Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Katy, eu stiu ca se intra in luna 9-a la 37s si tot atunci bb este considerat la termen.Dar si pe mine ma enerveaza modul in care se coreleaza saptamanile cu lunile. In fine , hai ca mai ai putin si Tudor o sa fie considerat la termen si dupa ce iti trece stresul poate sta in burtica pana la 39s

Si eu am inceput sa ma stresez pe tema asta deoarece contractiile BHsunt aproape continue indiferent cat nospa iau am ajuns si la 6 in unele zile pentru ca ma doare si mijloc si bazin si burta si simt ca sunt amortita cateodata.Imi este din ce in ce mai greu si sa imi duc baiatul la gradi din cauza asta.Poate o sa imi spuneti ca asa este normal dar si in travaliu cu Robert puteam sa ma misc mai bine ca sa nu zic ca asa ceva nu am experimentat in prima sarcina.
Eu m-am decis sa stau cat mai cuminte spre binele fetitei, chiar daca imi este groaznic de greu.
Joi merg la control la gineco, abia astept sa vad cum mai sta treaba cu colul ca nu stiu cum se face ca la fiecare eco imi iese colul lung si inchis si la control imi spune ca este usor deschis si scurtat si sa stau cumintica fara efort si asa mai departe.Nici nu mai stiu ce sa cred cert este ca abia astept sa-mi tin gargarita in brate sa nu mai imi fac griji ...cel putin din punctul asta

Va pup

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Eu m-am dat pe burtica cu ulei de migdale.Mi se pare foarte eficient ,cel putin deocamdata nu am vazut nici o vergetura noua ca vechi am destule.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Eu folosesc pt burtik o crema cu cocoa butter super faina. Din pacate, la sarcina trecuta, desi am folosit ceva similar tot am facut vergeturi. Au aparut prin sapt 37-38. Nu multe doar f marunte in jurul buricului dar tot vergeturi se cheama

31sapt +. AMR 52 days Edward

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Fetelor, eu socotesc lunile in mod normal, adica luna a 9-a incepe la 32 de saptamani si se termina la 36, apoi urmeaza 9 luni si o saptamana, si doua saptamani, etc...
Ca doar de asta se considera un bebe de 37 saptamani la termen, adica are 9 luni implinite...
Eu cred ca asta a fost sensul initial, si anume ca sarcina dureaza minim 9 luni implinite. Adica nu am inteles niciodata de ce nu am considera standardul o sarcina de 37 de saptamani si nu am considera ca la asta se refera expresia ''9 luni'' si am considera standardul 40 de saptamani si ne complicam cu transformari. Am intrebat-o si pe bunica cum se calcula inainte, si mi-a zis ca se calcula in luni calendaristice de cand nu ti-a mai venit menstruatia si nasteai la 9 luni si ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Salutare la burtici!

Doamne ajuta sa fie bine, ca mult nu mai este, sa ajunga toate mamicile cu bine, col bun pana la termenul potrivit:)

Eu folosesc de vreo 2-3 ori pe saptamana Tummy Butter de la Palmer's, e cu unt de cacao. N-am vazut inca vergeturi, decat asa, pe coapse...probabil de-acum incolo sa ma astept sau dupa nastere, cand e bine sa am grija cu hidratarea si miscarea. Zilele trecute mi-am vazut si spatele in oglinda si parca-s mai fluffy....ah ah :(

Zilele trecute am simtit cateva intepaturi sub burtica...habar n-am de la ce or fi, abia astept marti seara sa vad ce-mi zice medicul. Nu vreau sa ma impacientez.

Si eu simt ca nu mereu beau sufucienta apa, dar acum ma straduiesc. Un indicator bun de hidratare e culoarea urinei, daca e galben inchis, mai tulbure inseamna ca nu bei suficienta apa, iar daca e cat mai transaprenta, e de bine... Am intrebat un medic bun daca nivelul lichidului amniotic are legatura cu hidratarea, adica, cata apa ar trebui sa beau. Mi-a explicat ca daca beau apa ca un om normal, 1, 5l pe zi cam asa, atunci e ok, nu influenteaza, daca vrei 3 zile nu beau apa abia atunci ar influenta, astfel ca, e de bine sa consumam acei 2l de lichid. Sper sa se puna si laptele de dimineata ca uneori beau 450ml, adica de multe ori...

Noaptea dorm putin intoarsa pe-o parte, dar cu orice aranjare de perna, ma mai doare spatele de la pozitie...si ma mai trezesc pt ca respir greoi si piere somnul...dar sunt f bine si-mi doresc sa creasca bebelina si sa fie bine, sa o nasc cu bine!

Va !

Happy31+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ramonika,mie mi se pare groaznic de mult si nu cred ca scumpesc asa mult deodata,tu iti dai seama ca nu mai naste nimeni acolo?Pai 2800 euro e la regina maria in bucuresti iar conditiile nici nu se compara.
Eu astept controlul din 12 feb sa vb cu dr,dc se scumpeste sa fie sanatoasa,tb sa-mi gasesc un medic care lucreaza si la stat:(


28+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Pisica_mov, asa stiam si eu, lunile se calculau altfel inainte (am intrebat-o si eu pe bunica), in functie de data calendaristica, fara nicio legatura cu saptamanile.
Cred ca am mai scris undeva:
Daca UCM era in 10 ian, pana in 10 febr era luna 1,
pana in 10 martie luna a 2a,
pana in 10 martie era a 3a si asa mai departe.
Luna a 9a era din 10 septembrie
DPN - 10 octombrie.
Plusurile si minusurile dintr-o luna se compenseaza la modul general cu saptamanile de azi, data de nastere e una doar probabila (si atunci, si acum). Bebe vine oricum cand are el chef.



29+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaela86 spune:

Nicole, eu voi naste la Odobescu, tot cu dr.Alin Murariu.Este foarte ok doctorul,am auzit numai lucruri bune la adresa lui,eu una sunt foarte multumita de el.Se pare ca vom naste in aceeasi perioada!
Pupici la burticute, sa ne dea Doamne Doamne bebei sanatosi si voiosi la toate!!!

Miha 30+ Daria Raisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

eu votez nastere naturala, e o mare prostie cu largitul si celelalte mituri. Cat despre apetitul sexual de dupa,asta depinde de tine de cat de iubaret esti . La o luna eram fresh , pe cand la cezariana ma tot gandeam sa nu mi rupa uterul,sa nu ma fortez sa se desprinda operatia si asta doar ca eram eu cu pisicu la pamant.

Acum sper sa stea si buburuza mea in burtiq, macar pana pe 20 febr :) dupa pot sa nasc oricand,chiar mi-am verificat dosarul si la Rebi la 38 sapt si o zi aveam colul de 3,7 cm, acum la ultimul eco era de 2,5 cm. Sunt putin in garda, dar astept un nou control pe 12, sa vedem ce spune dotore de ce vede acolo .
Am si eu mici dureri in col, presiunea jos este la fel deocamdata, cu capul bagata in figider sunt inca noaptea, din cauza arsurilor ingrozitoare, deci stam bine....

Am inceput sa am mici ameteli din nou , dau cu un calciu, un magneziu si vad ca mai cedeaza......


Ati facut bagajelul? E dupa usa?

Danina 35 sapt. cu Anastasia- Maria

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele

Daca ar fi sa calculez cu luna DPN-ul meu ar fi 18 martie nu 24martie, dar pana la urma niciun bb nu se naste fix la 9 luni sau fix la 40s

Eu mi-am facut alaltaieri bagajelul , mai am sa-mi cumpar papucei, 2 pijamalute subtiri si aleze si totul este gata pregatit.Asa m-am pregatit si cu robert din timp cred ca da mai bine la psihic
Inca nu stiu daca sa sterilizez pompa de san ,sa o car sau nu dupa mine.Cred ca o las la sf. sa vad ce loc mai am in geanta

Va doresc o saptamana frumoasa si linistita

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput