Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Mara felicitari pt eco. Si eu sunt Ploiesteanca de fel. E bine ca ai colul lung. Ce descri tu acolo nu poarta numele de placenta previa? Si eu stiam ca se indica cezariana in astfel de cazuri, mai cere si parerea altui dr si daca e riscant ii spui ca vrei cezariana.
Violeta multumesc!
Legat de alaptare si eu sunt pro si un an jumate daca se poate, oricum dupa un an planuim bb2 sa ne luam de o grija .

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mara felicitari pentru eco. Katy are dreptate cu cerutul altei pareri, o gramada de doctori o dau cu nasterea naturala ca sa atraga mamicile si la sfarsit le cauta ceva mizilic pentru care sa le faca cezariana, si ei ies cu mai multi bani(cezariana este mai scumpa ) si cu batai de cap mai putine, totul este proigramat, nu trebuie sa astepte dupa tine sa nasti, ce conteaza ca tu dupa aia nu te simti bine. Daca trebuie cezariana, trebuie, dar sa nu faci degeaba ca dupa aia iti pare rau.
Eu multumesc lui Dumnezeu am un doctor care trage de paciente sa nasca natural, o pacienta de a lui mi-a spus cum a tot batut-o la cap sa nasca natural la 38 de ani un copil de 62 de centimentri si 4800g, si totul a fost bine, si ea a fost foarte bucuroasa la sfarsit ca a facut cum a spus doctorul.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele!

Katy, Felicitas, sarumana de sfaturi asa voi face, voi mai cere a doua parere.
Katy, si eu am contrectii BH mai tot timpul si cu nospa de 3 ori pe zi. De ceva zile nu mai pot sa merg nici 50 de m ca mi se intareste rau burta si am impresia ca parca imi amorteste cum sa spun...bazinul.Stiu ca asta nu e posibil dar asta este senzatia pe care o simt.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Neata,

Mara, faza cu intaritul bazinului cred ca mi se mai intampla si mie uneori, dar cand stau in aceeasi pozitie vreo ora asa si cand merg, parca tre sa ma dezmortesc si atunci incerc sa fac miscari circulare din sold sau sa stau pe minge din aia uriasa, care e f f f comoda, ca ti se afunda fundul in ea si poti face miscari placute, fara durere.
Contractiile astea sunt normale,cica sa nu ne mangaiem prea mult pe burta cand le avem, pentru ca se intetesc.

Va !

Happy 31+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ce preturi la morfofetalele astea. Eu am facut doar ecografii simple la care de fiecare s-a uitat la tot ce este important in 3D si atat. Mai mult de 120 de ron nu am dat si nici nu o sa dau, decat daca mi-ar spune ca trebuie vazut ceva mai in detaliu. De 300-400 de ron mai bine ii cumpar copilului hainute bio sau alte chestii mai folositoare.
Mie mi-a spus un parinte sa o lasam mai moale cu atatea ecografii ca ne dam bani degeaba. Si de obicei la ce mi-a spus a avut dreptate. Numai la noi in Romania, ecografii peste ecografii ca trebuie, ca nu trebuie. In alte state se fac maxim 3-4 ecografii per sarcina normala.
Inca nu s-au studiat foarte bine efectele ecografiei asupra fatului, de aceea eu cand ma duc la doctor nu insist prea mult cu intrebarile in timpul ecografiei, pentru ca atunci tine mai mult.
Daca v-as spune ca la inceputul secolului trecut se foloseau radiografiile pentru confirmarea unei sarcini, ati spune ca is nebuna, cum sa faci asa ceva la o posibila gravida, ei dar pe atunci nu erau demonstrate efectele negative ale ecografiei.
Asa am patit cu Miriam, am facut radiografie, si ma intreaba daca e posibil sa fiu insrcinata, eu nu cum sa fiu daca tocmai avusesem menstruatie. A meu mai destept, ori mai cu instinct un pic ca si mine ii spune doctoritei doamna da-ti-i scut si nivelul cel mai mic posibil de radiatii. Ei si peste 3 saptamani surpriza aflu ca sunt insarcinata si ca avusesem menstra peste sarcina. Am fost o vreme stresata,dar Dumnezeu ne-a dat un copilas frumos si sanatos.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Scuze am vrut sa spun efectele negative ale radiografiei cand ma refeream la secolul trecut.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Tudoralexa, Elenaionascu, multumesc pentru raspunsuri

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

28+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

True felicitas, asa e, la noi se fac destul de multe ecografii.
Din fericire, eu am facut putine. Cand merg la controlul de rutina se uita sa vada daca totul e ok, nu insista f mult, iar la morfofetala, cand toata lumea zice ca dureaza si 30-45 min, la mine, pentru ca medicul e meserias, dureaza maxim 15min, undeva la 10-12 min si-mi da toate informatiile necesare si raman si cu DVD-ul :) Daca-i rost de sarcina normala, care se dezvolta ok, nu vad rostul la prea multe controale, nici eu.

Happy 31+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Neata, fetelor!

In privinta burticii intarite ginecoloaga mea spune ( si ii dau dreptate pe propria piele )ca NoSpa-ul e cam apa de ploaie, mie doar durerea de spate mi se mai amelioreaza cu el. Intradevar mangaierea abdomenului stimuleaza contractiile. Mie chiar imi este mai bine cu Gynipral si utrogestan intravaginal ( cel din urma se pare ca potenteaza efectul Gynipralului) si MagneB6.

Si asa, for fun, nu stiu daca are legatura, insa eu cu al meu sot ne amuzam pt ca, de aproximativ o saptamana, de cand am facut Celestone-ul, bebe sughite cu putere cate 10 minute pe zi si noi sustinem ca e din cauza ca a crescut plamanul mare si frumos in el de la steroizi

32+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Funny VeveMara :) de la steroizi :))))))
Mie medicul mi-a zis, la 30 saptamani ca da sughite bebele si o sa inceapa sa sughita si mai des, prin urmare, comes natural :)

In ultimele 3 zile, mi s-au prins carceii in pulpe deja de 2 ori. la inceput tip(slaba toleranta mea la durere), dupa care ma masez si ma calmez, dar tot nu-mi place. Ce spuneati voi ca luati pentru carcei? Magne B6? marti il intreb si pe medic, dar daca o fi vreo metoda naturista de care stiti, mi-ar placea sa aflu

Happy 31+ cu o buburuza
AMR 9 sa

Mergi la inceput