Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Carin1974, la Mihaescu am fost si eu doar o data, inainte sa imi fac analizele; mi-a facut aceeasi impresie, cam generalizeaza. Cine e medicul tau ginecolog? Nu prea stiu incotro s-o apuc, mi-e frica de ideea ca as mai putea pierde inca o sarcina.
Tu cand ai pierdut sarcina de 8 sapt, inainte sau dupa ce stiai de trombofilie? Stii de ce ai pierdut-o?
(am vrut sa iti trimit un PM, dar nu il ai activat...)


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor din Timisoara, daca veti citi din urma la Gravidute cu trombofilie, veti gasi fete din Timisoara. Vedeti si voi la ce hematolog au fost ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Multumesc, MeAlex


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

off topic: stiti cumva cate mesaje trebuie sa scriu ca sa nu mai trebuiasca aprobate de moderator?


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Mariell ai PM

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

cinta, referitor la posibilitatea de a avea trombofilie desi ai dus o sarcina cu bine: si eu sunt in aceiasi situatie: la 26 de ani am avut o sarcina ok, nascut la 38 de saptamani. Anul trecut insa (la 30 de ani) am avut o sarcina oprita in evolutie la 7s. Am facut multe investigatii si am gasit ca am cateva mutatii de trombofilie.
Ideea e ca se poate intampla sa fie totul ok la o sarcina, apoi in timp sa apara probleme. Mai ales daca e vorba de mutatii usoare, nu e obligatoriu sa creeze mereu probleme in timpul sarcinii, ci aceste probleme pot sa apara cu timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

multumesc, Carin1974 (incerc sa scriu mesaje, chiar daca scurte, sa scap de moderare odata:) )


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia22 spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare: daca am facut analizele de trombofilie cand eram insarcinata in 5 saptamani, credeti ca sarcina ar fi putut influenta rezultatul?
Mi-a iesit PAI-1 4G/4G homozigot si MTHFR mutatia A1298C heterozigot. Intre timp, din pacate sarcina s-a oprit din evolutie la 7 saptamani si vreau sa ma duc la Fundeni cu rezultatele pentru consultatie&recomandare tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Georgia, imi pare rau pentru pierdere. Nimic nu influenteaza analizele pentru mutatiile acestea genetice. Este foarte posibil sa fie cauza pierderii...

Mariell, dupa 10 mesaje, postarile vor aparea in timp real. Mai scrie cateva mesaje scurte.

Cinta, sustin ce spune Didi, uneori trombofilia afecteaza corpul mai tarziu, permitand dezvoltarea normala a unei prime sarcini, dar afectand sarcinile ulterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Georgia eu am Pai 1 homozigot si HTHFR C667 heterozigot si am pierdut 2 sarcini , acum fac Clexane de cand am avut test pozitiv , iau si Aspenter . Multumim lui DD ca suntem ok.

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
11+

Mergi la inceput