Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:


Buna dimineata!

Fara sa fiu patetic insa adevarul este undeva la mijloc in marea majoritate a cazurior.
Asta insa nu exclude necesitatea de a ne face ordine uneori in viata.

Succes si cumpatare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bubulina1,vezi ca ina a redeschis la generale topicul cu 300 de lei.am postat acolo oarece retete.afli de acolo tehnici de supravietuire cu numai 300 de lei pe luna.
iti garantez ca daca vrei,reusesti.
vb dupa 2 ani si jumatate in care am trait asa.

se poate.
mult,mult succes!
sa va dea Dumnezeu gandul cel bun amandurora!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Din ciclul toate mi se intampla numai mie, ieri sotul a facut o indigestie urata si a trebuit sa ma duc la teatru cu mama, el a ramas pe post de bona cu copilul. Nu stiu cum sa interpretez, o fi vreun semn? Toata saptamana nu am facut altceva decat sa incerc sa ies un pic in afara problemelor si sa analizez cat mai obiectiv, atat situatia cat si omul de langa mine, i-am analizat comportamentul din toate punctele de vedere intr-o perioada de liniste, nu de furtuna. Poate ca am exagerat eu si nu e chiar asa cum mi se parea. Toata saptamana a gatit pentru noi, ieri i-a gatit si copilului. Cu tigarile i-am rarit-o dar nu i le-am taiat de tot, stiu cum e sa fii fumator si sa nu ai tigari. A inteles in cele din urma ca nu e cel mai important om din casa.
Cu jobul se agita din ce in ce mai tare, e disperat, s-a plictisit si nu vrea sa mai stea acasa. I-o fi ajuns si lui, cred.
Nu i-am spus deci nimic, nici actele nu le-am trimis la avocat. Am ajuns sa inclin iar balanta spre nu, si vorba cui a spus ca pot sa o fac si mai tarziu, asa e, avocatii nu dispar nicaieri.
Incerc cat pot sa tin controlul banilor din casa ca sa ne putem descurca si daca reuseste sa se angajeze, poate scapam si de acest calvar.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Nu stiu cum sa spun asta fara sa sune urat, asa ca am s-o spun pur-si-simplu: cand se va angaja, ai grija sa fii tot tu de baza la gestionarea fondurilor.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vica. spune:

Draga mea am divortat in 2009 dupa 8 ani de lupta pentru familie si bunastare. Acum cresc singura 2 copii, o fetita de 11 ani si un baiat de 7 ani. Viata in Romania este foarte grea pentru femeile care ofera mai mult decat primesc, nu exista ajutor din partea societatii, viata lor fiind o lupta permanenta. In viata trebuie sa fi mereu atent la ce dai si ce primesti inclusiv in relatia de familie, dar si in relatia cu copiii, care mult timp nu inteleg efortul parintelui de a-i asigura nevoile zilnice. Parerea mea este ca tu ai avut o copilarie fara dragoste si ai simtit nevoia de proteja pe cineva. De la inceputul casatorie ai dat mai mult decat ai primit crezand ca asa iti arati dragostea fata de el. Pe primul loc in viata ta trebuie sa fi tu, fara sa te simti vinovata,
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Ideea de a te sacrifica pentru copil ii face rau copilului care iti va prelua emotional frustrarile si va face in viata lui aceleasi greseli sau se va inchide in el. Sotul tau nu intelege ca in viata trebuie sa oferi si sa primesti, trebuie sa fi recunoscator unui om care isi deschide portofelul pentru tine iar responsabilitatile zilnice, lunare si proiectele pe termen lung ale familiei sunt si ale lui. Eu, pana sa ajung la divort, am incercat separarea financiara,sexuala si o atitudine relaxata plina de intelegere, dar unii oamenii doresc sa fie protejati toata viata. Doresti sa l protejezi toata viata?

Mergi la inceput