Bebe 7 luni nu vrea sa manance

Bebe 7 luni nu vrea sa manance | Autor: valicris2005

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu stiu cum sa mai fac. Bebelusul meu nu mai vrea sa pape decat san, greutatea e foarte scazuta 7.4kg la 7 luni. Pana acum manca putin la masa de 10 suc de fructe cu branza iaurt si cereale, si putina supa+piure legume la pranz. De cand am facut vaccinul acum o saptamana , a fost cam maraita , si acum nu mai vrea sa pape, parca vrei s-o otravesti nu alta.
Va rog ajutati-ma, ce sa-i fac?
Cris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

are dintisori ? poate ii mai da inca unul.
daca nu, ar fi mai bine sa mergi la medic, sa nu fie o problema de sanatate, gen inceput de otita (da dureri atunci cand mesteca), reflux gastro-esofagian, rosu in gat - pot fi o sumedenie de posibile cauze.
si vaccinul s-ar putea sa fie de vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

vad ca esti din ploiesti. nu stiu la ce medic ai bebelusul, iti recomand sa incerci la d-na podeanu, are cabinet particular pe strada 8 martie, o gasesti in fiecare dupa-amiaza pana spre seara, cred ca are program si sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

nu cred ca te incalzeste cu ceva, dar fata mea avea 7.6 kg la 12 luni . Depinde si ce inaltime are, daca e vioi, sanatos in general. E posibil sa ii iasa niste dinti si de asta sa refuze mancarea. Cel mai bine e sa inlaturi suspiciuni de boala si sa ai rabdare. Vrea san? da-i san! important este sa se hidrateze si sa aiba ceva in burtica. Eu nu am auzit de copil mort de foame pt ca a refuzat sa manance.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

a mea la 1 an jumate nu manca mai nimic, decat tzitzi. e prea devreme sa te astepti sa manance "bine" la varsta asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, am intrat sa te linistesc daca se poate..stiu ce simti..sunt mama unui baietel de 2,8 ani care de cand e mananca ff putin si pana pe la 2 ani aproape doar lapte...Al meu la aproape 3 ani are 13 kg....Si acum ne luptam cu mancarea..copilul meu nu cere niciodata de mancare/..am mers la toti medicii din oras..am incercat tot soiuri de tratamente si de sfaturi..nimik n-a functionat la noi...Asa cred ca sunt unii copii..mai nemancaciosi..ce putem face??Eu sper ca odata cu trecerea timpului sa se mai schimbe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

7,4 kg la 7 luni nu e greutata foarte scazuta. asta tia zis doctorul sau e concluZia ta? pana la 1 an laptele e baza. ce-i oferi de mancare si refuza? meniul pe 1 zi il scrii, te rog?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu am avut ambii copii cu apetit capricios la 6, respectiv 7 luni. la ambii pediatrul ne-a recomandat hemograma,calcemie, ex urina. cel mare a fost ok, doar cu mofturei care au trecut intr-o luna. fata insa a avut infectie urinara. dupa tratament si-a dat drumul si la mancat.

ambii copii au preferat mancarea cu bucatele mai mari, nu blenduita, ce era pasta scuipau, in shcimb rodeau cu mare drag bucatele de legume/fructe.

sper sa iti fi fost de folos!




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput