giardia si alti paraziti intestinali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ii dau usturoi taiat cubulete cu apa ,sa il inghita, fara sa-l mestece,seminte de dovleac decojite si ii mai bag si giardinofyt. E rau tare uleiul,iti ia gura foc ,iti amortesc buzele!Horor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Eu, pe langa Giardinophyt, Helmiflores, am incercat si cu Nikvorm, un sirop din mai multe plante.
I-am dat copilului mai mare si a avut efect un timp; incepuse sa aiba pofta de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Cand am dat copilul la gradinita la 2 ani, am facut si coproparazitologic. A iesit: rare chisturi de giardia. Medicul pediatru a recomandat Helmiflores si tinctura de propolis. Nr de picaturi difera in functie de varsta. I-am dat 10 zile, 10zile pauza si apoi inca 10 zile. Nu am repetat imediat analiza, ca mi s-a spus ca dupa tratament mai poate fi 1-2 saptamani cand se elimina giardia, iar apoi am amanat.
In urmatorul an de colectivitate, am repetat analiza si nu a mai iesit nimic.
In fiecar an, la terminarea gradinitei si acum, a scolii -(in iulie), ii dau acest tratament preventiv, datorita frecventarii colectivitatii.
Niciodata nu am mai avut probleme si nici fratiorul lui cel mic nu a avut (aplic si pentru el schema).
Noua, ca parinti ni s-a dat Flagyl, o doza unica, dar nu mai stiu cat. (am luat doar prima data)

Deoarece Helmiflores si tinctura de propolis sunt amare si bine alcoolizate, amestec intai tinctura cu miere si siropul rezultat il dau, apoi amestec helmiflores cu miere si siropul rezultat il dau.

Nu stiu daca este cea mai buna reteta, dar copiii mei nu au avut pana acum nimic.
Am remarcat si eu la copilul meu ca ii miroase gurita, dar asta s-a intamplat inca de la nastere. Nu am facut investigatii, dar ma gandesc ca este ceva de la stomac.
De asemeni, cand vreau sa le fac coproparazitologic ca sa vad eu daca au ceva, incep tratamentul descris mai sus si la cateva zile incep recoltarea probelor.

Mergi la inceput