Nasterea la maternitatea Bucur din Bucuresti!

Nasterea la maternitatea Bucur din Bucuresti! | Autor: Gianina21

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor mamicilor si felicitari pentru sarcina!

Eu sunt la al doilea bb, care e tot baietel ;)si urmeaza sa nasc la Bucur cu Dna Dr. Constantinescu Camelia, ea m-a urmarit toata sarcina trecuta si prezenta. Primul bb l-am nascut prin cezariana dupa un travaliu de 6 ore nu foarte dureros... dar din cauza unei suferinte fetale (ii scazuse bataile inimii lui bb) am intrat de urgenta in operatie, care a fost cu anestezie totala... acum vreau rahie sau mai bine daca se poate natural!
Intrebarea mea este: cine a nascut normal dupa o cezariana si cat de riscant este ? Am intelesc ca riscul e de 1% dar tine si de istoricul mamei, daca a mai avut operatii pe col...
Pe 1 feb fac 33 de saptamani !
Sanatate si nastere usoara tuturor viitoarelor mamici!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Eu am nascut la Bucur, insa prin cezariana cu rahianestezie. Nu stiu dc va fi de acord medicul sa nasti normal dupa cezariana, stiu ca se poate insa e mai riscant, iar meidcii nu vor sa-si asume riscul.
Dar de ce vrei sa nasti natural? Ai avut complicatii la cezariana? Ai suportat-o greu? Ptr mine a fost bine cu cezariana si ma gandesc ca la urmatorul tot cezariana voi face. Cicatricea tot exista, de ce sa fac si altele prin alte parti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Buna !
Pot spune ca mie imi facuse epidurala ca sa nasc normal si daca i-a scazut bataile inimii lui bb (nu se stie de ce!) mi-a facut apoi anestezie generala de urgenta! Mi-a fost rau dupa anestezie dupa ce m-am trezit in sensul ca ba respiram oxigenul prin furtunasele acelea ba le scoteam ca simteam ca ma inec...in fine cel mai tare ma sperie masca de oxigen, caci atunci mi-a pus ceva sa ma adoarma si eu tot suceam capul in dreapta si-n stanga ca nu-mi ajungea oxigenul.... pana mi-a zis anestezistul sa respir 1,2 ori si noapte buna
Cu cine ai nascut si cat a durat operatia? Daca ti-a pus masca de oxigen sau altceva, cum te-ai simtit in timpul operatiei? Am inteles ca daca ti-e frica iti fac inainte o injectie de incurajare? Scuze ca pun atatea intrebari dar vreau sa stiu ce ma asteapta caci vreau rahianestezie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Pai dc programezi cezariana, nu o sa mai fie o urgenta, asa ca o sa-ti faca rahianestezie.
Se face o injectie in coloana care doare f putin, mai mult ca o tensiune, mai mare frica. Apoi o sa te intinda pe masa de operatie. Mie nu mi-a ps masca de oxigen. O mana era legata cu o branula, cealalta de un tensiometru automat, care lua din timp in timp tensiunea arteriala si masura pulsul.
Operatia dureaza cam o ora. In timpul ei nu am resimtit nici un discomfort, nu m-a durut nimic. Simteam ca si cum ma tragea cineva de haine( care nu exista, evident). Asta a fost singura senzatie. Puteam vorbi fara probleme. Mi-au dat copilul, l-am pupat pe obraz dupa ce l-au aspirat, sters si imbracat.
Apoi m-au dus la ATI unde, incet incet, am inceput sa ma dezmortesc, a durat cateva ore. Imediat dupa operatie m-a vizitat sotul, si nasha.
Durerile nu-s mari dupa ptr ca se administreaza calmante la cerere.
A doua zi m-am mobilizat si m-am dus la baie, cu ajutor la ridicare.
Singura problema au fost niste durerei de cap care au trecut in cam 10 zile de tot. Nu toata lumea are asa ceva.
In rest nu am avut ameteli sau greata. Cred ca e mai probabil sa ai greata de la anestezia genereala decat de la rahie. Eu am avut cerclaj si, dupa ce m-am trezit din anestezia generala am varsat.
Nu mi-au facut nici o injectie de incurajare. Toata lumea resimte o frica, dar dupa ce-ti vezi copilul o sa-ti treaca tot stressul, eu eram de-a dreptul euforica.
Curaj, ca nu-i asa de rau!
Eu am nascut cu dr. Gero V.
Dc mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Stefulici, multumesc mult de detalii (ti-am dat si mesaj privat pentru ca eu una vreau si mai multe detalii) dar acum am scris sa iti multumesc cu atat mai mult cu cat si eu tot cu Vasilika Gero voi naste prin cezariana la Bucur.
Vad ca ai una din mutatiile mele si ai avut si 2 sarcini pierdute. Ai facut Clexane cumva? Stiu ca in functie de ultima injectie de Clexane poate sa iti faca rahi sau sa te adoarma daca injectia nu ai facut-o cu 24 ore inainte ci mai putin...

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Pai dc programezi cezariana, nu o sa mai fie o urgenta, asa ca o sa-ti faca rahianestezie.
Se face o injectie in coloana care doare f putin, mai mult ca o tensiune, mai mare frica. Apoi o sa te intinda pe masa de operatie. Mie nu mi-a ps masca de oxigen. O mana era legata cu o branula, cealalta de un tensiometru automat, care lua din timp in timp tensiunea arteriala si masura pulsul.
Operatia dureaza cam o ora. In timpul ei nu am resimtit nici un discomfort, nu m-a durut nimic. Simteam ca si cum ma tragea cineva de haine( care nu exista, evident). Asta a fost singura senzatie. Puteam vorbi fara probleme. Mi-au dat copilul, l-am pupat pe obraz dupa ce l-au aspirat, sters si imbracat.
Apoi m-au dus la ATI unde, incet incet, am inceput sa ma dezmortesc, a durat cateva ore. Imediat dupa operatie m-a vizitat sotul, si nasha.
Durerile nu-s mari dupa ptr ca se administreaza calmante la cerere.
A doua zi m-am mobilizat si m-am dus la baie, cu ajutor la ridicare.
Singura problema au fost niste durerei de cap care au trecut in cam 10 zile de tot. Nu toata lumea are asa ceva.
In rest nu am avut ameteli sau greata. Cred ca e mai probabil sa ai greata de la anestezia genereala decat de la rahie. Eu am avut cerclaj si, dupa ce m-am trezit din anestezia generala am varsat.
Nu mi-au facut nici o injectie de incurajare. Toata lumea resimte o frica, dar dupa ce-ti vezi copilul o sa-ti treaca tot stressul, eu eram de-a dreptul euforica.
Curaj, ca nu-i asa de rau!
Eu am nascut cu dr. Gero V.
Dc mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.


Mami de Adita, 14 06.2012
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Buna!
Multumesc mult pentru raspunsuri, pot spune ca m-am linistit de tot in legatura cu operatia, abia astept sa mergem la control sa vedem cum e bb si cat a mai luat in greutate.
Apropo: la cate saptamani te-a programat sa nasti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Geanina, ma bucur ca te-am linistit.
Cezariana am facut-o la 39sapt si 3zile. Deci saptamana 40.
Emilia, eu nu am facut clexane, eu am fost super relaxata. Am luat doar aspenter pana in sapt 35 parca... Nu a influientat in niciun fel rahia.
Rezistentele pe artere erau bune, bb se dezvolta cum trebuie asa ca am zis ca nu e cazul de mai merg la Uscatescu. Dr Gero a zis ca ea nu crede ca e vreo problema, ca aceste multatii sunt prez la marea majoritate a populatiei. E drept, ca din luna a 5-a am av alte probleme care m-au stressat mai tare: sarcina inserata f jos si la pe la 22 de sapt col deschis, cerclaj facut 'la cald' cum zic medicii. Asa ca am av cu ce sa-mi bat capul.. Apoi am stat NUMAI in pat pana am aj la termen.
Dar, uite , bb e sanatos si a meritat TOT efortul!
la mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Emilia, ai PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc mult Stefulici !

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Geanina, ma bucur ca te-am linistit.
Cezariana am facut-o la 39sapt si 3zile. Deci saptamana 40.
Emilia, eu nu am facut clexane, eu am fost super relaxata. Am luat doar aspenter pana in sapt 35 parca... Nu a influientat in niciun fel rahia.
Rezistentele pe artere erau bune, bb se dezvolta cum trebuie asa ca am zis ca nu e cazul de mai merg la Uscatescu. Dr Gero a zis ca ea nu crede ca e vreo problema, ca aceste multatii sunt prez la marea majoritate a populatiei. E drept, ca din luna a 5-a am av alte probleme care m-au stressat mai tare: sarcina inserata f jos si la pe la 22 de sapt col deschis, cerclaj facut 'la cald' cum zic medicii. Asa ca am av cu ce sa-mi bat capul.. Apoi am stat NUMAI in pat pana am aj la termen.
Dar, uite , bb e sanatos si a meritat TOT efortul!
la mamici!

Mami de Adita, 14 06.2012
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Multumesc pentru mesaj!
Ma bucur ca ai trecut cu bine peste problemele sarcinii si ai nascut cu bine. Cat are bebe acum? Eu mai am un baietel de 3 ani si 4 luni!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

BB are 7 luni jumatate.
Sa-ti traiasca si sa fie sanatos, Geanina!

Mergi la inceput