Jocul cu carti - capitolul 7!

Jocul cu carti - capitolul 7! | Autor: corap

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



fuse "barbatul care nu era ucigas" (de hjorth & rosenfeldt)

(si ti le-mprumut, daca vrei)

&&&&
acu' tre sa ma gandesc la o carte sa ma scap de ghicitoare :)

intr-o scoala din sankt petersburg un copil este torturat sistematic de colegi. la un moment dat, intr-o vara, descopera sahul si e total absorbit de el.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Apararea Lujin?

corap: citesc Palatul de gheata - e superba cartea. Laconica, puternica, insa de o frumusete ireala. Imi pare rau ca n-am gasit la biblioteca varianta daneza/norvegiana:( o citesc in engleza si merci ca ai pomenit de ea pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daaaaaaaaaaaaa lilanda, tu esti.


(si ma bucur ca-ti place cartea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Un baiat de 14 ani si un pensionar,mutat recent din Bucuresti, au o pasiune comuna: un anumit gen de pasari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

...si amindoi scriu cartea. Pustiul scrie despre cum creste el mare, iar b#259;trānul despre cind era mic, despre r#259;zboi, despre tat#259;l si bunicul deportati in lagare de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

OK. Era "Toate bufnitele" (Filip Florian scrie misto, insa cartea asta mi s-a parut cam insailata, nedezvoltata, intepenita intr-o singura dimensiune. Chiar sint curioasa daca a mai citi-o cineva si ce impresie are. Pe bloguri sint doar parerei pozitive, insa am impresia ca-s scrise asa, fiindca, in blogroll e autorul )

Alta: un tinar "inzestrat" isi cistiga existenta inecindu-se prin restaurante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Tinarul, fost medicinist, e si putin obsedat sexual :) Maica-sa, bolnava de Alzheimer, il face sa creada ca ar avea origini divine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Era Choke/Sufocare a lui Cuck Palahniuk.

Alta: in tinar afacerist, cu trecut dubios, tot scrie un email prim-ministrului chinez :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

tigrul alb

edit: de palahniuk n-am cetit nica (ca nu ma atrage de niciun fel) si toate bufnitele asteapta-n cosul meu de cumparaturi; am vrut sa-mi iau varianta electronica da' mi s-a parut complicat sa o comand , trebuia sa descarc nus' ce si m-am lasat pagubasa. acu' nus' ce sa fac, s-o iau se strica, s-o las mi-e frica - iaca ca am gasit si uz lui ienachita v.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

corap,

De Palahniuk am citit doar Choke, pentru ca, tot asa, nu ma atragea, insa e interesant. E provocator intr-un fel neplictisitor. Adica te surprinde prin ce scrie si cum scrie :) Ahh, pai "Toate bufnitele" nu se strica, asa ca nu te agita prea tare cu ea-zic io. Doar daca-ti pica-n mina. Io am fisierul epub , da' nu stiu cum sa-l scot din reader si sa-l trimit pe mail :( Daca stii tu cum, ti-l trimit. Pentru ebookuri de pe elefant.ro trebuie sa ai instalat un app reader (fie al lor, elefant, fie oricare altul care citeste epubs - Bluefire, de ex. Nu-i asa complicat!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multam, lilanda, de oferta. da' acasa-s pe ipad si habar n-am ce vrea de la viata mea acel cumplit device si cum descarc / incarc ceva la el

asa... un octogenar isi cumpara un computer si incepe navigarea pe internet - unde se uita o vreme indelungata la o tipa dezbracata care citeste o carte

Mergi la inceput