Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Roxanaz,subscriu si eu.....mai binela un loc de joaca.....

Laura,vad ca v-ati mutat la casa...cum e?Incomparabil,dar vesnic se iveste de investit ceva...nu-i asa|?

Cred ca in vara voi opta pentru cateva ore la unclub de asta....toata lumea multumita,si gata..la noi e cam 40 ron de copil,cu tot cu meniu,stabilit inainte.....chiar peste doua saptamani suntem invitate la o petrecere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rufus, hai! Va asteptam oricand cu drag.

Roxana super petrecere, super copiii (i-am revazut cu drag pe ai tai, dar si pe David care s-a facut maaare ), super tort. De sarbatorita ce sa mai zic?! O eleganta si o frumoasa!

Noi nu am sarbatorit nimic . Ne-am adunat pt ca era duminica si eu eram in ziua cand aveam voie sa mananc carne, asa ca m-am gandit la un gratar. Si cum gratarele sunt mai gustoase cu prietenii, am dat telefoane si am strigat adunarea. Intr-adevar, mare avantaj sa stai la curte! Cand s-au incis spiritele si nu ne mai auzeam de tipete, am dat copiii acasa jumate de ora, s-au racorit si s-au potolit de mai mare dragul dupa ce au inghetat un pic. Am avut loc si pt bebelushii veniti (2 pui de 8 luni) fara sa ii calce nimeni pe degetele cand patrulau in 4 labe.

eumada, mai avem gramada de treaba si de bani de bagat in casa. Dar suntem ok, abia asteptam primavara sa ne apucam de amenajat prin curte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da frate, asa in casa mare m-as risca si eu. mai facem din astea la Craciun, cand vin prietenii cu copiii si se mai aduna cate 6-7.. bietii mei vecini, sunt niste ingeri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hali-hallo randunicilor

na, care a trecut la categoria randunica?

io-s inca zburatoare, azi mi-am fiert boabe. din coliva de vineri nu am apucat sa gust deloc. au venit copii cu prieteni si au halito pe toata.
dimineata mi-am petrecut-o la spital, mama prietenei a cazut si si-a fracturat rau un os, nu poate fi operata ptr ca are 84 de ani si probleme serioase cu inima. prin urmare are nevoie de ajutor....

Laura, sa va fie de bine.

mada, bafta si rabdare iti doresc, ai grija de tine.

roxana,

mai am trei zile de concediu... musai sa-mi mai fac de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buna Morning si la mine,

N-am citit ce ati scris in spate, am putina treaba si citesc dupa aia … dar am tolba plina si povestesc repede, pana nu uit … Le iau pe rand :

Vineri seara spre noaptea: Gatit, spalat si copii cuminti
Dinner + executat o supa de vita cu galuste care vad ca plutesc in oala, deci nu s-au destramat …dar nici nu am gustat-o sa vad cat sunt de tari.

Spalat o masina de rufe colorate …

Copiii au fost de nerecunoscut vineri – s-au apucat sa-si faca corturi din saunde si paturi, au dus animalute acolo, mancarea au facut-o din lego, au inceput sa-si vanda intre ei mancare cu banii de la Monopoly, ca sa va spun, am ramas tablou de admiratie. Ca de obicei, fiu-meu, mai mare si mai autoritar este motorul …daca el hotaraste sa fie cuminte si sa se joace frumos, totul iese ca la carte. Daca el se scoala cu fundul in sus atunci pune toata casa la fel. Fica-mea este un simplu si fidel executant si la bune si la rele.

Sambata – SPA cu Fetele – O poveste despre “flatulentza”

Deci am executat acelasi SPA coreean, unde se intra de dimineata si se iese cand nu mai ai bani … Am lasat barbatul sa se duca la patinuar cu copiii si la ora 10:30 A.M. intram in incinta.
V-am povestit eu data trecuta cu ce se mananca relaxarea si infrumusetarea coreana, nimic schimbat de atunci, adica, aproape nimic ….

Ca si data trecuta, lumea nu prea vorbeste engleza acolo, ceea ce este o problema in a comunica duduiei care te maseaza, ce simtit …

Adica, se vorbeste engleza in cuvinte si nu in fraze …
Conversatia mea cu Maia, a fost urmatoarea:

Ea: American ?

Eu: No

Ea: What ?

Eu: Romanian

Ea: Aaaaaaa, Romanian ?

Eu: Yes, yes …

Ea: Beautiful

Eu: Who me ?

Ea: yes, yes, beautiful

Eu (dand ochii peste cap) : Oh ! Thank You ! – aceasta converatie se purta cu mine si toate suncile aferente nude, intinse pe masa de scrub/masaj – adica really, imi spui asa, la fundul gol, ca sunt beautiful, sau e singurul cuvant de compliment pe care il stii in engleza ?

Ea: Nooo, no ..eyes, beautiful

Eu (in gand) – ah ! normal, acum poate esti sincera …

Eu (zambind de data asta) Thank you.

Ea: Name ?

Eu: My name ? Buflea

Ea: Nice …

Eu: Your name ?

Ea: Maia (cred ???, baiii, am uitat cum o chema)

Ea: Sister ?

Eu: What ?

Ea (Aratand spre unca din prietenele mele care tolanea un pat alaturi) Sister ?
Eu: Aaaaaaa, no, no …friend

Va reamintesc iar, ca aceasta conversatie “bogata” se purta cu mine tolanind masa si ea masandu-ma pe toate partile ….pana cand, PANA CAND … odata imi ridica genunchiul stang spre abdomen si ma apasa cu el pe burta …fetelor, sunt convinsa ca a stiut exact unde sa ma apese, ca am simtit asa o presiune pe matz, valeu, valeu, va-le-leu – greu, greu, de tinut inauntru …

Eu: incnesc

Ea: fart ? – traducere “partz ?”

Eu (socata, confuzata si cu matzul explodand) What ?

Ea: fart ?

Eu in gand: Geez, oare ce se raspunde la intrebarea asta ?

Eu (evaziv): Why ?

Ea: fart ? Go … go fart … si ma apasa si mai tare cu propriul genunchi ..

Eu (lesinat) : ok … Bum, poc, pratz

Disclaimer : Am fost cat am putut de finutza (sper), amica mea a zis ca ea nu a auzit nimic, adica vroiam sa spun ca m-am chinuit sa mentin controlul …

Ea: Good, better ?

Eu: Yeah, much better – thank you, this is enough

Ea: Gas free ?

Eu (in gand) aoelu, aoleu, daca nu raspund ce trebuie asta iar imi urca genunchii pe intenstine

Eu (zambind dragalas …si cu ochii ca tot ii placusera) yes, yes, gas free, no more

Ea: good, feel better, clean

Eu: Yeah, clean, clean …

Ea: turn

Eu (in gand) – huh ! cu fundul in sus ? Cu fundul in sus ? – si incepe sa-mi bata inima: clis-ma, clis-ma, clis-ma, clis-ma …oare am platit si clisma ? asa imi trebuie daca nu citesc ce platesc …

Nu va povestesc ce fund incordat i-am aratat si in ce stare de alerta am stat o perioada … deja imi facusem planul, ca acolo trebuie sa stii ce cuvinte sa folosesti ca sa te inteleaga – dupa ce m-am panicat ca nu stiu cum se zice “clisma”in engleza, mi-am pus pe limba, gata sa le scuip, urmatoarele proteste: NO, NO CLEAN, NO NEED, ME CLEAN THERE, THANK YOU, YOU NICE, NO CLEAN … nici acum nu stiu cum se zice clisma in engleza.

Nu a fost cazul … totusi, ca si data trecuta, s-a suit pe mine, dar cu genunchii si mi-a masat fundul si spatele … si per ansamblu, sa stiti ca am fost multumita, am iesit cu pielea moale, cu oasele dezmortzitae si cu intestinul gol de gaze …

Cand ma vad cu fetele, impartasim senzatii … Le intreb daca ele s-au partzait la masaj si le povestesc experienta mea … nope, numai eu am avut privilegiul … dar e clar ca fiecare maseoza are stilul ei … cea de data trecuta mi-a facut efectiv vanatai pe slate, asta s-a dat la matzul meu, o amica a zis ca la ea a fost “framantat si calcat in picioare” … cu talpile !

Kari, asa ca levitatia ta este parfum pe langa parfumurile mele

Asta ca sa intelegeti ca totul e posibil si niciodata nu te plictisesti …

Revin dupa ce citesc in urma ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Rox, ce bujori are Patrick in obraji...s-a lasat cu tavaleala acolo, cred. Iar mandra...rapitoare. Voiam sa-i zic si Laurei, iti zic si tie...mai fetele astea ale voastre cum isi ascund cornitzele? Ca nu le tin la vedere...dar pe mine nu ma inseala privirea lor

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf....nu stiu nici eu cum le ascund de pacalesc pe toata lumea......am si eu un exemplar ....care e cel mai cuminte,poliicos si tot ce se poate in public si la gradinita,iar acasa devine...mr.Hyde....

Azi m-am dus s-o iau eu de la gradi,mi=-a laudat-o toata lumea,ea zambitoare..cum iesim in curte,se tranteste pe jos ca si-a uitat banana...si da-i urlete si tavalit in zapada...l
Las` ca-i face bine putina miscare,zic eu.Potolesc furtuna,luam banana adusa de o ingrijitoare si topaim si ne tavalim prin zapada,apoi la masina.Cum o bag in masina...incepe..se face numai gura si urla...si urla...ba ca vrea apa,ba ca vrea lapte,ba ca banana e mare ,ba ca nu vrea in scaun,culminand cu doua palme peste geaca mea.O intreb ce are,isi desface centura si incepe sa tipe....eram ca si cu circul....acasa in continuare,circ,nimic nu-i bun,nmic nu vrea....nervoasa si suparata.Ma gandesc ca i se trage de la dezvatul de "bibi cu ceai"..inca se mai alinta la culcare si bea din biberon si am decis s-o raresc,toata lumea ii spune ca e mare si nu mai bea cu biberonul...si de aici stresull....zic si io,poate nu-i nic`.....

Oare s-o las` pana vrea ea?

Fata de adolescentele lui Rufus si smecherii Laurei...eu sunt mic copil,nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citit in urma ... Roxana, baiiii, ce scumpa e Eva si ce rochita frumoasa ...auzi, dar nu ai asa un nod sa o imbraci in rochita fara maneca ?

Ziua fica-mii este in decembrie si de cand ma stiu, caut rochite pentru ziua ei CU MANECI, care nu inteleg de ce, sunt foarte rare ?

Oricum rochita e superba ...

Laura, bai nene ce tavaleala - ai tai par cei mai mari de acolo, cred ca au facut o instruictie cu restul . Nu am nici o indoiala ca cearta lor de asta vara este deja uitata ...ai dreptate, cred ca nu i-am instruit noi bine - astora trebuie sa le spui ce au de facut, ca sa stie sa se comporte ... Ah ! Si mi-am adus aminte ca climax-ul a fost cand s-au certat la ascuselea ... da, da, stiau reguli diferite si nici unul nu accepta regulile celuilalt.
In plus cred ca trebuia sa ii cuplam pe sexe - am o banuiala ca Rares ar fi un bun executant al ordinelor lui Alex si Flavia la fel cu Bianca ... trebuie lasati sa faca ce stiu sa faca cel mai bine - unii sa comande si altii sa execute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ca sa continui cu raportul ... noi ieri, mai precis aseara, am fost iar la ski ... ce frumusete, ce zapada minunata, nici o urma de gheata ...

In ciuda conditiilro exceptionale, copiii mi-au scos peri albi - nu stiu frate ce au avut, au luat cate 3 minusuri si numai in rasteli si amenintari am stat.

Au inceput din masina cand nu a fost posibil sa stea unul langa altul ... nu le mai ajunge frate un van. Am oprit si i-am separat - unul la mijloc, legat cu cureaua si celalat in spate.

Ajunsi acolo, m-au capiat sa mergem pe partia de incepatori - urasc partia aia, pentru ca este cea mai aglomerata, cu tot felul de lume care invata sa skieze si se pravalesc unii peste altii ...ei vroiau acolo ca pe margini sunt niste gropi facute special ca sa invete ei sa sara ... gropile astea sunt insa cum am spus, pe margine, unde in stanga coboara diversi "experti" rostogolindu-se si in dreapta e padurea ... nici nu stiu ce sa-mi doresc mai repede, sa dea in ei un incepator sau sa intre ei in pomii padurii. Ca de obicei, fiecare alege traseul ...de data asta au facut front comun si era o partie albastra (libera, inclinata, buna de viteza, curbe ...etc) la doua verzi, aia de imi starea inima in gat si pentru ei si pentru mine.

Am reusit totusi sa il filmez pe Alex sarind pe o trambulina special amenajata - baiii, ce sa spun, sunt mandra de el, eu nu am curajul sa sar pe aia.

Apoi la masa, le era foame, am crezut ca vor sa cumpere tot restaurantul ... si mai e si scumpa mancarea, nesimtit de scumpa. Am dat $40 si evident au mancat jumate. Zic: ok, cealalat jumate o iau la pachet si cum Alex era singurul care avea o mana libera, ii dau lui cutia sa o tina ... mai fetelor, in 2 pasi, scapa cutia din mana, mancare se imprastie pe jos, eu ma enervez, ma apuc sa matur pe acolo prin restaurant ... n-am pomenit copil mai neatent, nu vorbesc numai de ieri. In general frate, ii cade totul din mana, da pe el, nu nimereste gura cu lingura, scapa pe masa ... e ceva de groaza. Sub scauul lui dupa ce mananca, este lipit sub forma de pete, tot meniul ...eu nu stiu, asa e cu toti baietii sau numai al mei are doua maini stangi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

La noi sambata o fost ziua de cantareala, dupa 2 saptamani.
Eh, tot de sambata ma mananca pizma.

Ala, (ca nu merita sa-l mai alint) a slabit 7 kg jumate si e VIZIBIL!
Saracuta de mine 1,5 kg.

Sunt atat de indignata ca fierb pe interior.
Pai e posibil, eu de 2 saptamani fac mancare zilnic, transform rahatul in chestii apetisante, mancam la fel, ba eu mai si visez noaptea cate-o costita de porc curgandu-mi pe barbie, si el, el, el... si eu nu, nu, nu...

Si ca o incununare s-a laudat sambata in fata musafirilor (mie nu indraznea sa-mi zica) ca m-a inselat cu covrigareasa. In fiecare zi. Nu, nici macar o data pe saptamana sau din 2 in 2 zile. Z i l n i c.

Pai mai pupa ala tavane si randunici? Nu. Susanu' de pe covrig.

Mergi la inceput