Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dream - e cumplit ce s-a intamplat. sper sa ai putere s-o iei de la capat cu o sarcina noua. macar acum stii ce ai si poti preveni tragedii dintr-astea.
deci cu boala asta perversa nu poti sta linistit pana nu-ti vezi puiul mic in brate ca e bine...

iulya- si mie mi-a zis dr sa fac intai analizele si apoi sa iau aspenter, insa poti consulta si medicul tau.

eu am gasit dimineata rezultatele pe mail, era sa pic de pe scaun cand am vazut si m-au trecut toate apele pana am deschis fisierul, insa erau rezultatele doar la mutatia factorului XIII care mi-a iesit negativ.
urmeaza sa mai primesc rezultatele si pt. PAI si MTHFR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

iulya333 daca faci numai mutatiile poti sa iei linistita aspenter. Problemele genetice din pacate nu se modifica cu nici un fel de medicatie. Daca faci si analize de coagulare ar fi recomandabil sa le faci inainte de a incepe tratamentul.
dreamweaver suntem alaturi de tine. DD sa va dea putere sa mergeti mai departe si sa incercati din nou.
olimp ma bucur ca sunteti bine si creste Ilinca
toate fetele

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreamweaver spune:

Multumesc...este greu dar incerc sa nu ma dau batuta
Analizele le-am facut acum...am ajuns si eu la d-na dr.Uscatescu (chiar ca este o femeie extraordinara)...daca stiam de aceste analize inainte le faceam asa am facut toate analizele posibile...dar pe astea nu mi le-a recomandat nimeni ca nu a fost cazul daca este sa zic asa...la mine totul a fost ok ... ultimul eco l-am facut cu 3 zile inainte si totul era foarte bine...am intrebat-o si pe d-na doctor daca se observa cheagul de sange...si mi-a spus ca s-ar fi vazut la ecograf ...dar la mine se pare ca a survenit in ultimele 24 ore...problema e ca stiu ca mutatia PAI duce la eclamsie...eu imi monitorizam des tensiunea si nu a fost mai mare de 14/8 (doar cand mergeam la doctor crestea...sunt cam emotiva)...duminica dinainte sincer nu stiu daca mi-am verificat-o....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dream draga de tine , multa putere , sunt convinsa ca data viitoare va fi bine pana la capat , iar tensiunea 14/8 este maximul admis in sarcina , eu la fel ca tine am avut cateva zile 14/8 si mi-a dat tratament pt tensiune , se poate lua Dopegyt linistita .

la mine sarcinile pierdute au fost in stadii mici , cum de altfel suntem multe dintre noi , de aceea am facut investigatiile ...

carin multumesc , ne rugam la DD sa fie bine pana la capat...





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri..
Acum vreau sa va mai intreb ceva...ma scuzati daca va sacai prea tare...
In cazul in care as ramane gravi, si am mutatia MTHFR ambele pozitive heterozigot, si as face injectii cu clexane in sarcina (fara sa le verific si pe celelalte), credeti ca ar putea dauna in cazul in care totusi nu ar fi nevoie de clexan ci doar de aspenter? Cu alte cuvinte exista situatii cand clexan ar dauna cu ceva? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dream - nu e vina ta ca ai pierdut sarcina. vad ca ai tendinta sa te invinovatesti, ca ai vrut sa nasti natural, ca nu stii daca ti-ai luat tensiunea... nu aveai de unde sa stii ca se va intampla ceva rau, iar analizele astea de trombofilie nu se recomanda in sarcina, ci indeosebi celor care au pierdut sarcini. nu cred ca ai fi putut face mai mult, poate nici doctorii nu ar fi putut.

iulya - nu stiu ce sa-ti raspund. din cate am auzit eu, clexane pe timp indelungat ar putea cauza osteoporoza, insa sa dauneze fatului, nu cred ca e cazul. poate stiu fetele mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dream ramonitza are dreptate , nu te invinovati singura , cum am spus si eu noi am facut analizele pt ca pierdusem sarcini anterioare , viata din pacate este complicata si de multe ori nedreapta , dar tu sa fii linistita ca nu ai facut nimic rau cu consimtamasntul tau...


yulia eu personal as merge pe clexane , in loc de aspenter .
cat despre osteoporoza nu stiu sa-ti zic nimic.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Multumesc fetelor inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, la 3 sapt. dupa ciclu am deja sangerari. credeti ca ar putea fi de la Aspenter?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

Dreamweaver, sunt alaturi de tine, te inteleg atat de bine. Ma bucur ca esti hotarata sa mergi mai departe. Trebuie sa facem asta pentru ingerasii nostri!

Mergi la inceput