Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Pentru cruste eu am folosit crema pt cruste de lapte de la Avent Pediatril, si o spal in continuare cu samponul din aceeasi gama, au disparut repede, fara sa le dau eu jos, la noi era mai greu sa le dau jos din cauza parului.

Despre problema cu exfolierea am si eu, bineinteles ca doar nu ma las sa n-am , exact la baza unei narii si la un perciun , bineinteles ca am si vitamina A in casa, dar nu stiam ca-i buna, m-am mai dat cu creme de pe la farmacie, dar vad ca tot reapare. Multumim de sfaturile despre vit A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta daca vrei dovleac iti pot da eu, maine primesc si eu de la sat, de la parintii mei din gradina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Eric vorbeste jucariilor, tot cu da-da, ta-da, ta-ta, astea-s la moda acum . Am scos "artileria grea", un pian in care zdrangane si un laptop de jucarie, ambele de la fetita lui barbata-miu. Bineinteles ca laptopul nu se compara cu cel al lui mami, cu ecran mare si lumina, asa ca ii...inchide capacul si morfoleste mouse-ul, cam atat.

Balanta, nu ne deprimi deloc cu relatarile despre E. al tau, dimpotriva, ne pui pe ganduri sa luam mai in serios starea de sanatate a copiilor, ca oricand e posibil orice, nimic nu e "de-a gata" ("granted").

Aruba, ce bine ca te ajuta sedintele la psiholog. Uneori conteaza mult doar o discutie deschisa, fara ascunzisuri, indiferent de profesia interlocutorului. Eu am fost o singura data la psiholog, in tinerete, dar si acum imi amintesc multe spuse de persoana respectiva atunci, si le aplic in momentele cand sunt cu moralul la pamant.

Ali, nu stiu ce sa-ti spun de credit. In Canada nu se verifica, de ex., starea ta financiara din Ro, nu au acorduri intertari si instrumente pt asa ceva. In schimb, intre tari din UE. s-ar putea ca situatia sa fie diferita. Aveti grija! Eu, in locul vostru, nu m-as grabi la a contracta un credit, sunteti abia la inceput dar, voi stiti mai bine, in fctie de situatia la munca a sotului. Eu sunt mai fricoasa. Si la noi e un singur venit in casa (bursa sotului nu se pune la socoteala) si mi-a fost frica pana acum sa fac ipoteca pt casa, desi imi doresc mult o casa cu curte pt Eric. Noi platim si o chirie destul de rezonabila acum, $625 cu toate utilitatile incluse (3 camere).
Revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Despre cruste, ce-a zis Ca_Mila avem si noi. Noua dr ne-a spus sa incercam intai cu samponul lui, lasat mai mult in par nu clatit imediat poate se inmoaie. Apoi incercat cu produsul de la Avene. Inca suntem la sampon noi.

Ali, noi mereu ne-am zis ca daca am emigra, am avea in sfarsit avantajul unui sistem bun de a locui cu chirie - contracte, drepturi, obligatii si nu am fi nevoiti sa ne "incurcam" cu un credit. Stiu ca tu puneai o intrebare si ca sunt "pe langa", dar e un alt punct de vedere :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Intru de la birou. Nectarel e acasa cu ta_su si cu Tudor. Vad ca se descurca. BALANTA, nu ne deprimi deloc. Si al meu are cruste in cap., chiar in varf.IOANA, sa-ti fie de bine masajul. Trebuie sa-l reiau si eu.
ALI< o sa ma interesez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

fetelor am facut azi o prajitura super...
de la mine numai retete de max 5 min (atat rezist in bucatarie).
in mare asta e reteta de CheeseCake:
http://www.barbatlacratita.ro/2012/10/cheesecake-reteta.html

eu la blat pun doar biscuiti si unt.
ca branza pun Mascarpone (ca su nu fie cu zer).
iar deasupra, nu pun fructe, fiindca tb facute cu gelatina (care se extrage din oase si cartilaje, si nu mi place ideea) sau amidon, ci o crema de lamaie: zeama de la 2 lamai mari si coapte se amesteca cu 150 gr zahar si cu 2-3 oua, apoi se pune pe bain-marie pana se leaga, apoi se da la rece.
cand s a racit si blatul cu branza, se pune deasupra crema de lamaie.
zahar folosesc brun sau din trestie.

oricum, fructe de padure congelate se gasesc la Cora. eu le cumpar si le pun la blender asa inghetate si adaug un pic de frisca (tot rece) si iese o inghetata naturala (ai mei o adora).
mie imi place doar inghetata de cacao...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Lorena, combinatii care nu constipa: orice combinatie de fructe, legume cu cateva exceptii: morcov, banana imi vin in minte acum. Mazarea, conopida (cum a zis si Ali ) dau gaze. Piureul de prune e, ca si la adulti, laxativ.

Muraturica, 2 saptamani pe sucuri mi se pare exagerat de mult. In fond diversificare inseamna introducerea alimentatiei solide. Eu am introdus fiecare aliment nou la 3 zile. Poti sa-i dai vreo 3 zile suc de morcov, apoi mar, ca sa se familiarizeze cu gusturi noi, Apoi piureuri, mai intai mai lichide ca o smantana apoi progresiv mai grosute.

Balanta, nu stiu ce legume se gasesc in sezonul asta in Ro ("pe vremea mea" se gaseau radacinoase toata iarna, ca astea-s mai usor de pastrat, nu?), dar poti sa le dai fara probleme fasole verde sau galbena, dovlecei, dovleac, conopida, brocoli. Sa dea Dzeu sa le aprecieze!

Eric papa acum banana in safe feeder. Sa vedeti ce e la gura lui si pe pijama. Dar asta-i "farmecul" diversificarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ADA de ce mi ai adus tu aminte mie...

Ciocolata de casa
- 100 ml apa
- 500 gr zahar
- 100-200 gr cacao (depinde daca va place mai "ciocolata cu lapte" sau mai "ciocolata neagra")
- 75 gr unt
- 250 gr lapte praf
- 150 gr alune sau nuci (taiate marunt sau zdrobite cu sticla)

SE PUNE LA FIERT ZAHARUL CU APA PANA DA PRIMUL CLOCOT .
SE ADAUGA CACAO SI SE LASA SA FIARBA 3 MINUTE .
SE LASA SA SE RACOREASCA SI CAND ESTE CALDUTA SE ADAUGA
UNTUL , LAPTELE PRAF , ALUNELE ( NUCILE ) SI SE AMESTECA CA SA SE FORMEZE O PASTA GROASA .

SE UNGE O TAVA CU UNT , SE TOARNA IN EA COMPOZITIA SI SE LASA LA RECE 24 ORE (mama o punea in congelator, ca inghetata), APOI SE TAIE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fetelor, ce e cu dulcegaria asta aici? . Ina, mi-ai facut pofta de cheesecake, maine fac si eu. Off, numai dulciuri as manca, parca as fi gravida (not!).

Noi iar avem o zi maraita, nu stiu exact in ce etapa o fi acum copilul, dar nimic nu ii convine si in special de mine nu-i place . La taica-su, bunica-sa, pana si la femeia care face curat rade si se gudura, cu mine numai tipa si plnge. Cred ca ma simte ca sunt stresata, altfl nu imi explic.. Azi nu a vrut sa manance nici piureul, am ncercat mineata suc de mere si a fost total bleax, abia daca a luat cateva lingurite.

Imi pare fff rau ca am adancit discuta despre depresii si cel mai rau imi pare ca Balanta ar crede ca ea ne aduce ganduri din astea. Really, Balanta, nu e adevarat, eu ma gandesc tot timpul la ce mai faceti voi si ma rogca Eric sa fie bine, nu ne/ma intelege gresit .

Pe mine m-a deprimat si m-a pus pe ganduri numarul mare de copii bolnavi din jurul meu, toti diagnosticati dupa un an. Finuta cumnatei mele are autism, baietelul unor cunostinte la fel, fetita unei colege are sindrom dravet, iar fetita altei colege sindromul fetei vesele (are alt nume boala, dar nu imi amintesc acum). Da, stiu ca cei mai multi copii sunt sanatosi si ca vedem despre cei bolnavi doar la tv, dar cum Dumnezeu s-a intamplat sa se adune asa multi dintr-o data?

In fine, hai ca v-am impuiat capul cu prostiile mele.

Cred ca o sa ma adun si eu sa merg la un psiholog sau la un preot, ca simt ca pierd controlul. E posibil sa fie tot depresie post partum? Asa mi-a zis ginecologul meu cand am fost la control. Mi-a recomandat si el sa vb cu cineva specalizat sau sa ma calmez cumva.

Va pup ca se trezeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

reusiram sa racim. Nu stiu cum, nu am iesit afara, nu a venit nimeni racit, eu am fost putin mucioasa dar am pus pe seama tratamentului de sinuzita.
Aseara febra mare, 39 masurata rectal, panadol si nurofen la 4 ore. Copil marait, noapte ratata. Azi pediatru, concluzia rosu in gat si un pic racita. Panadol, nurofen, sau supozitor cu paracetamol (seara ) si daca febra persista si e mare antibiotic.

Azi sunt chiauna. Copil marait, eu nu am dormit...deci... Maine sunt nasica de botez, o las cu mama dar o sa stau ca pe ace.

M-am plans destul.
Aruba, ma bucur ca iti prieste psihologul.

Balanta, am vazut in carrefoure fasole verde pastai proaspata. Dar bineinteles nu era bio.

Iuli mergi unde te simti tu mai bine.

Si a mea are cruste pe cap de ma dispera.



Mergi la inceput