturi timp de 20 de zile. Tot asa se constipa ingrozitor. Dar nu am facut bine ce am facut.
Abia acum la 3 ani fierul a ajuns la limita. Un pic peste.
Lipsa fierului are niste consecinte aiurea, poti sa te uiti pe net sa vezi.
Daca ar fi sa o i-au de la capat i-as da fierul exact cum mi-a spus dr.
Scuzati-ma daca ma bag in seama aiurea...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mena si a mea doarme foarte mult, ziua e in medie 2-3 ore treaza, noaptea se trezeste de 2 ori sa o pun la san si adoarme imediat. Si eu i-am zis moasei ca mi se pare c doarme prea mult si mi-a zis sa ma bucur ca asa am mai mult timp pentru mine .
Ea icter nu a avut, asa ca nu de la asta e somnoleta. Cum zicea si Aschiutza, fiecare bebelus are ritmul lui.

Aschiutza eu pe amazon am vazut niste marturii ( Gastgeschenke) dragute. Mie adtea imi plac: http://www.amazon.de/Gastgeschenke-Taufe-Kinderwagen-Mandelsäckchen-98EUR/dp/B00820SDX6/ref=pd_sim_sbs_k_2 sau astea: http://www.amazon.de/Gastgeschenke-Taufe-Kinderwagen-Mandelsäckchen-24Eur/dp/B009PL5YGA/ref=pd_sim_sbs_by_1
http://www.amazon.de/Gastgeschenke-Taufe-Kinderwagen-Mandelsäckchen-24Eur/dp/B009PL5YGA/ref=pd_sim_sbs_by_1
Si asa ceva mi se pare dragut ca lternativa la clasicele bomoane: http://www.amazon.de/Bilderrahmen-Taufgeschenke-Gastgeschenke-Patengeschenke-Fotorahmen/dp/B0084Z6H32/ref=pd_sim_sbs_k_21
Voi faceti botezul in Ro sau in De? Noi nu stim inca exact, nici macar cine ne-o boteaza nu e inca clar.
Ne-am luat si bilete sa mergem in Ro de Pasti (cel ortodox).
Edit: la ce ametita sunt abia acum am citit ca feceti botezul in De.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

H

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Mena, eu am avut 10 picaturi de fier la baiat. Trebua sa-i dau 10 zile. Eu i-am dat 5 picaturi timp de 20 de zile. Tot asa se constipa ingrozitor. Dar nu am facut bine ce am facut.
Abia acum la 3 ani fierul a ajuns la limita. Un pic peste.
Lipsa fierului are niste consecinte aiurea, poti sa te uiti pe net sa vezi.
Daca ar fi sa o i-au de la capat i-as da fierul exact cum mi-a spus dr.
Scuzati-ma daca ma bag in seama aiurea...

Mami de: baietel & fetita
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!





Dar in analize sideremia este perfecta!!! Mai poate fi talasemie-dar nu am nici eu nici co-autorul, deficit de b12 dar stiu ca lm ii furnizeaza peste 90% b12, si deficit de acid folic. Eu am intrerupt acidul folic dupa nastere si l-am reluat acum. O sa incep sa ii dau iar fier impreuba cu protectis dar stiu ca si fierul asta in cantitate mare nu e bun, e chiar toxic.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Buna ziua dragi mamici,

Scuze ca nu am mai dat niciun semn in ultimele zile, sunt si eu prinsa cu pregatirile de botez care va avea loc pe 16 februarie, exact de ziua mea.

Am incarcat poze cu mine si cu bebe pe Picassa, sper sa va placa (mie imi plac mult de tot).

Fetelor cu bebelusi care dorm mult, bucurati-va cat puteti de aceasta binecuvantare. Al meu este atat de vioi ca uneori ma rog sa doarma mai mult de 30 de minute in timpul zilei. Noaptea doarme, nu am ce comenta, dar ziua daca s-ar putea sa povestim non stop ar fi minunat.

Va pup cu drag.

Mergi la inceput