Fluturasi minunati 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Dorina, si Duracell tot in patutul de bebe doarme. Imi este cam teama sa trecem la patul de juniori pentru ca la fel ca si Sophia, si Edu se foieste de gasesc mereu cersaful facut evantai pe sub el. Noi am cautat sa luam pat din acela ca la gradinita, foarte- foarte jos ca in caz de ”rostogolire„ abia daca se simte impactul.
La noi este foarte frig si gradele sunt cu minus ...bleah.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Fetelor, mai sunt copii care se trezesc noaptea ??? Daca da, sa ridice mana cine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

dorina, si eu am dormit ca valiza..da nu orice fel de valiza..d'aia mare de tot De la 9:30 cand am culcat copii pana la 8 dimineata ...am adormit in durere de cap si tot cu ea m-am trezit. Trebuie clar sa ma odihnesc mai mult...si tb sa o fac acum.

ally, catank, nici lui Cristi nu i-a palcut deloc iaurtul simplu...si nu l-a mancat niciodata, asa am ajuns la iaurturi cu fructe. Acum la gardi ii dau iaurturi simple, acolo le mananca dar acasa tot nu le vrea. Na..nu se poate sa le placa de toate...uite eu nu ma ating de morcovi cruzi...nu le suport gustul, imi dau o senzatie tare nashpa in gura...ei in schimb rontaie la morcovi cruzi ca la mere . Daca papa branza, lapte, nu e musai sa manance si iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele ! Apar si eu.
Strumph nu am nascut! O fi bebelina mea mare, dar totusi 32 de saptamani este prea putin. Am vazut pozele din excursie. Super. Bravo.
Intr-adevar polul asta are asa ceva magic. Eu am fost acum 5 ani in Rusia pe o insula mai sus de cercul polar. Atunci era vara si erau noptile albe. Ne-am asteptat la vreme rea, ne-am pregatit haine groase si cand colo ne-am dus si-am facut baie intr-un lac pe acea insula limpede ca si cristalul. Era o vreme neobisnuit de calda.
Pentru mine excursia asta si cea de la muntele Sinai, in care am mers noaptea prin desert, au fost cele mai tari experiete. Au ceva mistic si misterios.
Cu sarcina sunt cat de cat ok. Bebelina zburdalnica, ca si sora-sa care vrea numai in brate. Ma doare piciorul stang de la circulatie proasta, cred ca ma pasc niste varice, cu toate ca dau cu crema, il tin in sus etc. si la dreptul imi apasa sarcina pe un nerv si schiopatez. Dar in rest sunt super.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Intru pe fuga ca am fripturica pe gratar si nu vreau sa o ard ...
Miky,Cami, am luat in calcul si varianta de a.l lasa pe Edu o perioada fff scurta cu ai mei...dar nu cred ca se va ajunge aici. Ma doare sufletul numai cand ma gandesc ca il rup de mine. In iulie si august avem 2 nunti, ale surorilor mele si atunci nu avem incotro si va ramane pt 2-3 saptamani in tara sa se bucure si parintii sotului de el pt ca in tara nu v-om sta prea mult si plecam intre nunti inapoi in Italia. Offf ma cheama datoria ....si vrea si Edu sa ma bage iarasi portar.


Miky, nu am citit cum ti-a iesit checul dar daca ai pus mai mult de 3 banane sigur a iesit umed sau en crud. Eu iti spun cum il fac eu si iese ffff pufos si delicios. L-am executat de 2 ori si mai mult de 1 ora nu a rezistat. Cantitatile le stii deja ...eu am mixat untul(de la temperatura camerei) cu zaharul si apoi cu ouale bine-bine dupa care am adaugat faina(cu agent de crestere dar poti pune faina normala+1 plic praf de copt) treptat, cele 2 linguri de miere usor incalzita si abia apoi bananele blenduite bine inainte. L-am bagat de la bun inceput la 150 gr si l-am lasat fix 1 ora si a iesit super bun. Cuptorul meu este tot electric si cu ventilator...deci, difera de la unul la altul. Am pudrat putin cu zahar vanilat deasupra ca avea fata de parca era rumenita din cauza bananei dar nu era asa.



Eduard Andrei 02.04.2011



pai eu zic ca e ok sa vina si in tara la bunici, chiar si o luna-doua..nu se intampla nimic..e normal sa se bucure si ei de nepotei

ai dreptate cu banana bread, am incercat-o aseara iar si a iesit mult mai bine..am imporivzat putin ca nu aveam stafide/fructe uscate in casa si am pus o canita de nuci manicate dar a iesit delicios si culmea a si crescut frumos..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Delia la sf de saptamana am gatit, la cratita cu mine. Am facut si un tort. Napoleon ii zice( made in R. Moldova). Am sa pun si reteta, dar nu azi, ca azi am zi de curat si mancare. L-au papat invitatii la ziua surorii mele intr-o clipa.
Am zis ca o sa o mai las, cu gatitul asta clasic care trebuie sa stai o gramada in picioare, o sa mai fac si chestii din astea rapide, gen paste. Nu mai pot sta atata in picioare.
A doua sarcina mi se pare mai grea. La prima zburam cu toate ca m-am ingrasat foarte mult.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La multi ani impreuna cu familia ta frumoasa Strumph ! Si va mai doresc Smithuleti micuti si draguti.
La multi ani Alexina! Sa ai nastere usoara si alaptare si mai usoara!
La multi ani sotior de Catank! Sa ai grija de printese!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Ce fac mamicile?dormiti?

yvyana-m-ai facut sa zimbesc cu pofta cand am citit, ce i-ar fi facut pitica ta la gaina . Ioana este obisnuita cu ele...a crescut printre ele...parca ma si oftic, ca e prea multa salbaticie aici la noi, ...prea multa liniste...abia astept si eu sa ajunga la gradi, ..ptr ea mai mult, sa intre in contact cu alti copii, nu musai ptr activitati...ca Slava Domnului nu duce lipsa acasa, nu avem timp sa ne plictisim...insa e altceva in grup...
Cand ma gandesc ca va raci...etc...dar sper sa treaca usor aceasta perioada, ...gandesc pozitiv si mergem inainte!


Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca



pfuu, ce bucurie trebuie sa fie ca ai sansa sa-ti cresti copilul intr-un mediu sanatos, si la propriu si la figurat o sa vezi ce bine o sa-i prinda , de colindat si agitatie are timp toata viata, dar nimic n-o sa se compare cu linistea si taramul copilariei..nu ? pupici pt ioana ce n-am da si noi restul sa avem o mosie asa de crescut copilasii

eu pe dr marcu nu o cunosc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Buna dimineata Soare!

E duminica azi si eu nu stiu?!

Desteptarea, ....alaturi de o cafeluta, ceai, sau laptic Poftitisi serviti!

Ioana a papat la mic dejun o combinatie de orel cu lapte, amestecat cu un mar ras si ou plus un pic de unt...a ras tot. Ma tot determin sa o fac sa pape ou si nu prea reusesc, combinatia asta ii place

Ce variante imi mai recomandati?Nu vrea nici omleta, nici fiert, nici moale, nici...nici...de iaurt nu mai spun...nimic, si nici un alt fel de lapte... titi DAAAAAAAAAAAA!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







eu ii mai fac ciorbita dreasa cu ou/smantana..
bine, stii ca la noi e "ciorba" rules

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Buna dimineata!

mai sunt copilasi care dorm in patutul de bb mic?


da, andra mea si doarme asa bine de la un timp, ca tot aman momentul de facut ceva schimbari..

Mergi la inceput