Lipsa apetitului sexual...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca te iubeste nici nu va fi necesar. El nu iubeste o imagine ci o persoana..
Ganduri inutile.

Marius,nu ai inteles! Acolo scrie ca EA femeia ,ca sa devina dornica si iubareata isi imagineaza ca EL barbatul este cu o alta si fac prostii.Totul este in capul ei, al celei care doreste sa-si trezeasca libidoul adormit/amortit.D-aia am spus eu ca posed o imaginatie bogata/stufoasa/zburdalnica si mi-e frica de faptul ca eu nu ma pot ridica la standardele celei cu care mi-l imaginez pe sot!Si-mi scade libidoul de nu-l mai ridic nici daca il amenint cu decesul.(libidoului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles perfect. Si te asiguram ca ai ganduri inutile pentru ca daca sotul tau te iubeste nu va fi necesar niciodata sa aiba (macar iluzoriu in capsorul tau) experientele voluptoase pe care ti le inchipui. Asa incat acorda-i credit sotului si nu imaginilor. Desigur iti vei face un serviciu si tie dar si lui prin revenirea la un confort psihic necesar nu doar unei relatii intime reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nikol,nu rade,dar "pofta vine mancand"...
Apoi,probabil, daca acum sunteti numai voi,fata de ce a fost,inca nu esti obisnuita...
Sunt tot felul de metode ca sa iti reinvii pofta de sex(dragoste).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:


Eu sunt de acord cu Marius.

Tocmai, pt. ca sa pot sa il doresc, trebuie sa simt confortul psihic de care vorbeste el. Atunci imi e drag si mi-l doresc si mai mult.

Din contra, daca aflu ca e pe cale sa ma insele, ma simt trista, cum sa mai am chef de asa ceva? Pai atunci mi-ar pieri tot cheful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioachim


Eu sunt de acord cu Marius.

Tocmai, pt. ca sa pot sa il doresc, trebuie sa simt confortul psihic de care vorbeste el. Atunci imi e drag si mi-l doresc si mai mult.

Din contra, daca aflu ca e pe cale sa ma insele, ma simt trista, cum sa mai am chef de asa ceva? Pai atunci mi-ar pieri tot cheful.


nu era vorba ca esti pe cale sa afli ca te insala, ci doar iti inchipui ca te-ar putea insela
si la mine functioneaza aceasta "smecherie"


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Giulia - la mine nici asa - pai imi dispare toata afectiunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

In tarile civilizate vasectomia este o operatie de rutina iar barbatii o considera ca ceva normal.. Dupa ce am hotarat ca vom ramane impreuna (ne vom casatori), nici nu a fost nevoie sa il conving pe prietenul meu, mai ales ca a auzit ca si alti prieteni de ai lui inclusiv cumnatul, ca a facut-o. Nu stiu daca e reveresibila sau nu dar nu vad sensul sa treci prin asa ceva daca te gandesti ca odata si odata poate vei copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Eu am luat anticonceptionale cel putin 10-12 ani, de mai multe feluri si nu mi s-a intamplat sa mi se diminueze libido-ul. Ma dureau insa foarte tare picioarele, mi se umflau si aveam niste crampe de nu dormeam cu noptile. Aveam palpitatii si aveam vreo 3-4 kg in plus, fara insa mari oscilatii de greutate.
Referitor la subiect, trebuie sa spun ca sotul meu are o tendinta de evitare a intimitatii si contactului fizic (nu doreste nici macar mangaieri si imbratisari). El din fire este rece si nu se omoara sa fie pupat, giugiulit, sarutat pe gura. Nu as numi-o lipsa de libido, cat o problema de intimitate. Ii displac tandretea, cuvintele dulci, complimentele si marturisirile. Daca ar fi dupa el, nu am face sex nici o data la trei luni.
Eu insa sunt afectuoasa, lipicioasa si pupacioasa, dar intotdeauna m-am straduit sa nu-l sufoc (e destul de enervant si pentru mine sa-l vad cum se crispeaza).
Dupa certuri, probleme si despartiri, el si-a facut, probabil, un fel de setare a creierului, sa vrea in week-end. In felul asta m-am obisnuit cu el, pentru ca o data-de doua ori pe saptamana ajungem sa. Vazand ca se straduieste sa tina cont de nevoile mele, la randul meu, nu ma gandesc la iubire si il las in pace pana in week-end, cand el ia singur initiativa. E ca o invoiala tacuta intre noi.
Noi suntem deci un exemplu de cuplu complet incompatibil din punct de vedere intim, care a gasit cumva o cale de mijloc. Relatia noastra dureaza de mai mult de 7 ani. De aceea, daca doriti sa mentineti casnicia/relatia, exista metode de compromis. Altfel, este foarte frustrant. Si eu sunt sigura (scuzata imi fie siguranta aceasta) ca e chestiune de timp pana sotul nesatisfacut sexual se va culca cu altcineva. Cu putin noroc poate nu va strica familia, dar o relatie clandestina pentru sex isi va face.
Eu nu stiu cum partenerul care refuza avansurile sexuale poate pune capul pe perna linistit, in timp ce celalalt strange din dinti si isi inghite nodul din gat pentru ca a fost respins sexual. Postura celui care "ar face orice ca sa primeasca, saracul, ceva", cum spunea cineva, este extrem de umilitoare si dureroasa. Cel refuzat poate deveni atat de plin de ura, incat sa isi jure ca se va razbuna. Si, din cate stiu eu, se razbuna (inseala, paraseste sau nu mai coopereaza cu partenerul).
De aceea pot sa va spun ce functioneaza, pentru o armonizare a ritmului sexual in cuplu:
-stabiliti o zi pe saptamana (cel mai bine in week-end) cand veti face sex si respectati-o. Daca din motive de menstruatie nu puteti, atunci promiteti prima zi dupa ce trec rusii. Si tineti-va de cuvant. E important sa stie ca in w/e va face sex, adica situatia de austeritate va dura doar pana in w/e).
- daca partenerul ia initiativa si il amanati, dati-i o zi, concret, cand veti face sex si respectati cuvantul dat. De exemplu: "nu am dispozitie deloc in seara asta, iubi, dar promit ca joi seara imi termin treburile mai devreme si ..." Iar joi seara faceti dus si va aratati disponibila. La urma urmei o faceti pentru omul drag. Pentru el e important sa stie ca nu e refuzat el, ca iubit, ci ca e refuzat dintr-un motiv suficient de bun. La fel, trebuie sa primeasca ceva in schimbul refuzului.

Inca ceva: nimeni nu e obligat sa stea intr-o relatie in care diferentele de libido sunt atat de mari. Nici cel refuzat, respins, neglijat constant, dar nici cel care se vede nevoit sa faca sex in ciuda lipsei lui de dorinta fizica. Aducerea relatiei la cel mai mic numitor comun este incorecta, abuziva si destructiva. La urma urmei cine accepta frustrarea la nesfarsit cand este sanatos la cap?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Incearca sa-ti imaginezi cat de rau ar fi sa-ti intoarca spatele in fiecare seara, sa nu te mai doreasca. Abia atunci realizezi cat de norocoasa esti. Si nici niste romane mai erotice n-ar strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

O da,sexul planuit pe zile si ore e cel tare

Mergi la inceput