Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cinta, Protrombina mai mare de maxima nu pune probleme, la restul pune si valorile normale de laborator.

Cu verificatul tuturor mutatiilor e oarecum cum spune Ani, dar sunt si medici care dau tratament in functie de tipul si numarul mutatiilor, nu de kilograme...si atunci e riscant, daca sunt mai multe mutatii si nu stim, poate un clexane 0.4 nu e suficient...Deci, e pe riscul fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, voi luati tratament din preconceptie? si daca da, ce tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Ramonika cam toti medicii prescriu la pacientele cu trombofilie minim 3 luni de tratament inainte de a ramane insarcinata. Tratamentul difera de la un medic la altul.
Eu am avut femibion1 - 1/zi, aspenter - 1/zi, acifol - 1/zi

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ramonica si eu am luat asa preconceptional

femibion 1
aspenter 75 1/zi
ac folic 5mg 1/zi
magne b6-2 /zi





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

22 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor
Sunt o mamaica de fetita de 1 anisor si astept iar un bebe sunt in 13 sapt. ca si sarcina trecuta am avuut pb cu arterele ca si in sarcina asta, am fost iar la Fundeni pt analize si mi sa prescris iar Inohep si mi=-a dat o scrisoare medicala catre dr. de fam fara nr de contract de CAS ma puteti ajuta cu un CAS si nr de contract? ca dr mea de fam nu-mi da reteta de anticoagulant fara nr contract .. as fi mers iar la Fundeni dar nu pot ajunge sunt din Ploiesti si plus am un bebe acasa care depinde foarte mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Gabriela, nu te pot ajuta, nu am nr. de contract, dar suna luni la Fundeni si cere-le direct.
Cat au iesit rezistentele pe artere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Buna seara! Sunt si eu o aspiranta la a fi mamica intr-o zi..
In decembrie 2012 am reusit sa raman insarcinata dupa un an de incercari dar din pacate nu a fost sa fie, sarcina s-a oprit in evolutie la 5-6 saptamani. Deocamdata nu am banii necesari sa fac profilul de trombofilie dar as vrea sa fac cat mai curand ceva analize de coagulare care sa imi spuna daca sunt suspecta de trombofilie. Mi-ati putea recomanda va rog frumos ce ar trebui sa fac mai intai? Sau analizele simple de coagulare nu sunt relevante in diagnosticul de trombofilie? Ce parere aveti? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Iulia, imi pare rau pentru experienta ta...e bine ca te-ai hotarat sa investighezi...Ai putea merge la dr. Uscatescu, la Fundeni. Acolo vei face analize care arata tendinta de coagulare a sangelui care creste in sarcina si mai mult.
Iti trbuie trimitere de la dr. de familie, adeverinta de salariat si copie CI. Vorbim cand te hotarasti si te invatam cum sa ajungi.
Analizele nu costa daca mergi cu trimitere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Buna ziua, doamnelor. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi ca si aspiranta la bebe.
In urma cu doua saptamani si jumatate am pierdut o sarcina de 6 saptamani. Dr. ginecolog mi-a zis ca a fost cel mai probabil o problema de lipire a sarcinii de uter si mi-a recomandat analizele pentru trombofilie pana sa mai incerc o noua sarcina.
Am facut analizele, azi mi-au venit rezultatele si acestea sunt urmatoarele.
Factor V leiden - negativ
Factor V haplotip R2 H1299R - pozitiv - heterozigot
Factor II - negativ
Factor XIII - negativ
PAI 1 - 4G/4G ( nu mai scrie nimic altceva langa, din ce am citit pe net inseamna homozigot )
EPCR - A1/A2 - Absent haplotip A3 in varianta hetero sau homozigota.
MTHFR ( C677T ) - negativ
MTHFR ( A1298C ) - pozitiv - heterozigot
Antitrombina III, Proteina C si S si anticorpii antifosfolipidici mi-au iesit ok, dar in afara limitelor mi-a mai iesit anticoagulantul lupic, valorile sunt ceva mai mari decat limitele maxime.
La ginecoloeaga mea ajung abia vineri si cel mai probabil o sa ma trimita la dna DR USCATESCU pentru ca mi-a zis de cand mi-a dat analizele ca daca ies pozitive ma trimite la ea.
Rugamintea mea este daca aveti habar cat sunt de grave mutatiile respective sau daca aveti vreuna aceasta combinatie de mutatii. Stau ca pe ace pana vineri, mai ales ca ne dorim un bebelus enorm si imi este foarte frica ca nu o sa il avem prea curand.
Mentionez ca sarcina pierduta am obtinut-o foarte repede, dupa aproximativ doua luni de incercari serioase, dar marea mea temere este ca nu o sa pot mentine sarcina.
Daca ma puteti ajuta cu o parere, un sfat, orice e binevenit.
Va multumesc si va doresc tot binele din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna ella

Dar unde ai facut analiza PAI de nu scrie "pozitiv homozogot" langa ? 4G-4G intr-adevar asta inseamna, dar e ciudat ca nu specifica

Mergi la inceput