Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell nu conteaza cate analize de tormbo ai facut , eu am facut doar pechetul de baza , de vreme ce iti va da anticoagulat e ok , poate fi clexane sau inoheb , indiferent cate mutatii ai tratamentul e acelasi . Bafta multa .

eu ti-a zice sa iei si femibion 1 preconceptional , se da pentru mutatiile MTHFR.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

MariaBcf, ma bucur ca a functionat totul bine la tine din prima luna de tratament cu utrogestan!
mie nu mi-a recomandat nimic de genul medicul ginecolog...am si eu doua sarcini pierdute, dar la sapt f mica (5-6), sper din suflet ca acum va fi bine data viitoare
bafta la DT!


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

olimp, m-ai mai linistit acum ca imi spui si tu ce mi-a zis ieri medicul hematolog

(geneticianul spunea altceva - ca e f important sa fac toate mutatiile, pentru ca daca mai am si altele doza va fi diferita, probabil ca a spus asta ca sa ma 'motiveze' sa fac la ea si restul mutatiilor de trombo neverificate pana acuma - si a reusit)

referitor la sugestia ta cu femibionul, cred ca e de luat in seama.
multumesc si multa sanatate iti doresc!


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell eu ii inteleg si pe geneticieni ca le trebuie bani dar totusi anlizele acestea costa o gramada de bani si nu ne este la indemana sa tot decartam , si mi-e mi-au propus sa mai fac homocisteina , proteina S si C si nu mai stice ce altceva , am mers la hematolog si mi-a explicat in cazul in care apare o mutatie si ai deja sarcini pierdute recurente se da tratamnet , daca ai mai multe ghinionul tau dar tratamentrul este acelasi , daca ai MRHFR-pozitiv , nu mai are rost sa faci homocisteina , proteinele caci oricum se da complex de B-uri si acid folic. Foarte important e utrogestanul , poate ai deficit de progesteron si nu ai habar .

eu am luata asa :

preconceptional

femibion 1 - pentru muatia MTHFR
aspenter- 1pastila/zi
marge b6
acid foloc 5 mg-zi

dupa ce s-a pozotiovat testul am trecut pe clexane 0.4
femibion 1 -in primul trimestru
acid folic 5mg/ zi
magne B6-2 /zi
utogestan 200 - dimineata si seara cate un ovul

acum in semestrul doi

femibion 2
claxane 0.6
utrogestan 200 - unul dimineata si unul seara
magne B6- 2 /zi

bafta multa si nu pierde speranta




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

eu pana acuma, pe langa mutatiile din semnatura pozitive, am mai facut si:
rezistenta la proteina C activata
anticoagulant lupic
antitrombina
proteina C
proteina S (activitate)
factorul V Leiden
mutatia protrombinica (factor II)
homocisteina,
care toate sunt in valori normale, resp negative.

si chiar ma gandeam apoi daca e ok ca nu am primit decat acid folic si aspenter...sa fi fost din cauza ca homocisteina era in valori normale?

multumesc, olimp


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell eu am facut pachetul de baza tip B care contine asa :

MTHFR-urile
PAI
LEIDEN
FACTORUL II
val LEU

atat , si mie mi-a zis de anticoagulatul lupic etc. , nu am mai facut ninic caci in cazul in care nu erau valori bune , tot la acelasi tratament ajungeam.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

mariell eu ii inteleg si pe geneticieni ca le trebuie bani dar totusi anlizele acestea costa o gramada de bani si nu ne este la indemana sa tot decartam



mariell sunt perfect de acord cu olimp , se stie faptul ca laboratorele "decarteaza" in buzunarul medicilor care au recomandat analizele
dupa cum vezi si eu sunt posesoare de PAI homozigot si am fost sfatuita, pentru ca diagnosticul de trombofilie e clar si e suficient doar PAI homozigot pt. asta, sa nu mai fac si restul de analize(MTHFR, homocisteina) in afara de factor XIII v34leu
l-am facut si a iesit ok, negativ
impreuna cu PAI homozigot nu ar fi fost tocmai ok

tratamentul e oricum ACELASI : clexanne in functie de greutatea corporala si aspenter
asa ca plecam de la prezumtia ca as avea si MTHFR in orice forma si iau femibion, care contine forma asimilabila de acid folic(metafolin) in caz ca le-as avea si pe celelalte, c nu are ce dauna in forma asta si aspenter
se poate pune diagnostic de trombofilie si fara toata suita(uneori inutila) de mutatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

ANI.G, ai dreptate. Astazi am incercat sa anulez analizele ce ma convinsese geneticianul ca sunt absolut necesare, dar bineinteles ca nu s-a mai putut, "sunt deja in lucru" (cand de fapt sapt trecuta ne-a zis ca dureaza 3 sapt...)
ah, si am mai intrebat daca in cazul meu e adevarat ca acidul folic nu se asimileaza din acifol (mai citisem parca pe aici asta si am tinut minte), iar medicul hematolog mi-a raspuns ca nu stie de asa ceva
vai de noi cu asa doctori...

deci inseamna ca ar trebui sa incep sa iau si femibion1, nu?
(stiti cumva - ingrasa?)


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

daca se ia femibion1 se mai ia si acifol?


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

unii medici le dau combinate, unii numai femibion
hematologul nu stia ??? vai de noi intr-adevar, dar eu nu ma mir stiu destui asa !

analizele da, dureaza 3 saptamani, te asigur ca aici au avut dreptate, erau in lucru deja, atat dureaza tot procesul
odata ce ti-a lut sange nu prea mai ai cum sa anulezi, din pacate

Mergi la inceput