Lacrimi de tristete, lacrimi de fericire - Lace

Lacrimi de tristete, lacrimi de fericire - Lace | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Pe data de 27 ianuarie 2013, Lace, catelusa Bichon Havanez cu Pedigree, in varsta de 2 ani si 8 luni, a devenit a noastra, pentru totdeauna! Noi am avut norocul, bucuria, binecuvantarea de a fi alesi sa ii devenim parinti pentru totdeauna. Nu am cuvinte sa imi descriu bucuria, fericirea, mandria, sperantele...

Lace este minunata, blanda, buna, afectuoasa, iubitoare, extrem de iubitoare, loiala. Nu a facut deloc in casa, face numai afara in gradina cand o duc eu sau/si sotul, daca nu o ducem se abtine ore in sir, este extrem de curata. Mananca bine, bea apa bine, isi face nevoile normal si ramane curata dupa, nu se murdareste/tavaleste in nimic murdar.
Este buna si blanda cu pisicile, nu le fugareste, nu le latra, nu le musca, nu le ataca, nu le mananca mancarea, nu le bea apa, nu le ia jucariile, este extrem de buna cu ele. Pisicile la inceput au fost rezervate, distante si tematoare. Daisy a fost prima care a acceptat-o pe Lace, acum Daisy nu mai are nici o problema cu Lace. Gracie a fost foarte fricoasa la inceput, se ascundea, nu manca nimic, nu bea apa deloc, nu folosea litiera deloc, dar in numai o zi s-a obisnuit cu Lace si acum este mult mai bine, acum face tot ce nu facea inainte si nu ii mai este atat de frica. Mai este putin incordata in jurul ei, dar nu foarte tare si cred si sper ca in cateva zile/saptamani/maxim luni nu ii va mai fi teama deloc.
Inca suntem in perioda de adaptare, si noi, si Lace si pisicutele dar facem progrese vizibile pe zi ce trece

Intre timp am fost la concursul canin/dog show/expozitia canina, inainte de a o lua pe Lace. A fost superb si foarte interesant si am aflat de la crescatoarea ei ca Lace poate, de fapt, participa la expozitii canine/dog show-uri! Daca ii lasam blanita maxim de lunga, o putem inscrie la expozitii la sectiunea cainilor castrati/sterilizati In ziua in care am luat-o acasa pe Lace, crescatoarea ne-a aratat totul despre toaletarea lui Lace, a spalat-o, a uscat-o, i-a taiat unghiutele, i-a scurtat blanita in jurul ochilor, funduletului si in jurul pernitelor de la toate cele 4 labute, i-a curatat urechile, ne-a explicat totul despre ea si la plecarea ne-a dat tot felul de lucrusoare pentru Lace.

Suntem extrem de fericiti, binecuvantati/norocosi si mandri sa o avem in viata noastra

Voi mai reveni cu noutati despre minunata Lace

Numai bine!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare, torcatoare, Daisy (20.01.2012.), Gracie (31.03.2012)si Casey (8.09.2001.) si de catelusa loiala, dulce, iubitoare si afectuoasa, Lacey (11.05.2010.)