Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

'Neata!

Mai fetelor, sotul nu e de acord sa ii dau lapte praf... Imi tot zice ca fata se prezinta foarte bine "uite e vesela, e linistita, doarme f bine"... Si ma face sa fiu si mai confuza in decizie... Daca apuc pe calea laptelui praf, stiu ca e sfarsitul alaptatului, dar daca fata nu ia in greutate cum trebuie, iar nu-i bine. Nu mai stiu pe ce lume sunt de cate ori am scos cutia cu laptel praf sa pregatesc un biberon. Am o cutie de Topfer Pre in casa. Am mai avut una si am aruncat-o ca sa nu fiu tentata, iar acum am cumparat alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Fetelor,
Pe fatza cu ce sa o dau pe bebelina, tot cu crema de corp ?



Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg


Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)


Dar de ce sa o dai cu crema pe fata? Eu nu le-am dat nicidata pe ale mele cu nimic. Doar cand au facut cruste de lapte pe la sprancene am folosit putin ulei pt beblusi. In rest doar le spal cu apa si atat. Pt corp, lotiune sau ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Geani, incearca sa dai la inceput numai un biberon la o masa, poate cantitatea aia va fii exact suficienta pt luarea in greutate. Si mai intii trebuie bebele tau sa accepte, ca la mine fiul meu care era tot o aschie nu a acceptat laptele praf neam si laptle de vaca de abia cind se apropia de 2 ani (bine cu laptele de vaca am incercat asa cum se recomanda aici dupa un an).

Un singur biberon de LP nu va insemna ca pierzi laptele si daca dai completare, daca la inceput il alaptezi, iti vei mai mentine laptele o perioada asa ca nu fii asa de suparata.

Stiu cum e cind unul zice hais si altul cea, ca asa am patit si eu cu juniorul, care era f vioi, numai ca intotdeauan pe linia de jos la greutate. Cum el nu a acceptat laptele praf, mi-a usurat decizia, dar si eu am varsat lacrimi amare ca nu sunt in stare sa am un copil dolofanel si ca la carte. Acu la doi ani jumatate tot o aschie a ramas, si cred ca m-a mostenit, ca eu aveam la sfirsitul liceului 38 de kg .

Uita-te un pic la pozele tale, ale fratilor si ale sotului din vremea bebelusiei si vezi cum erati voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Are pielea cam uscata pe obrajori, mai ales ca ea si sta mult afara (2-4 ore doarme la pranz in landou) I-as da totusi cu ceva, dar nu stiu daca crema de corp e ok si pt fata
Referitor la crestere copii/luat in greutate eu nu sunt asa de stricta. Nu cred ca toti trebuie sa ia in greutate ca la carte, stiu bebelusi care iau f mult, altii putin, dar sunt ok toti. Klara avea sapt cu doar +100 grame (cond in care ea papa putin peste 1 litru de LP pe zi), in schimb s-a lungit mult, are acum la 3 luni + 10cm fata de nastere (are 64 cm, am trecut deja la masura 68)
Fiecare bebeu papa si ia in greutate in ritmul lui
Fetita prietenei mele nu vrea sa pape, abia papa 500 grame pe zi, are 6200grame la aproape 5 luni, e slabuta dar perfect sanatoasa (i-a facut mama ei un set complet de analize, ca era ingrijorata de ce nu papa) In schimb e f activa, vesela, totul ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Madalina, mie pediatra mi-a recomandat o lotiune-Physiogel, pentru ten uscat si sensibil, pe care o pot folosi si pt. fata si pt. corp. Nu stiu daca se gaseste si acasa, insa...Poate o cauti, mie mi se pare ft. buna pt. ten uscat....mie initial mi-o recomandase pt. o mica iritatie pe care Victor a avut-o in prima saptamana.
Ioana, ce frumoasa e Irina! Si ce a crescut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

am adaugat si noi poze pe picassa.
MADALINA eu o dau cu mustela pt fata numai cand ii apar pete rosii sau se irita.ii merge bine cu crema asta. de moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Geani, incearca sa dai la inceput numai un biberon la o masa, poate cantitatea aia va fii exact suficienta pt luarea in greutate. Si mai intii trebuie bebele tau sa accepte, ca la mine fiul meu care era tot o aschie nu a acceptat laptele praf neam si laptle de vaca de abia cind se apropia de 2 ani (bine cu laptele de vaca am incercat asa cum se recomanda aici dupa un an).

Un singur biberon de LP nu va insemna ca pierzi laptele si daca dai completare, daca la inceput il alaptezi, iti vei mai mentine laptele o perioada asa ca nu fii asa de suparata.

Stiu cum e cind unul zice hais si altul cea, ca asa am patit si eu cu juniorul, care era f vioi, numai ca intotdeauan pe linia de jos la greutate. Cum el nu a acceptat laptele praf, mi-a usurat decizia, dar si eu am varsat lacrimi amare ca nu sunt in stare sa am un copil dolofanel si ca la carte. Acu la doi ani jumatate tot o aschie a ramas, si cred ca m-a mostenit, ca eu aveam la sfirsitul liceului 38 de kg .

Uita-te un pic la pozele tale, ale fratilor si ale sotului din vremea bebelusiei si vezi cum erati voi.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Exact la asta ma gandesc si eu, ca eu am fost alaptata pana la un an si ceva, dar tot slaba eram, zice mama. Si slaba am tot fost, pana pe la 20 si ceva de ani. Nici acum nu dau pe dinafara. O sa fac asa, cum zici, mai pe seara, cand scade productia de lapte, ii dau si un biberon dupa alaptat. Daca nu il va accepta, e clar ca ei ii ajunge atat cat ia de la mine si nu voi avea ce face. Dar, sa vedem.
Un dr mi-a mai spus sa o cantaresc 24 sau 48 de ore inainte si dupa masa si sa vad exact cat mananca. Nu am facut asta inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Geani, metoda asta cu cintaritul inainte si dupa masa nu e aici recomandata pt ca multe mamici sunt si mai in depresie dupa. Apoi sa stii ca si cintarele dau cu eroare, mai ales daca bebe se zbate. La mine a incercat moasa odata metoda si avea mai putin dupa masa ca inainte . Se si intimpla la multi copii sa faca ceva in timp ce sunt alaptati , deci e bine sa ii cintaresti la metoda asta cu pampersul pe ei, ca sa ai cantitatea pe care au baut-o la diferenta.

Madalina, Ref la crema de fata: in timpul iernii chiar e recomandat. Puteti gasii la farmacie creme fara parfum, mai grase (de ex Linola) sau crema pt "vint si vreme" - de la Weleda de ex. Juniorul meu si acuma are tenul f sensibil la frig si imediat face o crusta rosie sau tenul arata uscat. Mai ales pe unde saliveaza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, bine ca ai scapat de canalele infundate. N-am avut problema asta, dar am auzit ca e tare dureros. Ma intrebai de salteluta. Ce avem noi e impropriu denumita salteluta. Ei ii zic "bara de activitati" si are avantajul ca poate fi folosita si dupa ce bebe sta in fund, in picioare, etc, pentru ca are jocuri si pentru astia micuti si pentru cei un pic mai mari (tobogane pentru mingiute, etc.)
Am pus o poza pe picassa, ca sa vezi cum arata.
Tare mult a mai crescut delfinasul e un scump
Pya, Ina , si noi cred ca o sa facem un drum cu avionul prin iunie. Sper sa fie ok si sa nu chinuim copilul.
angelique, cred ca e ingrozitor sa treci prin asa o experienta . Eu nu stiu daca m-as descurca, sper ca ar interveni instinctul de mama, ca de felul meu ma pierd destul de usor in situatii din astea de criza. Bine ca n-a patit nimic Stefanut si va tinem pumnii sa rezolvati cu stomacelul.
Geani, cum ti-au zis si fetele, cred ca cel mai bine e sa-i dai sa suga si apoi completare de lapte praf, ca sa nu pierdeti experienta alaptatului nici tu nici frumusica ta. Si nu dispera, ai facut tot ce s-a putut, iar laptele praf nu e otrava. O mamica relaxata face de 10 ori mai bine decat tot laptele matern din lume.
Si mai cred ca ar trebui sa mergi pe instinctele tale de mama.
Dana, imi pare rau ca e asa greu cu bebe. Unii copilasi asa sunt, am mai auzit povesti ca ale tale. sa rezisti cat mai usor
Cum imi zice o prietena care are si ea probleme cu bebele ei "o sa treaca, e doar o perioada"
Bubu sunt convinsa ca o sa iasa super botezul. Despre exercitiile pe care le fac cu ea, le fac la recomandarea pediatrului care a zis ca are un tonus foarte bun si muschii foarte bine dezvoltati si ca ar fi pacat sa nu intretinem asta, asa ca facem sport.
bioana, ti-am mai zis asta, dar n-are nimic daca ma repet: e o scumpa Irina
Astazi am scos si noi bara de activitati si i-a placut. A dat din maini si din picioare si a sorbit din priviri ursuletul care-i canta.
madalina, bine ai revenit. M-am uitat la pozele voastre: e o papusica fetita voastra. Iar in poza de la avatar e atat de scumpica... iti vine s-o ciupesti de falcute.
Eu o dau cu crema pe fata de fiecare data inainte sa iesim afara pentru ca are pielicica fina si se usuca imediat. O dau cu o crema de galbenele pentru bebelusi, speciala pentru frig si vant. La vara planuiesc s-o dau cu crema de protectie spf.
adriana si eu abia astept sa treaca iarna asta

Noi am rezervat in weekend biserica si a ramas botezul pe 12 mai. Acum trebuie sa incep sa ma interesez de restaurant. Nu putem face un botez mic-mic asa cum am fi vrut, pentru ca toata lumea se asteapta sa vina la botez, deci o sa-l facem mai mare :))
Ema a inceput si ea sa-si morfoleasca manutele si cand nu-i e foame si sa baloseasca, asa ca s-a umplut de bubite la gura. Stau mereu cu prosopelul dupa ea, s-o sterg cu apa si s-o usuc bine si vad ca azi sunt mai putine decat ieri. Nu par s-o deranjeze, asa ca nu ma impacientez. Suzeta refuza in continuare, sper sa nu se apuce de supt degetel.
Azi noapte a fost super, nu s-a mai trezit la fiecare 2 ore, a avut si un somn de 4 ore. Sper sa inceapa sa-si rareasca intervalele din ce in ce mai mult. Si cred ca s-a prins ca noaptea e pentru somn, pentru ca dupa ce mananca ii dau drumul la carusel-sunete din natura, o pun in patut si adoarme instant. Nu mai e nevoie s-o legan cu patutul, asa ca pot si eu sa adorm imediat ce a terminat ea de mancat.
Si cam atat.

PS: Ema va multumeste pentru complimente

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Perfect, o sa caut o crema de fata pt ea. Ma gandeam eu, ca doar si eu ma usuc de la vremea asta, de ea ce sa zic, ca e bebelusa :)

Eu am pregatirile de botez aproape gata, i-am comandat de pe net, pt la restaurant, un costum popular. Atat e de dragut, cred ca dau pe spate audienta, cu traistuta, batic, opincute, cojoc, tot tot :) Deci nu mai pot de nerabdare sa o vad imbracata asa

Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mergi la inceput