Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Hello, avem 5 mese azi pana acuma la care a mancat f bine la toate. Am fost si afara in 2 reprize de cate o ora jumate fiecare si a fost f cuminte, a si studiat copacii, cerul, etc si a si dormit pt prima data fara suzeta. Sunt f multumita. Sunt incredibil de schimbatoare, la prima masa mai aiurea deja ma apuca depresia ca nu mai am lapte. Cred ca ar trebui sa am mai mare incredere in mine ..........va doresc sa aveti o noapte linistita, copii cuminti, fara muci si alte boli si voi sa reusiti sa va odihniti.
Multumesc mult tuturor pt incurajari cu alaptatul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare tuturor!
La noi vremea a fost superba in aceste zile si am profitat din plin de ea. Suntem matinali si noi, dar tot nu reusim sa va salutam zilnic
La capitolul rostogoliri nu ne incadram nici noi, dar in schimb exersam zilnic la abdomene. Lui Raul ii place foarte mult sa analizeze degetele, dar nu numai ale lui. L-am surprins cand incerca sa bage in gurita degetetul mare de la piciorus. Ne incanta in fiecare zi cu repertoriul sau "de sonete". Zambeste tuturor persoanelor care ii acorda atentie
Desi, ne apropiem de 9 kg, nu suntem deloc grasut, pentru ca suntem si inaltut. Si noi ne trezim mai des noptile sa papam, dar credem ca totul se datoreaza saptamanii 19.
Va pupam dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

seara buna fetele,
sanatate multa boboceilor bolnaviori!

Oli, ms frumos pt info. Poate reusesc sa aranjez sa facem cumparaturi in Buc. cand ajungem, si dupa aia sa plecam spre casa.

Am mai citit dimineata putin din Wonder Weeks, si spune ca schimbarile din sapt. 19 incep de fapt din sapt. 14. De asta-s mai solicitanti, se foiesc si se trezesc mai des noaptea si mai devreme dimineata, si mananca mai prost. Norma, chiar scrie ca unele mame cred ca nu e destul laptele lor si introduc lp.

Nu retin cine a sugerat Stelei sa-l culce pe Matei mai tarziu... s-ar putea sa ai dreptate, in primele sapt. Stefan se culca pe la 9.30, 10 si dormea cu mai putine treziri. Acum adoarme pe la 7.45, 8.30 si se trezeste cam des. Insa atunci ii este somn, daca nu adoarme, daca suntem mocaiti, ne chinuim sa-l adormim. Asa la 8 adoarme la san, fara efort.
poate mai incercam si noi, desi tare-mi place ca avem si noi timp de respiro dupa ce adoarme el. Plus ca aici copiii sunt culcati pe la 7.30, asta pana pe la 10 ani, si imi place asta.

Stefan a inceput de aseara sa vrea sa se intoarca pe burta si pe masa de schimbat, trebuie sa fim f atenti si sa nu-l scapam din maini nici o clipa.

ca idee de activitati, eu cam o data pe zi aproape zilnic ii pun un dvd de la Baby Einstein, pt varsta de 0+ luni: Baby Mozart, Baby Bach si Language Nursery. Dureaza cam 15-20 min. II plac, vorbeste acolo si da din maini si pic., rade etc.
nu stiu cat de rau e ca se uita la tv, trebuie sa cercetez.

Stela, sa ne pui link-ul sa te votam!

fetelor, unde pot sa pun poze sa ne cunoastem mai bine? imi dati si mie parola, va rog?

Adina, Lalu, ne mai cititi? ce mai faceti?

va pup, sa aveti o noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

AM revenit,

Stella, acum citeam un mesaj de-al tau si am vazut ca de fapt incercaisa il tii treaz pe cel mic. Scuze dar fiind in urma am raspuns la un mesaj mai vechi.

Alina, multumesc de raspunsul cu menstruatia. Problema mea e nu ca nu vine ci ca am scurgeri maronii aproape permanent. Saptamana viitoare merg la medic sa vad ce e.
Referitor la creme daca fetita ta are dermatita atopica atunci cel mai bine se muleaza cremele astea scumpe. Noi am folosit la fetita Trixera Avene care era pe la 90 lei dar ne ajungea cam 6 luni. Si o spalam cu apa cu tarate.

Carmen si Alina, m-am delectat cu pozele voastre. SUnt superbi copiii.

Scriam in unul din mesajele anterioare ca Alex doarme de pe la 21 pana la 4-5. sa nu credeti ca e un somn continuu. Ocazional doarme fara treziri, dar in general se trezeste de cateva ori bune si este cand trebuie sa-l readorm in brate sau ii bag suzeta de n ori, il intorc pe burta, diverse artificii ca sa ii lungesc somnul.

Mami.ilinca, imi pare rau ca fetita e bolnavioara, dar o sa treceti si peste asta si o sa fie totul bine. Te pupam cu drag.

Fetelor, va multumesc ca v-ati gandit la noi.

Olivete, mersi d einfo cu redimensionarea dar eu nu am Irfan view deci nu merge. La un moment dat mergea in Picasa dar acum nu mai stiu cum .

Mirabela, imi pare tare rau sa aud ca nu sunteti bine cu tusea. Parca vorbesti Alex al meu acolo. La noi s-a mai ameliorat situatia dupa antibiotic, dar din pacate a dat acum in diaree. Daca continua si maine sun pediatra ca ma sperie.

Norma, dar ai un cantar sa ii urmaresti greutatea? Si eu am crezut de multe ori ca nu mananca destul dar avand in vedere ca crestea bine in greutate se pare ca m-am inselat. Eu cred ca nu e relevant cat scoti la pompa. Eu, de ex nu reusesc sa scot nimic dupa alaptat iar daca bag pompa inainte dupa pauza de 3-4 ore nu cred ca iese mai mult de 50. Si totusi strumful creste bine (cu doar 100-150 ml supliment)/zi.

Mirabela, la noi SUmetrolimul nu a fost de folos, a tot lungit-o cu el. Acum pare ca functioneaza cu Augmentin si e mai bine cu tusea si mucii. Referitor la scutec si eu am observat ca la 4-5 nu are mai nimic in el dar pe ora 9-10 cand se trezeste e plin. Probabil se obisnuiesc si ei sa tina si vezica creste si ea.

Adrianadana, Alex a tinut-o intr-un marait 4-5 zile dupa vaccin asa ca e normal nu te ingrijora.

Va pup si trimit ca v-am impuiat capul azi numai cu ale mele.
Noapte buna va doresc.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello, hello!

Sa va dau cafeaua? Noooo, va mai las sa dormiti.

Carina, diarrea poate fi de la antibiotic. Am auzit de multe cazuri in care antibioticul a avut asemenea efect. Ii dai ceva pt protectie?

Nu prea imi mai aduc aminte multe ca am tot citit in reprize.

Ziua parca nu mai am timp de nimic.
Cand suge nu mai pot scrie ca suptul e cu cantec, tre sa o plimb, sa ne rotim de 10 ori la san. Mai rau e ca si noaptea vad ca face figuri. Trage1 min, da capul pe spate, tre sa o intorc la celalalt san si tot asa
Cand doarme, incerc sa dorm si eu cu ea, ca parcs nu-mi ajunge somnul.
Si in rest, in cele 2 ote cat e treaza mananca de 2 ori, apoi vrea intretinuta: sa vorbim, sa ne jucam, sa ne plimbam, sa ne pupam Aaa, si mai tre sa-i fac si 20 min masaj de 3 ori/zi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Ciao fetele, va invit la o felie de tort de mere, azi Stefanel implineste 4 luni!
LML Nataliei de Ramona7575, Teodorei Silviana de LoryD si bobocelului Normei.

Stefanel n-a mai vrut sa adoarma dupa jumatatea aia de ora dupa baie; cred ca e nerabdator sa implineasca 4 luni .

Azi am avut o zi ok, doar ca ma doare capul rau iar; am luat un paracetamol. Kytna, de ce nu iei paracetamol/ Tylenol? e safe si-n sarcina si-n alaptare. Eu iau cand nu mai pot de durere.
In seara asta apuca cu ambele maini jucariile si le ducea la gura. Mainile le coordoneaza mult mai bine acum.

Oli, am uitat, pt ce-i faci masaj? Esti multumita de scutece? cat costa?

pupici, sa aveti o zi usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

A treia trezire. Sper sa mai doarma. De acum e mai greu.
Merci de tortulet, Gabi
Lml boboceilor!!!

Masajul il fac pt tal valg. Din toate miscarile am retinut si eu 2-3, asa ca macar p-alea i le fac pana ajungem din nou la kineto.
Pampersii sunt ok, 35 lei baxul de 50 buc nr. 3 (pana la 9 kg), foarte rar am avut incidente neplacute (dimi dupa toata noaptea, sau dc face kk lichid si e pampersul prea plin). Ca idee, sunt mai rigizi decat Pampers, care mi s-au parut f moi, dar ma omora mirosul lor.

Ieri nu stiu ce a avut ca de 3 ori, inclusiv dimi s-a trezit plangand. De fapt plangea cu ochii inchisi de a trebuit sa o trezesc sa se potoleasca. Tzatza nu vroia.0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza si de la noi!

Olivia, eu primesc cu mare placere cafeluta, sunt treaza de la 6.30 Gabi, nu intelegeam de ce zici la 7 dimi ca in seara asta... Apoi mi-am adus aminte :))

Carina,
multumesc de sfat! Gabi si Carina, amandoua aveti intr-un fel dreptate cu somnul. Adica pe Matei il ia si acum somnul de la 6,7 seara. Multa vreme i-am facut baita la 7 seara sau chiar mai devreme, dupa care dormea brotacul, se trezea doar pt putin stat la san si gata. Seara eram si eu libera si tare bine era, asa cum zici tu Gabi Doar ca brotacul a crescut si a inceput sa nu mai aiba nevoie de asa mult somn. Incepuse sa stea cate doua ore treaz noaptea.. De multe ori de pe la 1 nu mai dormea pana pe la 3... sau de pe la 5 pana la 7. El care papa si dormea de la 7 seara pana la 6.30-7 dimi, heh... Si dupa vreo saptamana d-asta cu stat treji cate 2 ore pe noapte am zis ca tre sa-i mut ora de culcare finala mai tarziu. Si nici eu nu pot sa-l tin treaz, ca scanceste, dar l-am pacalit cu baia. Am norocul ca oricat de fandosit ar fi, la baie ii place si iese din starea de somnolenta si se binedispune. Cam asa il tin eu treaz 1h, 1.30h... De cand se culca dupa baie, pe la 9.30 chiar n-a mai stat noaptea treaz, deci schimbarea a fost de efect. ca sa nu mai zic ca nu mai e asa matinal, se scoala si el chiar si la 8, ca ieri de exemplu De cateva zile, am observat ca in preajma baitei e treaz. Ieri a stat treaz de la 18.30 pana la baita si s-a culcat la 9.

Dar acum sa va zic ce noapte de pomina am avut Brotacul a fost partzait de la 3 noaptea a avut un somn agitat, cu somnicuri de 20 de minute, leganat, miorlait... Sotul s-a ocupat de el incepand cu ora 4 pana la 6.30. Am norocul ca el nu e cu program fix la birou. A papat la 3.45 si dupa aia i-am mai dat san la 7. De la 8 doarme. Se vedea ca-l doare burtica, tragea partzuri si voia doar cu stomacelul lipit de sotul meu. Nu stiu daca am facut bine ca nu i-am dat san timp de 3 ore, dar la el masa de la 3.45 a fost a patra de cand s-a culcat la 9.

Chiar mi-e frica ca nu cumva mesele astea dese sa nu-i afecteze burtica si de asta sa nu poata dormi Cel putin asta e teoria sotului. Oricum, nu-l vom lasa sa planga de foame doar de dragul de a-i face program. Doar ca nu mai stiu ce sa incerc ca sa-i mai distantez mesele. Ceai nu prea bea... Bea vreo 20 ml pe zi... in rest il refuza, dar ii palce sa se joace cu tetina de la biberon. Suzeta i-am dat-o din nou nopatea, dar o refuza. Cand scanceste si da semne de trezire, daca-i dau suzeta se stramba, o scuipa si se trezeste de-a binelea. La san sta cu ochii inchisi, suge si adoarme. Dar se scoala prea des pt san, poate ii umplu prea tare stomacul noaptea... nu stiu, azi o sa caut pe net informatii despre digestia bebelusilor, sa vedem. Daca aveti vreo sursa de info, sa-mi dati de veste

Doamne, cat m-am lungit :)))

Carina,
voiam s ate mai intreb, cat papa Alex noaptea la 4, cat sta la san? Si de unde stii ca pana la 4 nu se trezeste de foame? Matei se trezeste f des noaptea si mi se pare ca n-o face mereu de foame. Uneori e cu mainile pe fata, se freaca la ochi de somn... in timpul somnului, uff bebelusii sunt complicati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana la 4 luni s-a reglat lactatia si nu au mai curs sanii.

Stella si eu ma uit la GA, imi place mult.

Eu n-am reusit niciodata sa am un program fix pe ore, ma dau dupa el. Baia o fac dupa cat de obosit e el, la primele semne de oboseala il bag la masaj si-l mai tin putin, apoi la baie si somn. Si eu am incercat sa-l mai tin pana pe la 9, de obicei adoarme la 8, si e mai bine. Oricum eu ma bucur acum ca se trezeste noaptea sa pape mai des pt ca ziua cam face figuri, si a avut o perioada mai buna cu papa...

Revin...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata dragi mamici si bobocei!!!

Am intrat azi ca facem patru luni si ca imi era tare dor de voi. Am vazut ca am primit felicitari. Multumim din suflet pentru ele si va servim si noi cu sucuri, laptic, cafea si prajiturele.

Imi pare rau ca n-am intrat mai des dar am fost foarte aglomerata cu printesele. De citit am mai citit dar pe sarite. Cand ziceam ca ma apuc de citit si raspuns urmau niste zile din alea nebune si aglomerate de nu mai reuseam.
Saptamana trecuta am facut botezul si va dati seama ca fiind singura a trebuit sa alerg de colo colo pentru a organiza lucrurile. A fost foarte frumos si ea cel mai cuminte copil pe care l-am vazut eu la vreun botez. N-a plans nici macar cand o bagat-o in cristelnita( adora apa ). In rest n-avem probleme, doarme bine toata noaptea fara treziri cam de la 10 -10.30 pana la 6-6.30. Zilele astea ne aflam cam in greva foamei, adica mananca cu pofta cam 100 ml si apoi trebuie sa ia o pauza, se mai joaca si dupa 15-20 min mananca si restul. Se intampla insa sa nu mai vrea restul. Sunt un pic in ceata ca cea mare a fost tare mancacioasa si n-am avut asa probleme. In total avem 5 mese pe zi cam de 150-170 ml. Stiu ca acum ar fi trebuit sa manance mai mult. Oricum azi mergem la vaccin de 4 luni si sper sa primesc si raspunsuri la intrebarile mele.
In continuare ne chinuim cu constipatia. Ii mai dau babydrink, i-am dat si bifido baby. Ma gandesc ca poate si asta e o cauza de ce nu mananca bine. daca ea nu faca kk unde sa tot intre atata lapte..

Sper ca toata lumea e bine si mamici si bobocei. Promit sa incerc sa citesc din urma si sa ma pun la curent cu ce s-a mai intamplat.

La multe lunite si pentru Natalia de Ramona.

Va pup cu drag pe toate.

P.S. imi poate da si mie cineva user si parola sa punem si noi cateva poze si sa vad si eu poze cu frumusetile voastre, va rog....



Mergi la inceput