defect septal interatrial

defect septal interatrial | Autor: ioana.pnt

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Baiatul meu de 9 ani a fost diagnosticat de catre medicul cardiolog cu defect septal interatrial de tip ostium secundum, refulare tricuspidiana gr.I-II, refulare pulmonara gr. I-II, refulare mitrala gr.I-II, sindrom cardiac hiperkinetic. Ce inseamna toate acestea si ce tratament ar trebui urmat? Nu imi dau seama cat de grava este situatia. Cardiologul nu a spus decat sa nu faca orele de sport deocamdata si sa ia osteocare si pikovit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bucuresti, Fundeni, clinica de cardiologie.
cand eram in practica acolo am intalnit o multime de strumfi cu asa ceva.
important e diagnosticul corect pus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.pnt spune:

multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sau daca nu vrei la Fundeni poti merge tot la Bucuresti, in privat (consulta la Regina Maria acum) la dr Doru Dumbrava, e un cardiolog pediatru foarte bun si iti explica tot ce vrei sa stii. Se poarta si foarte frumos cu copiii. Poti sa te programezi la o ecografie cardiaca la dumnealui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Buna.
Fetita mea cea mare s-a nascut cu aceasta malformatie si a fost descoperita la 1,5 luni de viata. Noi am operat-o la Timisoara la prof Socoteanu in anul 2001, cand avea 2,10 ani. Totul este ok acum, este clasa a 8 a, nu are niciun fel de restrictie si nu a luat niciodata medicamente pt acest defect, nici macar inainte de operatie. Nu avea nici un fel de simptome, doar ca a depistat pediatrul un suflu la inima ce a fost investigat si i s-a pus diagnosticul. Avand in vedere ca sunteti din Piatra Neamt, cred ca v-ar fi mai usor sa ajungeti la Tg Mures. Daca diagnosticul este pus corect si mai ai nevoie de informatii, sunt in zona. Ceea ce nu prea inteleg este de ce i-a dat osteocare si pikovit. Nu prea vad legatura.
Sanatate multa va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da. jos palaria in fata prof Socoteanu sau a prof Barsan de la Institutul Inimii din Cluj.senzational om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.pnt spune:

multumesc mult! Tg. Mures e si optiunea noastra. nici eu nu am inteles legatura cu osteocareul si pikovitul.Cred ca e un fel de praf in ochi pana la urmatorul control si tot asa...

Mergi la inceput